Spreje, tekutiny či utierky. Ktoré čistiace prostriedky predstavujú najväčšie riziko pre naše zdravie?
Počas pandémie covidu-19 došlo k výraznému nárastu používania čistiacich prostriedkov. Pri výbere výrobkov na čistenie a upratovanie domácnosti však treba byť opatrný, mnohé predstavujú zdravotné riziká.

Ľudia používajú chemické čistiace prostriedky už približne 5 000 rokov, píše BBC. Starí Rimania používali na čistenie tkanín moč, odvtedy sme však vo využívaní prostriedkov na čistenie spravili značný pokrok.
Pandémia covidu zmenila naše hygienické návyky. Podľa fínskej štúdie sa počas tejto doby výrazne zvýšilo používanie čistiacich prostriedkov. Výskum ukázal, že ľudia začali upratovať o 70 % častejšie, pričom spotreba čistiacich prostriedkov vzrástla o 75 %.
S používaním čistiacich prostriedkov sa však spájajú aj riziká. Je potrebné sa obávať výrobkov, ktoré pri upratovaní používame?
Modrá obloha neznamená čisté ovzdušie, takmer každý na svete dýcha znečistený vzduch. Ako sa dá znížiť riziko?

Riziko astmy či problémy s dýchaním
Používanie čistiacich prostriedkov je jedným z „modifikovateľných rizikových faktorov“ pre vznik astmy, vysvetľuje Emilie Pacheco Da Silva z francúzskeho Národného inštitútu zdravia.
V štúdii z roku 2024, ktorá analyzovala 77 výskumov týkajúcich sa účinkov čistiacich prostriedkov na zdravie, vedci dospeli k záveru, že tieto produkty môžu mať negatívny vplyv na dýchací systém. Zistenia naznačujú, že čistiace spreje predstavujú väčšie riziko pre zdravie dýchacích ciest ako kvapaliny alebo utierky, keďže chemikálie z týchto sprejov sa ľahko dostávajú do vzduchu a môžeme ich ľahko vdýchnuť.
Pravidelná aplikácia čistiacich sprejov bola spojená so zvýšeným rizikom astmy u dospelých, ako aj s problémami s dýchaním u detí. Používanie sprejov štyrikrát až sedemkrát týždenne zvýšilo pravdepodobnosť vzniku astmy, pričom výskum naznačuje, že častejšie používanie môže príznaky ešte zhoršiť.
Niektoré štúdie, ktoré boli súčasťou výskumu, tiež poukazujú na negatívne účinky vystavenia čistiacim prostriedkom počas tehotenstva, ktoré môže byť spojené s pretrvávajúcim ťažkým dýchaním u detí v ranom veku.
Čistiace prostriedky tiež uvoľňujú prchavé organické zlúčeniny (VOC), ktoré môžu spôsobiť podráždenie uší, nosa a hrdla.
Prírodné čistiace prostriedky
V posledných rokoch sa zvýšil dopyt po „ekologických“ a „prírodných“ čistiacich prostriedkoch, ktoré neobsahujú žiadne syntetické chemikálie a sú údajne šetrnejšie k životnému prostrediu.
Vedci však vo svojej analýze dospeli k záveru, že prostriedky, ktoré obsahujú len biologicky odbúrateľné zložky, sa síce zdajú byť menej škodlivé ako bežné výrobky, no podľa nich je potrebný ďalší výskum na preskúmanie ich vplyvu na zdravie dýchacích ciest.
Podľa záverov inej štúdie tieto čistiace prostriedky často obsahujú rovnaké množstvo aromatických chemikálií ako bežné čistiace prostriedky.
„Pri čistiacom prostriedku s vôňou citróna je jedno, či je vôňa citrónová alebo syntetická, keď sa uvoľní do ovzdušia, je to tá istá zlúčenina,“ uviedla profesorka z Univerzity v Yorku v Spojenom kráľovstve Nicola Carslaw.
Inovácia v boji proti znečisteniu: Vedci vyvinuli nový typ plastu, ktorý sa dokáže rozkladať v slanej vode
