Poslanci stihli prebrať len odvolávanie Suska. Návrh na vyslovenie nedôvery Šimkovičovej prerokujú v pondelok

25.10.2024 09:40 , Aktualizované: 25.10.2024 22:42

Poslanci v piatok (25. októbra) rokovali o odvolaní ministra spravodlivosti Borisa Suska. Návrh na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej prerokujú v pondelok.

Opozičné dôvody na odvolávanie

Opozícia chce odvolať Suska okrem iného pre jeho rozhodnutie podať dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a prerušiť jeho výkon trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Suska kritizujú aj za presadenie trestných kódexov. Šéf rezortu spravodlivosti si za svojimi krokmi stojí. Deklaruje, že v prípade Kováčika konal podľa štandardných inštitútov právneho systému.

Šimkovičovej opozícia vyčíta personálne zmeny v Slovenskom národnom divadle (SND) a Slovenskej národnej galérii (SNG).

Tvrdí tiež, že ministerka rozkladá verejnoprávne médiá, verejnoprávne fondy, ohrozuje rekonštrukcie pamiatok či erbové kultúrne inštitúcie. Ministerka deklaruje, že na svoje kroky má právo a koná zákonne.

Otvorená Kultúra! žiada odvolanie ministerky

Platforma Otvorená Kultúra! a výbor Kultúrneho štrajku opätovne vyzvali Národnú radu na odvolanie ministerky kultúry a generálneho riaditeľa služobného úradu Lukáša Machalu.

Medzi hlavné dôvody patrí zlyhávanie starostlivosti o kultúrne dedičstvo, plánovaná reštrukturalizácia múzeí a galérií, a politická kontrola nad dotáciami pre nezriaďované organizácie.

Kritizovali tiež neakceptovateľný spôsob komunikácie vedenia ministerstva s kultúrnou obcou a varovali pred hroziacou devastáciou odborných oddelení v rezorte kultúry.

Diskusia k odvolávaniu Suska

V Národnej rade prebiehala diskusia k odvolávaniu Borisa Suska (Smer-SD) z postu ministra spravodlivosti. Písomne sa do nej prihlásilo osem rečníkov, z toho traja za klub. Ešte pred nimi požiadal o vystúpenie minister.

Podľa rokovacieho poriadku môže písomne prihlásený poslanec rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak polhodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty.

Smer podporuje ministra spravodlivosti

Smer-SD deklaruje podporu ministrovi spravodlivosti v jeho pôsobení vo funkcii. Poslanci Smeru-SD sa ďalej nebudú zúčastňovať na schôdzi o odvolávaní Suska.

Na tlačovej konferencii to uviedol predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Ján Richter.

Myslí si, že všetky dôvody na jeho odvolanie už boli vyvrátené. Smer-SD je takisto podľa neho pripravený podporiť vo funkcii ministerku kultúry, no plánuje si v pléne vypočuť argumenty na jej odvolávanie.

Števulová označila pôsobenie Suska za neetické

Hoci minister spravodlivosti deklaruje, že pri svojich krokoch neporušil zákon, so svojou funkciou nenarába čestne, morálne ani eticky.

Nerešpektuje hodnoty spravodlivosti a právneho štátu. Vyhlásila to poslankyňa Zuzana Števulová (PS). Klub PS bude hlasovať za jeho odvolanie.

Podľa Števulovej neexistuje ospravedlnenie na to, aby akýkoľvek minister prišiel s rozsiahlou novelou trestného práva "pod pazuchou" bez prípravy cez štandardné procesy. "Výsledkom je, že ju musíte x-krát opravovať len preto, aby ste zachránili peniaze z plánu obnovy," uviedla.

"Pri presadzovaní tejto novely ste konali neeticky a nemorálne najmä s ohľadom na to, že vám bolo úplne jedno, či preživšie a obete znásilnenia budú mať horší prístup k spravodlivosti," skonštatovala Števulová s tým, že Susko uprednostnil rýchle schválenie novely. Už vtedy mal podľa nej odstúpiť.

Gašpar odmieta dôvody opozície na odvolávanie

Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar odmieta dôvody, pre ktoré chce opozícia odvolávať šéfa rezortu spravodlivosti.

Namietal aj kritiku voči novele Trestného zákona. Odmietol vyjadrenia o náraste kriminality po prijatí úpravy.

"Stále tu šírite naratív o zhoršení bezpečnostného prostredia. A aké sa zhoršilo? Vymýšľate si," odkázal opozícii s tým, že odôvodnenie návrhu na odvolanie Suska obsahuje množstvo klamstiev.

Gašpar by očakával, že v pozícii navrhovateľa na odvolávanie Suska bude niekto iný ako poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). "Množstvo z vecí, ktoré sú v návrhu, by sa dalo uplatniť na vás," odkázal. Jej vystúpenia v diskusii označil za hanebné a farizejské.

Danko: Susko je jeden z najlepších ministrov

Šéf rezortu spravodlivosti má podporu koaličnej SNS. Považuje ho za jedného z najlepších ministrov.

Uviedol to podpredseda parlamentu a líder národniarov Andrej Danko.

"Nemáš cynický úsmev predchádzajúcich ministrov spravodlivosti ani aroganciu. Si dobrý človek. Si človek namieste, ktorý neposudzuje niekoho podľa toho, akú má farbu pleti či vierovyznanie. (...) Za SNS ťa ubezpečujem, že stojíme za tebou," odkázal Danko odvolávanému ministrovi.

Podpredseda parlamentu zároveň vyhlásil, že koaliční poslanci by sa nemali zapájať do diskusií k opozičným návrhom na odvolanie ministrov. Myslí si, že dialóg s opozičnými predstaviteľmi k ničomu nevedie. "Neprikladajme im význam," dodal s tým, že opozícia potrebuje konflikt ako pracovný nástroj.

Suskovo obviňovanie opozície a médií z manipulácie

Minister spravodlivosti Boris Susko kritizuje opozíciu a médiá za údajné klamstvá a manipuláciu verejnosti.

Podľa Suska táto rétorika „ženie ľudí až za hranu,“ čo sa podľa neho ukázalo v súvislosti s nedávnym pokusom o atentát na premiéra.

Susko tvrdí, že skutočným dôvodom snáh o jeho odvolanie je odhalenie, ako verejné fondy financovali rodinných príslušníkov opozičných politikov.

Susko zároveň obhajoval novelu Trestného zákona, ktorá podľa neho získala podporu odbornej verejnosti a prešla aj ústavným skúmaním bez pripomienok zo strany Ústavného súdu.

Kolíková vs. Susko

Kolíková vo svojom vystúpení pripomenula, že Susko podal dovolanie v prípade Dušana Kováčika, vďaka čomu sa dostal na slobodu, hoci predtým právoplatne rozhodli dva nestranné a nezávislé súdy.

Pripomenula, že Kováčik bol odsúdený za korupciu, toto rozhodnutie označila za bezprecedentné, keďže minister ho "prepustil" na slobodu predtým, ako by súdy rozhodovali opätovne o vine a treste.

Kritizuje ho aj za zrušenie analytickej jednotky na ministerstve spravodlivosti.

Susko v reakcii odkázal Kolíkovej, že ona sama rozhodovala ako ministerka v rozpore s odporúčaniami analytikov. Hovoril tiež o nadpriemerne vysokých platoch oproti iným zamestnancom rezortu a analytický útvar podľa ministra vykazoval vo svojej činnosti duplicitu s inými útvarmi.

Zmena bola potrebná, ale presadenie novely Kolíková odmieta

Kolíková súhlasí s potrebou zmeny trestnej politiky a zavedenia tzv. restoratívnej justície. Odmieta však spôsob, akým Susko presadil novelu trestných kódexov najmä preto, že jej nepredchádzala žiadna odborná a dlhodobá diskusia. Poslankyňa tiež ocenila vecnú debatu v pléne, ako i to, že je prítomný odvolávaný minister.

"Máme zhodu v tom, že chceme restoratívnu justíciu, a že zmena trestnej politiky bola potrebná," uviedla Kolíková. Súhlasí s rozšírením priestoru pre alternatívne tresty, túto oblasť treba podľa nej reformovať. Kritizuje Suska za nedostatok personálnych kapacít a tiež za to, že sa o zmenách riadne nediskutovalo.

Exministerka pripomenula, že o novele, ktorá sa pripravovala pod jej vedením, sa diskutovalo rok v rámci medzirezortného pripomienkovania. "Dvakrát som dávala na opätovnú diskusiu svoj návrh, pretože ide o zásadnú zmenu trestnej politiky," skonštatovala.

Suska kritizuje za to, že prišiel len tak "pod pazuchou" s veľkou novelou, ktorá mení definíciu trestného činu a výšky trestov.

"Bolo vám jedno, aký to bude mať dopad. To, že sa množia krádeže, je fakt. Otvorili sa brány väznice, nie sú tu ľudia, ktorí budú dohliadať nad takýmto výkonom trestu," skonštatovala Kolíková v súvislosti s dôsledkami veľkej novely trestných kódexov.

Stanoviská KDH k odvolávaniu ministrov

KDH vyjadrilo podporu návrhom na odvolanie ministrov Borisa Suska a Martiny Šimkovičovej. Podľa KDH minister Susko nesie politickú zodpovednosť za chyby v trestnoprávnej reforme, ktoré označil aj Ústavný súd, a za sporné rozhodnutie o prerušení výkonu trestu exprokurátora Kováčika, ktoré považujú za politicky motivované.

V prípade ministerky Šimkovičovej KDH tvrdí, že jej pôsobenie škodí kultúrnemu sektoru Slovenska. Kritizujú účelové zmeny zákonov v kultúrnych inštitúciách, transformáciu RTVS na STVR a nedostatočné financovanie kultúrnych projektov.

Videostanovisko predsedu KDH Milana Majerského:

Poslanci si upravili priebeh schôdze

Poslanci sa v úvode 22. schôdze dohodli na zmenách v jej priebehu.

Na budúci týždeň sa nebude rokovať počas štvrtka 31. októbra, namiesto tohto rokovacieho dňa bude parlament zasadať v pondelok 4. novembra, hoci zvyčajne v pondelky schôdza nie je.

Hlasovať o prerokovaných bodoch sa bude vždy o 11.00 h a 17.00 h.

Zmeny oznámil v pléne podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD).

V pondelok 4. novembra bude schôdza trvať od 9.00 do 19.00 h s tým, že sa nebude hlasovať.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok