Slovenská "hra o tróny" je ukončená: Raši sa stal šéfom parlamentu. Poslanci tiež zvolili päť nových členov Rady STVR
Poslanci Národnej rady (NR) SR si v stredu v tajnej voľbe zvolili nového predsedu parlamentu. Funkcie sa ujal podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. Zároveň zvolili aj predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorým sa stal nezaradený poslanec Ivan Ševčík. Zákonodarcovia vybrali tiež nových členov Rady pre mediálne služby, Správnej rady TASR, Správnej rady ÚPN a Rady STVR.
22:45 ONLINE sme ukončili. Pokračovanie schôdze Národnej rady budeme sledovať aj vo štvrtok od 9.00 h.
22:43 Poslanci tiež zvolili päť nových členov Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR). Za oblasť televízneho vysielania bola zvolená Eva Koprena, za rozhlasové vysielanie Igor Gallo. Odborníkom za oblasť ekonómie sa stal Marcel Behr, za právo David Lindtner a za informačné technológie Martin Daňko. Ich šesťročné funkčné obdobie sa začalo v deň zvolenia.
Do výberu sa prihlásilo 44 uchádzačov, pričom najväčší záujem bol o post za televízne vysielanie. Nová rada vznikla v súvislosti so zmenou zákona, ktorým sa od 1. júla mení RTVS na STVR a zaniká funkčné obdobie doterajšieho vedenia vrátane generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja.
22:42 Novým členom Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) sa stal Martin Pekár. Poslanci Národnej rady (NR) SR ho v stredajšom hlasovaní zvolili na šesťročné funkčné obdobie. Výsledky voľby vyhlásili v pléne NR SR.
Pekára nominoval do funkcie poslanec Karol Janas (Hlas-SD). Poslanci ho zvolili vo verejnom hlasovaní.
22:32 Novým členom Správnej rady Tlačovej agentúry SR (TASR) za oblasť informačných technológií sa stal Samuel Bachár. Poslanci si vyberali z troch kandidátov. Bachár sa stal členom správnej rady na päť rokov.
Správna rada TASR má päť členov, jedného z nich volia zamestnanci tlačovej agentúry zo svojich radov. Správna rada dohliada nad dodržiavaním zákona o TASR, volí a odvoláva generálneho riaditeľa, schvaľuje príslušné štatúty i dlhodobé plány a koncepcie rozvoja tlačovej agentúry.
22:25 Novými členmi Rady pre mediálne služby sa stali Juraj Rybanský a Adam Valček. Celkovo sa o dve miesta v rade uchádzalo desať kandidátov.
RpMS je orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Vykonáva dohľad nad dodržiavaním právnych predpisov upravujúcich vysielanie, retransmisiu, poskytovanie audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie a poskytovanie platforiem na zdieľanie obsahu.
Rada ma deväť členov. Volí a odvoláva ich parlament po verejnom vypočutí kandidátov. Mandát člena je RpMS šesťročný. Tú istú osobu možno za člena zvoliť najviac na dve funkčné obdobia.
19:34 Prezident Peter Pellegrini víta, že Slovensko má opäť troch riadne zvolených najvyšších ústavných činiteľov. Vyhlásil to na sociálnej sieti.
„Blahoželám novozvolenému predsedovi NR SR Richardovi Rašimu,“ uviedol. Podotkol, že sa teší na vzájomnú spoluprácu v prospech všetkých ľudí na Slovensku.
19:24 Raši sa poďakoval všetkým poslancom, ktorí odovzdali svoj hlas v jeho prospech.
„Aj ako predseda NR SR som len jedným zo 150 poslancov, nebudem vedieť zabrániť všetkým výstrelkom, útokom niektorých poslancov, ale viem vám však sľúbiť, že ja sa budem venovať práci pre ľudí. Budem stáť na strane zákonnosti a budem sa snažiť viesť rokovania parlamentu tak, aby prioritou Národnej rady bolo zlepšenie života ľudí na Slovensku,“ vyhlásil.
Raši sľúbil, že bude presadzovať zodpovedný sociálny dialóg. Chce zároveň urobiť všetko preto, aby bol parlament stabilizujúcim prvkom nielen v politike, ale aj v spoločnosti.
19:20 Zvolenie Richarda Rašiho za predsedu parlamentu je zavŕšením náročnej cesty vedúcej k stabilizácii vládnej koalície. Zvolenie šéfa parlamentu 79 hlasmi zároveň znamená, že vládna koalícia sa vracia do pôvodných koľají, uviedol po vyhlásení výsledkov voľby predseda vlády Robert Fico.
„Pán predseda, v mene všetkých poslancov za Smer-SD veľká gratulácia a teším sa na spoluprácu tak s tebou, ako aj s pánom prezidentom,“ uviedol.
Predseda Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok je presvedčený, že nový predseda parlamentu spĺňa morálne, profesionálne aj odborné vlastnosti na túto pozíciu. Voľba šéfa NR SR je podľa neho dôležitý symbol pre ďalšie pokračovanie koalície. „Môžeme ho nazývať aj akýmsi reštartom a verím, že od dnešného dňa už nebudeme riešiť naše vnútorné problémy,“ uviedol.
Predseda koaličnej SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko Rašimu praje, aby bol rovnako dobrým predsedom parlamentu, ako bol Pavol Paška.
19:03 Opoziční poslanci tvrdia, že pri voľbe predsedu parlamentu bola narušená jej tajnosť. Jeden z overovateľov za koalíciu mal totiž každý lístok pred odovzdaním skontrolovať.
Hovorí to podľa nich o tom, že ani v rámci koalície si poslanci navzájom nedôverujú. Považujú to za narušenie princípu slobodnej voľby.
„Vzhľadom na to, že poslanec Šimko za Hlas ako overovateľ pri tajnej a slobodnej voľbe kontroloval každý jeden volebný lístok pred vhodom do urny, máme za to, že voľby neprebehli ani tajne a slobodne,“ povedala po hlasovaní Zuzana Mesterová (PS). Svoju námietku vzniesli do zápisnice, ako overovatelia za opozíciu ju odmietli podpísať. Opozícia žiada, aby sa zišiel ústavnoprávny výbor a posúdil, či voľba prebehla v súlade s pravidlami.
Podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) v pléne Mesterovej odpovedal, že volil slobodne a tajne. „Jediný, kto sa mi snažil narušiť tajnú voľbu, bola poslankyňa Mesterová,“ skonštatoval. Aj Zuzana Plevíková (Smer-SD) tvrdí, že lístky nikto nekontroloval.
Aj Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) upozornila, že šéf parlamentu nebol zvolený v súlade s tajnou voľbou. „Richard Raši bol zvolený podvodom. Jeho voľba je ukážkou toho, že na vysokú štátnu funkciu nemusíte mať ani schopnosti, ani charakter,“ uviedla Remišová v stanovisku.
18:42 Aktuálne informácie z parlamentu priniesla redaktorka ta3 Dominika Paňková:
18:31 Kto je Richard Raši?
Richard Raši pochádza z Košíc, kde sa narodil v roku 1971. Vyštudoval všeobecné lekárstvo, neskôr sa špecializoval na chirurgiu a úrazovú chirurgiu.
Pôsobil ako lekár, neskôr aj ako riaditeľ nemocníc v Košiciach a Bratislave. V rokoch 2008 až 2010 bol ministrom zdravotníctva, následne osem rokov primátorom Košíc.
V parlamente pôsobí od roku 2010, s prestávkou počas pôsobenia vo vláde Petra Pellegriniho ako podpredseda pre investície a informatizáciu.
V roku 2020 odišiel zo Smeru-SD a stal sa jedným zo zakladateľov strany Hlas-SD, v ktorej pôsobí ako podpredseda. V poslednej vláde Roberta Fica bol ministrom investícií. V parlamente viedol výbor pre nezlučiteľnosť funkcií a bol členom zdravotníckeho výboru. Raši je ženatý a má tri dcéry.
18:17 Predsedom Národnej rady (NR) SR sa stal podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. V stredajšej tajnej voľbe získal hlas od všetkých 79 poslancov, ktorí boli prítomní na hlasovaní.
Zároveň zvolili aj predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorým sa stal nezaradený poslanec Ivan Ševčík.
17:43 Poslanci Národnej rady SR ani v opakovanej voľbe nezvolili Líviu Trellovú za kandidátku na ústavnú sudkyňu.
Bola jedinou uchádzačkou, no zo 143 prítomných ju podporil len jeden poslanec, proti bolo 41, zdržalo sa 101 a siedmi nehlasovali. Podľa podpredsedu parlamentu Petra Žigu sa uskutoční nová voľba.
17:42 Poslanci budú po tajných hlasovaniach voliť aj člena Rady Slovenskej televízie a rozhlasu, člena Správnej rady Tlačovej agentúry SR a člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. Tieto personálne voľby by sa mali uskutočniť taktiež formou hlasovania hlasovacími lístkami, avšak verejne.
Miesto predsedu pôdohospodárskeho výboru sa uvoľnilo potom, čo sa stal Rudolf Huliak (nezávislý) ministrom cestovného ruchu a športu.
17:35 O 17:00 h sa začalo hlasovanie aj o predsedovi Národnej rady, kedy sa dozvieme výsledok?
17:29 Dušan Keketi sa má stať novým viceguvernérom Národnej banky Slovenska.
Návrh vlády v stredu schválil parlament a menovať ho ešte musí prezident Peter Pellegrini.
Keketi, ktorého na poste ministra cestovného ruchu nahradil Rudolf Huliak, má podľa ministra financií Ladislava Kamenického potrebné skúsenosti aj kvalifikáciu.
Opozícia však nomináciu kritizovala ako politickú výmenu. Viceguvernérske miesta sú v bankovej rade neobsadené už dlhšie – naposledy ho zastával Ľudovít Ódor. Keketi pôsobil v riadiacich pozíciách v štátnej aj súkromnej sfére, napríklad v Škoda Auto Slovensko, Eximbanke či na bratislavskom letisku.
Slovensko by mohlo dostať tri atletické haly. Premiér mi osobne prisľúbil, že nájdeme peniaze, tvrdí minister Huliak

17:28 Poslanci volia predsedu NR SR i šéfa jedného z výborov, voľba je tajná.
Na post šéfa NR SR kandiduje podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. Do funkcie predsedu výboru je navrhnutý Ivan Ševčík (nezaradený).
17:27 Poslanci zvolili za člena Súdnej rady SR Tomáša Ľalíka. Podporilo ho 89 zo 145 prítomných zákonodarcov, proti bolo 43, 13 sa zdržali.
Plénum NR SR malo voliť dvoch členov Súdnej rady SR, no doručený bol len jeden návrh na kandidáta. Miesta zostali neobsadené potom, ako poslanci v máji 2024 odvolali z funkcie Andreja Majerníka a Jána Mazáka.
17:26 Psychologická a psychoterapeutická starostlivosť by sa mala skvalitniť. Zabezpečiť to má nový zákon o psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti z dielne rezortu zdravotníctva.
17:25 Na Slovensku má vzniknúť nová linka pomoci v kompetencii Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR. Slúžiť má pre neurgentné stavy s cieľom odbremeniť tiesňovú linku 155.
Vzniknúť majú aj nové typy záchranárskych posádok, s ktorými budú spojené i nové indikačné kritériá na filtrovanie hovorov.
Linka pomoci s číslom 116117 má slúžiť na riešenie menej naliehavých zdravotných problémov, ktoré nevyžadujú okamžitý zásah záchrannej služby, napríklad konzultácie zdravotného stavu, odporúčania na vhodné zdravotnícke zariadenie alebo na organizáciu plánovaných medziklinických transportov.
17:12 Aktuálne informácie z parlamentu priniesla redaktorka ta3 Dominika Paňková:
17:09 Ministerstvá pod vedením nominantov koaličnej SNS pristúpili pri konsolidácii k úsporným opatreniam, a ak budú také požiadavky od vlády, pristúpia v rezortoch k škrtaniu výdavkov.
„Naše ministerstvá pristúpili k úsporným opatreniam, a ak budú požiadavky z pozície vlády na činnosť našich rezortov, tak pristúpime k škrteniu,“ uviedol Danko.
Na vyjadrenia ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), že SNS zatiaľ neprišla so svojimi konsolidačnými návrhmi, Danko reagoval, že „SNS nemá čo chodiť s konsolidačnými návrhmi“.
16:13 SNS má výhrady aj k reforme záchranného systému. Posielať vojakov do Pobaltia je podľa nej zároveň v aktuálnej situácii minimálne nevhodné, vyhlásil Danko.
„Asi od SNS nikto nemôže čakať, že keď je nádej na mier na Ukrajine a rokuje sa o mieri, že budeme podporovať eskaláciu napätia a že podporíme vyslanie vojsk,“ uviedol Danko. Zdôraznil, že strana je konzistentná v tom, čo hovorí a robí.
Danko opäť spomenul výhrady SNS aj k návrhu zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti z dielne rezortu obrany. Názov obsahujúci slovo „žandári“ je podľa neho nevhodný.
16:10 Poslanci SNS podporia Richarda Rašiho vo voľbe predsedu Národnej rady. Uviedol to pred hlasovaním šéf SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. Predpokladá, že voľba bude bezproblémová.
Naplánovaná je po 17-tej hodine v rámci bloku viacerých personálnych volieb, podľa Danka sa má predseda NR SR voliť ako prvý.
„Žiaden vzdor tu nie je. To je hodnotový postoj a voľba Rašiho je bezproblémová. My sme svoju ruku Rašimu dali a SNS mu vyjadrí podporu,“ uviedol Danko na tlačovej konferencii.
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič v stredu vyzval koaličných poslancov, aby nepodporili vo voľbe Rašiho. Myslí si, že nezvládal svoje doterajšie pôsobenie v politických funkciách.
Opozícia nemá čo šúchať nohami a piť laté. Matovič podal návrh na odvolanie Kaliňáka pre vilu v Chorvátsku

15:49 Minister obrany Robert Kaliňák reagoval na výhrady SNS k zriadeniu Žandárskeho zboru a vyslaniu vojakov do Lotyšska s tým, že o zákone bude ešte diskusia a do druhého čítania bude dostatok priestoru na úpravy.
Zákon označil za kvalitný a zdôraznil záujem o podporu všetkých poslancov. Postoj SNS označil za legitímny a poznamenal, že „nemôžu všetci byť úplne rovnakí“. Napriek nesúhlasu SNS však parlament v stredu oba návrhy schválil.
15:25 Hnutie Slovensko podáva návrh na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka za to, že nepriznal vilu svojej manželky v Chorvátsku, čo sám priznal ako porušenie zákona. Mimoriadna schôdza by sa mala konať do siedmich dní. Predseda hnutia Igor Matovič očakáva, že koalícia ministra podrží, no podľa neho „opozícia nemá čo šúchať nožičkami a piť sójové laté, ale bojovať“.
14:16 Minister cestovného ruchu Rudolf Huliak ostro kritizoval šéfa SNS Andreja Danka, po tom, čo sa jeho strana vzoprela Robertovi Kaliňákovi.
Prirovnal ho k žene, „s ktorou nemá zmysel sa hádať, lebo nevie, čo chce, a neprestane, kým to nedostane“.
Dodal, že „práve Andrej Danko je od samého začiatku dôvodom týchto problémov“ a „nie je stredobodom vesmíru“.
Zároveň vyjadril plnú podporu splnomocnencovi vlády Petrovi Kotlárovi. Podľa Huliaka sú „všetky výskumy potvrdené“ a Kotlár si zaslúži úctu.
Pozrite si živý vstup redaktorky Dominiky Paňkovej o 12-tej:
11:46 Koalícia je podľa opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) naďalej zlepencom, čo dokazuje aj fakt, že v nej neexistuje dohoda na základných bezpečnostných otázkach štátu.
V reakcii na neochotu poslancov SNS hlasovať za niektoré legislatívne návrhy ministerstva obrany to vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.
"Andrej Danko zrejme preto, lebo bol ponížený, zrejme preto, lebo mu zobrali ministerstvo športu, tak sa zaťal a naozaj v dôležitej otázke národnoštátnych záujmov nepodporí vládu," uviedol Šimečka pred hlasovaním o vyslaní vojakov do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku.
11:43 Poslanci budú v popoludňajšom bloku hlasovania od 17-tej hodiny voliť aj kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu, taktiež majú schvaľovať návrh vlády na vymenovanie Dušana Keketiho za viceguvernéra Národnej banky Slovenska.
Odsúhlasiť majú aj zmeny v zložení parlamentných výborov. Informoval o tom podpredseda Národnej rady poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD).
Jedinou kandidátkou na post ústavnej sudkyne je opäť Lívia Trellová. Na Ústavnom súde chýba jeden sudca. Miesto sa uvoľnilo, keď sa v septembri 2023 funkcie vzdala Jana Laššáková.
11:28 Poslanci budú o reforme záchrannej zdravotnej služby rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Novela zákona počíta so vznikom linky pomoci 116117 pre neurgentné stavy, ktorá má odbremeniť tiesňovú linku 155 a slúžiť na konzultácie či plánované transporty.
Zároveň majú vzniknúť nové typy záchranárskych posádok s novými indikačnými kritériami a zmeniť sa má aj spôsob tvorby siete záchrannej zdravotnej služby tak, aby lepšie zohľadňoval reálne potreby v jednotlivých regiónoch.
11:25 Parlament schválil vyslanie vojakov do dvoch zahraničných misií – do Kosova a Lotyšska.
V rámci misie KFOR by mohlo do Kosova odísť až 150 príslušníkov Ozbrojených síl SR s viac ako 80 kusmi techniky.
Slovensko plánuje prispieť do veliteľských štruktúr, zabezpečenia základne aj logistickej podpory. Mandát by mal trvať až do ukončenia operácie KFOR. Slovenskí vojaci v tejto misii pôsobili už v rokoch 1999 – 2010.
Parlament zároveň odobril aj pokračovanie pôsobenia slovenských vojakov v mnohonárodnej brigáde NATO v Lotyšsku, kde by ich v roku 2025 mohlo byť do 155.
Nasadenie nadväzuje na rozhodnutie samitu NATO v Madride z roku 2022 o posilnení predsunutej prítomnosti Aliancie. Slovenský príspevok má zahŕňať veliteľský tím, bojovú jednotku aj vojenskú políciu. Cieľom je podľa ministerstva obrany demonštrovať jednotu NATO a prispieť k obranným spôsobilostiam Aliancie v regióne.
Podvyživenej polícii by na pomoc mohli prísť žandári. Dobrovoľníci si môžu za 20 dní práce prilepšiť o tisíce eur

11:24 Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona o opatreniach na zvýšenie odolnosti štátu v oblasti obrany a bezpečnosti.
Legislatíva počíta so vznikom Národných obranných síl, ktoré by sa skladali z rôznych typov záloh – operačných, pohotovostných a branných. Základom má byť dobrovoľnosť. Za absolvovanie výcviku a plnenie úloh vojak dostane príspevok až 3000 eur. Novinkou je aj návrh zriadiť Žandársky zbor, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku. Žandári by mali podobné právomoci ako polícia, no boli by jej podriadení.
Legislatíva z dielne ministerstva obrany má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2025. Vznik žandárskeho zboru však čelí kritike opozície aj verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského. Rezort obrany tvrdí, že na zriadení zboru trvá, no zaoberá sa pripomienkami.
10:38 Národná rada aktuálne rokuje o reforme záchrannej zdravotnej služby. KDH počas tlačovej konferencie pripomenulo, že novela bola pol roka blokovaná ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom.
Poslanec KDH a záchranár František Majerský vyhlásil, že Tarabovi podľa neho nešlo o odbornosť, ale o výberové konania na poskytovateľa záchrannej služby v hodnote presahujúcej miliardu eur. Tento tender označil za „súťaž krásy“.
Hoci KDH reformu ako takú nespochybňuje, Peter Stachura upozornil, že kľúčový je funkčný systém. V návrhu mu prekáža tvorba nových záchraniek a rastúci počet foriem záchrannej služby. Za dôležité považuje najmä zachovanie lekárov v systéme.
Očakávaná reforma záchraniek prešla vládou. Nová linka odbremení tiesňovú službu, pribudnú aj detské jednotky

10:22 Koaličná Slovenská národná strana (SNS) pri hlasovaní nepodporí vyslanie vojakov do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku ani zmeny v aktívnych armádnych zálohách.
Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
"Naši vojaci nemajú čo robiť na hranici s Ruskou federáciou. Je nepredstaviteľné, aby na jednej strane premiér Slovenskej republiky Robert Fico chcel navštíviť Ruskú federáciu 9. mája a podávať ruky Putinovi a na druhej strane, aby Slovensko posielalo vojakov na hranice s Ruskou federáciou," uviedla Škopcová.
Situáciu v parlamente sleduje aj redaktorka Dominika Paňková:
9:20 Poslanci pokračujú ďalším návrhom z dielne ministerstva obrany.
V pléne ho predstavil šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Parlament preberá návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do vojenskej operácie KFOR v Kosove.
9:00 Zákonodarcovia sa vrátili do lavíc.
Po 17-tej hodine ich čaká voľba predsedu parlamentu aj ďalšie personálne voľby.
Voliť majú členov Rady Slovenskej televízie a rozhlasu, člena Správnej rady Tlačovej agentúry SR a člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. Konať sa má i voľba do čela výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, voľba člena Súdnej rady SR a voľba členov Rady pre mediálne služby.
Parlament by sa mal dozvedieť meno svojho nového predsedu už v stredu. Prebehne aj viacero personálnych volieb

Záver predošlého rokovacieho dňa
Poslanci sa v závere utorkového rokovania (25. marca) venovali viacerým vládnym návrhom z dielne ministerstva obrany. V pléne parlamentu ich predstavil šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).
Diskutovalo sa o návrhu zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti. Rezort v ňom navrhuje vznik Národných obranných síl, ktoré by mali nahradiť aktívne zálohy ozbrojených síl.
Tie majú byť prístupné pre širší okruh občanov. Meniť sa má i systém odmeňovania vojakov v zálohe. Súčasťou návrhu je i vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku.