Silné dažde potrápia Slovensko. Výstrahy platia pre viaceré okresy, hrozia aj povodne

12.9.2024 08:37 , Aktualizované: 12.9.2024 15:51

Na západnom a strednom Slovensku treba vo štvrtok (12. 9.) počas celého dňa počítať so silnými dažďami. Vo viacerých okresoch Slovenska hrozia aj povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v týchto súvislostiach výstrahy prvého i druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Najviac postihnutý bude západ

V okresoch Malacky, Myjava, Senica a Skalica platí vo štvrtok výstraha tretieho stupňa pred dažďom. Zároveň v nich platí aj tretí stupeň povodňovej aktivity.

V okresoch Bratislavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja platia výstrahy druhého aj prvého stupňa pred dažďom, v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom platí výstraha prvého stupňa.

SHMÚ miestami očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 120 až 180 milimetrov. "Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danom ročnom období a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," dodal ústav.

Predbežné výstrahy pre ďalšie regióny

V štyroch okresoch na Záhorí platí tretí stupeň výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa. Druhý stupeň platí pre okres Bratislava a pre časť severného Slovenska.

Tretí stupeň výstrahy pred povodňami platí okresoch Skalica, Senica, Myjava a Malacky. "Vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí Moravy očakávame na jej slovenskom úseku a jej prítokoch výrazný vzostup vodných hladín," upozornil ústav.

SHMÚ tiež vydal hydrologickú výstrahu pred povodňami prvého stupňa pre viacero okresov na strednom a severnom i časti západného Slovenska.

Na západnom a strednom Slovensku treba vo štvrtok počas celého dňa počítať so silnými dažďami. V tejto súvislosti sú vydané výstrahy prvého i druhého stupňa.

Daždivé počasie potrvá do nedele

Na západe a severozápade Slovenska môže byť vytrvalý a silný dážď s celkovým úhrnom zrážok od štvrtka do nedele (15. 9.) 100 až 170 milimetrov (mm).

Teplota vzduchu bude v piatok (13. 9.) spočiatku na západe, postupne aj na ostatnom území, deväť až 15 stupňov Celzia. Vzhľadom na ročnú dobu ide podľa SHMÚ o mimoriadne až extrémne nízku maximálnu dennú teplotu na úrovni dlhodobých teplotných rekordov.

Okrem zrážok aj silný vietor

"Pocit chladu bude znásobovať aj severozápadný vietor, ktorého nárazy môžu najmä na juhozápade presahovať 80 kilometrov za hodinu, čo pri výdatnom daždi a nízkej teplote povedie k veľmi nepriaznivým podmienkam," poznamenali meteorológovia.

Dodali, že na podmáčanom povrchu je pri silnom vetre vyššie riziko pádu stromov. Ide o zvýšené nebezpečenstvo najmä v horách západného a severozápadného Slovenska.

Na náveterných oblastiach ojedinele až 200 mm, podľa najextrémnejších výpočtov aj viac. Na svojom webe o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

SHMÚ očakáva aj silný severozápadný vietor a úhrny zrážok tak budú silno ovplyvnené aj náveterným a záveterným efektom. "Práve na severozápadných návetriach hôr a v hrebeňových polohách očakávame vôbec najvyššie úhrny zrážok. Smerom na východ bude zrážok ubúdať, na východe spadne väčšinou 20 až 50 mm," priblížili meteorológovia.

Polícia vyzýva vodičov k opatrnosti

Mohutné dažde v kombinácii so silným vetrom môžu skomplikovať situáciu na cestách. Upozornila na to polícia na sociálnej sieti. Vyzvala preto vodičov, aby počas jazdy zvýšili opatrnosť a jazdu prispôsobili povahe vozovky a stavu ciest či svojim schopnostiam a zručnostiam.

"Nezabúdajte ani na dodržiavanie rozostupov, obzvlášť na frekventovaných cestách, ani na správne svietenie," uviedla polícia. Pred cestou je tiež podľa nej dôležité skontrolovať technický stav vozidla, predovšetkým dezén pneumatík. "Opotrebované pneumatiky totiž nedokážu dostatočne odvádzať vodu, čo znižuje ich priľnavosť a zvyšuje riziko akvaplaningu či šmyku," dodala s tým, že netreba zabúdať ani na kontrolu stieračov.

Po príchode do cieľa je tiež potrebné prispôsobiť počasiu miesto na parkovanie. Ak to situácia dovolí, vodiči by sa mali vyhnúť parkovaniu pod stromami. "Riskovať sa v takomto počasí naozaj nevyplatí. Jazdite preto opatrne, aby ste do svojho cieľa dorazili v bezpečí," uzavrela polícia.

ZSSK zvyšuje pripravenosť na nepriaznivé počasie

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vo svojej tlačovej správe upozornila na možné zdržania v železničnej doprave.

„Na niektorých úsekoch tratí môžu extrémne zrážky a vietor spôsobiť poškodenie železničnej infraštruktúry, napríklad pádom stromov do koľajiska, strhnutím trakčného vedenia alebo podmytím tratí,“ informuje ZSSK.

Počas nepredvídateľných podmienok budú zamestnanci ZSSK a dispečeri 24/7 monitorovať situáciu a pružne reagovať.

„Národný dopravca odporúča, aby sa cestujúci na cestu dostatočne pripravili, najmä v prípade dlhších jázd. Zásoby jedla, tekutín a liekov by mali byť zabezpečené aj pri kratších trasách, keďže môže dôjsť k neplánovaným zdržaniam,“ dodáva.

Cestujúcim sa tiež odporúča sledovať aktuálne informácie na sociálnych sieťach a webovej stránke ZSSK.

Mestská polícia Bratislava odporúča sledovať počasie

Mestská polícia Bratislava odporúča sledovať počasie, aby boli ľudia informovaní o aktuálnych rizikách. Pre minimalizovanie rizika počas nepriaznivého počasia tiež radí obmedziť pohyb vonku na nevyhnutné minimum, obzvlášť v lesoch, parkoch či v blízkosti vodných tokov a v neprehľadnom teréne. O odporúčaniach informuje na sociálnej sieti.

„Upevnite alebo ešte lepšie, zložte predmety, ako kvetináče na balkónoch, ukotvite alebo odložte veci umiestnené na balkónoch či pozemkoch rodinných domov,“ uviedla polícia. Zároveň odporúča parkovať na bezpečných miestach a vyhnúť sa parkovaniu pod stromami, pri vodných tokoch alebo plochách, kde sa môže nahromadiť veľké množstvo vody.

„Nejazdite autami po zatopených cestách, rozhodne nejazdite skrz zatopené podjazdy, nevchádzajte vozidlami do rýchlo tečúcej vody,“ konštatovala. Postarať sa tiež treba o bezpečnosť svojich zvierat.

„V prípade potreby nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať prostredníctvom linky 159. Mestskí policajti budú slúžiť počas najbližších dní v posilnených počtoch,“ doplnila polícia.

S počasím bojujú aj susedné krajiny

Českí meteorológovia vo štvrtok rozšírili stredajšiu výstrahu pred extrémnymi zrážkami a povodňami o ďalšie územia a pridali novú výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom. Tá platí od piatkového večera až do nedele na celom území ČR okrem Plzenského kraja. Uviedli to na sociálnej sieti X.

Viac naprší na Morave, v priľahlom Poľsku a vo východnej polovici Rakúska, väčšinou 150 až 250 mm, v horských oblastiach ojedinele aj viac ako 300 až 400 mm. "To sú pre našu oblasť extrémne vysoké úhrny zrážok," podotkli.      

Takto výdatný dážď podľa SHMÚ ukončí suché obdobie v celom regióne a spôsobí aj výrazný vzostup vodných hladín s dosahovaním povodňových stupňov so zvýšeným rizikom povodní. "Zrážky budú navyše padať pri nízkej teplote, čo výrazne zníži ich výpar, naopak, podporí udržanie spadnutej vody v krajine a odtok," vysvetlil.

Na Morave, vo východnej polovici Rakúska, na krajnom juhozápade Poľska a na západnom Slovensku sa podľa SHMÚ budú vyskytovať takmer nepretržité zrážky až do pondelka (16. 9.) len s krátkymi prerušeniami v závislosti od jednotlivých vplyvov synoptických štruktúr.

Pozrite si reportáž o zrážkovej smršti z 11. septembra 2024:

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok