Jeden prípad slintačky a celé stádo ide na porážku. Minister Takáč vysvetlil, prečo musia utratiť aj zdravé zvieratá

26.3.2025 21:07

Ako sa bude situácia so slintačkou a krívačkou vyvíjať, je pod kontrolou a čo nastane, keď vírus pominie? Hosťom v relácii Téma dňa bol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

tema dna
Foto: ta3

Voľba predsedu parlamentu

Na úvod relácie minister zagratuloval novému šéfovi parlamentu Richardovi Rašimu (Hlas-SD) a poprial mu vo vedení NR SR veľa úspechov.

„Po udalostiach a skutočnostiach spred pár týždňov a mesiacov sa to podarilo vyriešiť do zdarného konca,“ zhodnotil.

„Dnes sme preukázali, že vládna koalícia má naďalej 79 poslancov,“ dodal.

Zablahoželal tiež novému predsedovi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Ivanovi Ševčíkovi. Podľa Takáča bude prínosom pri aktuálnej situácii so slintačkou a krívačkou.

Šírenie vírusu a obmedzenie dopravy

Nákaza slintačky a krívačky sa šíri ďalej. Nové ohnisko je v Maďarsku v blízkosti hraníc s Rakúskom a s nami. Slovensko preto uzatvára všetky malé hraničné priechody s Maďarskom. Opozícia kritizuje vládu a ministra za pochybenia a neskorú reakciu.

Takáč uviedol, že aktuálne je nákaza potvrdená na Slovensku v štyroch chovoch. Zároveň vyvrátil „dezinformáciu“ o potvrdenej nákaze v Dolných Salibách, ktorá podľa ministra nebola pravdivá.

„Došlo k rozhodnutiu, že na južnej strane hranice s Maďarskom bude od polnoci jeden prechod, ktorý bude môcť byť využitý na tranzitujúce vozidlá prenášajúce zvieratá,“ povedal Takáč.

Priechod bude otvorený v Šahách a podľa slov ministra bude na mieste „dezinfekčná brána a ďalšia technika od zložiek, ktoré budú mať na starosti to, aby každé auto bolo zabezpečené v oblasti dezinfekcie“.

Do dvoch dní by mal byť spustený hraničný priechod Milhosť, kde sa aktuálne zabezpečuje dezinfekčná brána.

Takáč poznamenal, že dezinfekčných brán nebolo na Slovensku veľa a aktuálne dochádza k nákupu ďalšej techniky, pričom pomoc prišla aj z Českej republiky, Rakúska či Maďarska.

Sme pripravení na zhoršenie situácie?

Rezort aj vláda sú podľa Takáča v prípade zhoršenia situácie a ďalšieho šírenia nákazy pripravení.

Maďarská či nemecká vláda „neprijímali také zásadné rozhodnutia, ktoré prijímame my“, uviedol.

Mimoriadna situácia na celom území Slovenskej republiky podľa Takáča umožňuje „lepšiu súčinnosť a spoluprácu jednotlivých zložiek v rámci bezpečnostných zložiek štátu, ako aj jednoduchší systém z hľadiska nákupov a riešenia operatívy“.

V prípade, že by sa situácia zhoršovala, má štát zabezpečené ľudské aj zdrojové kapacity a aktuálne tiež prebieha hľadanie priestorov na umiestňovanie pozostatkov zvierat.

Zástupcovia Európskej komisie, ktorí sú od pondelka (24. 3.) na Slovensku, podľa Takáča potvrdili, že všetky prijaté kroky, opatrenia a nariadenia v súvislosti so slintačkou a krívačkou na Slovensku, sú „správne, dostatočné, treba im dôverovať a podľa toho pokračovať“.

Protesty proti "plošnému zabíjaniu"

Množstvo občanov nesúhlasí s tým, že ich zvieratá budú zlikvidované.

„Bohužiaľ, legislativa z hľadiska tohto vírusového ochorenia a z hľadiska nebezpečnosti jeho šírenia hovorí jednoznačne o tom, že v prípade, že ak len v chove tisíc kusov hovädzieho dobytka máte len jeden kus s príznakmi a je pozitívny, musíte utratiť celý chov,“ uviedol Takáč.

Dodal, že rovnaký postup platí aj v Maďarsku a iných krajinách EÚ.

„V rámci trojkilometrovej kružnice okolo ohniska musia byť usmrtené aj domáce chovy,“ zdôraznil.

Maximálna súčinnosť a maximálna kompenzácia bola podľa ministra deklarovaná nielen poľnohospodárom, ale aj drobnochovateľom.

Pozrite si celú reláciu Téma dňa:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok