Inovácia v boji proti znečisteniu: Vedci vyvinuli nový typ plastu, ktorý sa dokáže rozkladať v slanej vode

23.11.2024 05:00

Medzinárodný tím vedcov vyvinul nový typ umelej hmoty, ktorá sa dokáže rozkladať v morskej vode. Objav môže prispieť k snahe o zníženie znečistenia životného prostredia pri hromadení plastov v oceánoch.

oceán, more, plasty morské dno
Foto: Profimedia

Výskumníci to oznámili v piatkovom vydaní amerického vedeckého časopisu Science, o ktorom informovala agentúra Kjódó.

Nový materiál

Materiál nazvaný "supramolekulárny" plast má podobnú pevnosť v ťahu a možno ho aj spracovávať ako plasty na báze ropy, uviedol tím vedcov z národného vedeckého výskumného ústavu Riken a Tokijskej univerzity.

Nový plast je vyrobený z monomérov, ktoré sa používajú v potravinárskych prísadách, a z monomérov, ktoré vznikajú v organických materiáloch. Zmiešaním vo vode sa tieto látky rozdelia na dve rôzne vrstvy, z ktorých jednu možno dehydrovať a získať tak látku šetrnú k životnému prostrediu, vysvetlil Takuzo Aida, riaditeľ Centra pre výskum nových látok v ústave Riken.

Plast sa rozpadne v slanej vode

Slaná voda spôsobí, že sa materiál rýchlo rozpadne na pôvodné monomery, ďalej sa potom postupne rozkladá vplyvom baktérií v oceáne alebo v pôde morského dna.

Nový materiál, ktorý je tiež recyklovateľný a nehorľavý, by mal nájsť využitie v súčiastkach pre precízne stroje či stavebných adhéziách. Možné bude aj jeho ďalšie využitie, ak bude vyrobený ako vodovzdorný, uviedol výskumný tím.

Predpokladá sa, že vo svetových oceánoch sa hromadí veľká časť obalových a iných plastov, ktoré sa vo voľnej prírode po vyhodení prirodzene nerozpadajú.

Pozrite si reportáž o plastoch v oceánoch z 13. augusta:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok