Veliteľ ukrajinskej armády ohlásil prezidentovi Zelenskému posilnenie pozícií na ruskom území. Moskva tvrdí opak

17.8.2024 16:18 , Aktualizované: 17.8.2024 21:34

Ukrajinské jednotky posilnili svoje pozície v ruskej Kurskej oblasti a rozšírili územie, ktoré stabilne ovládajú, hlásil veliteľ ukrajinských síl Oleksandr Syrskyj prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

Uviedli to v sobotu ukrajinské médiá s odvolaním sa na prezidentovo oznámenie na sociálnej sieti Telegram.

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že ruské sily odrazili v Kurskej oblasti útoky troch ukrajinských brigád v troch obciach. Tvrdenia bojujúcich strán nemožno vo vojnových podmienkach operatívne overiť z nezávislých zdrojov.

"Od dnešného rána prebieha dopĺňanie fondu na výmenu zajatcov pre náš štát. Ďakujem všetkým vojakom a veliteľom, ktorí berú ruských vojakov do zajatia a približujú prepustenie našich vojakov a civilistov zadržiavaných Ruskom," napísal Zelenskyj k operácii na ruskom území.

Ukrajinské sily začali prekvapujúci útok v Kurskej oblasti 6. augusta.

Dobyli podľa skoršieho vyjadrenia veliteľa územia s rozlohou 1150 kilometrov štvorcových a 82 obcí vrátane okresného mesta Sudža a podľa odhadov sa zmocnili aj stoviek zajatcov, a to aj z radov brankárov povolaných k povinnej službe v ruskej armáde. Tie ruský prezident sľúbil nenasadiť do bojov.

Tlak na východe Ukrajiny neustáva

Aj napriek ukrajinskému útoku v Kurskej oblasti ruské sily neustávajú v tlaku na východe Ukrajiny, kde pozvoľna postupujú k Pokrovsku a Dzeržinsku.

Zelenskyj uviedol, že v týchto miestach ruské jednotky podnikajú "desiatky útokov na naše pozície denne". Tvrdil však, že "situácia je pod kontrolou".

Ruské jednotky naopak podľa Moskvy pokračujú v "odrážaní pokusu ukrajinských ozbrojených síl o vpád na ruské územie". Zoskupenie ruských síl Sever za podpory letectva a delostreleckej paľby "v lesných masívoch vyhľadáva a ničí mobilné skupiny nepriateľa, ktoré sa pokúšajú preniknúť do hĺbky ruského územia", tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Uviedlo tiež, že ruské jednotky odrazili útočné skupiny 22., 115. a 95. brigády ukrajinských síl útočiacich na okresné mesto Korenevo a obce Russkoje a Čerkasskoje Porečnoje.

Ruské sily nepotvrdili dobyté územie v Kurskej oblasti

Ruské ministerstvo sa nezmienilo, že by ruské sily v Kurskej oblasti dobyli nejaké územie späť, poznamenala agentúra Reuters.

Ruské ministerstvo obrany tiež obvinilo "kyjevský režim" z príprav útoku na Kurskú jadrovú elektráreň ako "provokáciu", pri ktorej by Kyjev obvinil Rusko, že ostreľova vlastné jadrové zariadenie s cieľom vytvoriť si zámienku na útok na jadrovú energetiku Ukrajiny.

Moskva pohrozila "tvrdými opatreniami", ak by Kyjev pristúpil k zámeru hroziacemu zamorením rozľahlého územia. Rusko neposkytlo žiadne dôkazy pre svoje tvrdenia, poznamenala agentúra Reuters.

Kyjev ruské obvinenia z príprav útoku na jadrovú elektráreň či použitie "špinavej bomby" odmietol ako "šialenú propagandu" Ruska.

"Oficiálne tieto nepravdivé tvrdenia vyvraciame. Ukrajina nemá v úmysle ani nemá schopnosť podniknúť takéto kroky. Rusko musí prestať šíriť nebezpečné klamstvá," napísal hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Heorhij Tychyj na sieti X.

Elektráreň je naďalej v ruských rukách

Kurská jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza pri meste Kurčatov, je naďalej v ruských rukách. Naopak Rusko sa počas vojny proti Ukrajine zmocnilo ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej svojho druhu v Európe. Obe strany sa navzájom obviňujú z útokov na túto elektráreň, ktorá je odstavená, ale potrebuje externé dodávky elektriny, aby mohla chladiť jadrové zariadenia.

Obe elektrárne prevádzkuje ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom, ktorej šéf Alexej Lichačov telefonicky rokoval o situácii so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim a pozval ho na návštevu Kurskej jadrovej elektrárne.

Grossi vyjadril ochotu elektráreň navštíviť. Posudzovanie tejto otázky pokračuje, napísala neskôr agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na vyjadrenie tlačovej služby MAAE. Grossi tiež vyjadril znepokojenie ohľadom bezpečnosti jadrových zariadení, v blízkosti ktorých sa odohrávajú boje, vrátane Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine.

Pozrite si aj reportáž o moste cez rieku Sejm, ktorý Ukrajinci vyhodili do vzduchu:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok