Koalícia a opozícia sú v spore o šetriace opatrenia. Konsolidačný balíček je na obzore, tvrdí Šutaj Eštok
Koalícia smeruje k dohode na tzv. konsolidačnom balíčku. Uviedol to minister vnútra a predseda koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Verí, že sa to uzavrie na budúci týždeň. Podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder opozičného PS Michal Šimečka kritizuje, že návrhy šetriacich opatrení ešte nie sú známe.
Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
"Musíme prijať také šetriace opatrenia, ktoré sa z môjho pohľadu, ako šéfa sociálnodemokratickej strany, čo najmenej dotknú najohrozenejších skupín. Dnes sedíme s našimi koaličnými partnermi a snažíme sa ich nastaviť tak, aby bol princíp taký, že sa na šetrení budú podieľať tí, ktorí majú vyššie príjmy," poznamenal Šutaj Eštok.
Obviňuje predchodcov
Opätovne skonštatoval, že súčasný vládny kabinet prebral Slovensko od svojich predchodcov v zlej finančnej kondícii.
Šimečka súhlasí s tvrdením, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) nastupovala v období, keď bola situácia s verejnými financiami v krajine najhoršia. Myslí si však, že súčasní vládni predstavitelia ju ešte zhoršili. Zároveň im vyčítal, že stále nepredstavili aspoň základné parametre konsolidačných opatrení.
Konsolidačný balíček bude vyšší. Koalícia sa blíži k definitívnej dohode, Kamenickému pomôžu dvaja ministri
"My nevieme, s čím vláda príde. Keď to predloží, potom k tomu zaujmeme stanovisko," uviedol. Poukázal tiež na zvýšenie cien potravín. "Základný košík potravín lacnie," reagoval Šutaj Eštok.
Koncesionárske poplatky opäť na stole
Politici sa venovali aj prípadnému opätovnému zavedeniu koncesionárskych poplatkov v rámci konsolidácie. Predseda PS o danom možnom zámere ešte nepočul. Pripomenul, že v hnutí boli proti rušeniu poplatkov.
Líder Hlasu-SD deklaroval, že si o zámere vie predstaviť debatu, ale aktuálne to nie je témou. V rámci šetriacich opatrení sa podľa neho diskutuje aj o použití časti financií vyčlenených na obranu na civilné projekty. "Či sú to cesty, vnútorná bezpečnosť, nemocnie," informoval.
Načrtla sa aj téma návrhu vládnej novely k príspevkom policajtov, o ktorom aktuálne rokuje NR SR. Šimečka to označil za nesystémové riešenie. Tvrdí, že členovia vládneho kabinetu si zvýšili platy, ale ostatným ľuďom nechcú.
Karas kritizuje vládu za absenciu konsolidácie aj šéfa parlamentu. Kríza nehrozí, chýba len zhoda, tvrdí Kaliňák
"Vy ste povedali, že sa zasadíte za zvýšenie platov policajtov a dokonca, že na to dáte svoju hlavu. Ale toto nie je zvýšenie platov, toto je jednorazový príspevok niektorým policajtom," skonštatoval.
Šutaj Eštok to odmietol. "V rámci zákona, ktorý je teraz v parlamente, dostane nový policajt 5000 eur, policajt, ktorý má 20 a viac rokov, zase 2000 eur a každý jeden policajt v priemere o 200 eur k platu navyše. (...) Keď má niekto 1000 eur, tak od 1. januára 2025 bude mať 1200 eur. Ako to viete nazvať ináč ako zvýšenie platu," opýtal sa.
Rozprávali sa aj o návrhu na odvolanie Šimečku
Diskutujúci sa rozprávali aj návrhu na odvolanie Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu, ktorý podali koaliční poslanci za Smer-SD a SNS.
Šutaj Eštok kritizoval odvolávaného podpredsedu pre čerpanie štátnych dotácií jeho blízkymi. Namietal aj protesty proti ministerke kultúry a šéfovi rezortu spravodlivosti, ktoré podľa neho PS organizovalo pre stopnutie dotácií jeho rodine.
Zopakoval, že Hlas-SD v prípadnom hlasovaní podporí jeho odvolanie. Šimečka odmietol podozrenia z konfliktu záujmov v súvislosti s čerpaním štátnych dotácií jeho blízkymi. Zopakoval, že všetky nadácie čerpali dotácie dávno predtým, ako vstúpil do politiky.