Parlament by sa mal dozvedieť meno svojho nového predsedu už v stredu. Prebehne aj viacero personálnych volieb

25.3.2025 13:05 , Aktualizované: 25.3.2025 20:17

Po viac ako troch mesiacoch sa v stredu 25.3. začala riadna schôdza Národnej rady. Poslanci postupne prejdú program so 156 bodmi, vrátane voľby šéfa parlamentu. Tá prebehne v stredu. Utorňajšie zasadnutie skončilo po ôsmej hodine večer.

Online prenos z 25.3. sme ukončili. Poslanci v NR SR opäť zasadnú 26.3.

20:06 Poslanci Národnej rady sa v závere utorkového rokovania venovali viacerým vládnym návrhom z dielne ministerstva obrany. V pléne parlamentu ich predstavil šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

Diskutovalo sa o návrhu zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti. Rezort v ňom navrhuje vznik Národných obranných síl, ktoré by mali nahradiť aktívne zálohy ozbrojených síl.

Tie majú byť prístupné pre širší okruh občanov. Meniť sa má i systém odmeňovania vojakov v zálohe. Súčasťou návrhu je i vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku

18:37 Kandidát na člena Rady STVR Daniel Krajcer sa rozhodol stiahnuť svojou kandidatúru. Oznámil to vo vyhlásení pre médiá. „Moja kandidatúra sa totiž paradoxne stala súčasťou politického súboja o post predsedu NR SR,“ zdôvodnil svoj krok.

Poďakoval sa za podporu strane Hlas-SD, zároveň sa vyjadril aj ku kritike, ktorú mu adresovali niektorí poslanci. „Musím povedať, že ju skôr vnímam ako kompliment. Títo páni totiž pre verejnoprávnosť na Slovensku nikdy nič neurobili,“ uviedol Krajcer.

Deklaroval tiež, že si stojí za rozhodnutím iniciovať vznik RTVS. „Od roku 2011 až doteraz zabezpečilo pôsobenie tejto inštitúcie verejnoprávne vysielanie na Slovensku. Dúfam, že nielen dočasne,“ dodal Krajcer.

Exminister kultúry a bývalý moderátor sa o členstvo v Rade STVR uchádzal ako kandidát - odborník na televízne vysielanie. Podľa medializovaných informácií bolo práve jeho meno bodom sporu medzi koaličnými stranami SNS a Hlas-SD

O svojich výhradách voči nominácii Krajcera hovoril Andrej Danko v našej relácii Téma dňa ešte v decembri:

17:15 Poslanci Národnej rady (NR) SR budú predsedu parlamentu voliť v stredu (26. 3.) v rámci poobedňajšieho bloku hlasovaní.

Pristúpia vtedy aj k ďalším personálnym voľbám. Plénum totiž odsúhlasilo návrh koaličných poslaneckých klubov.

Poslancov tak od 17:00 h čaká voľba šéfa parlamentu, voľba do čela výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, voľba člena Súdnej rady SR a voľba členov Rady pre mediálne služby. Voliť majú tiež členov do Správnej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, Tlačovej agentúry SR a Ústavu pamäti národa.

16:28 Novela zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS má za cieľ stransparentniť fungovanie organizácií.

Vyhlásil to jeden z predkladateľov Adam Lučanský (SNS). Informoval tiež o pozmeňujúcom návrhu k novele, ktorý predložil. Ten podľa neho zavádza mechanizmus vypracúvania výkazu o transparentnosti, reguluje lobing a určuje niektoré organizácie ako povinné osoby.

„Takýto pozmeňujúci návrh bol prijatý na výbore s tým, že sa ide do pléna,“ skonštatoval na utorkovej tlačovej konferencii.

Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra skonštatoval, že štát rešpektuje prítomnosť a význam mimovládnych organizácií. Súčasné nastavenie tretieho sektora je však podľa neho šedou zónou.

„Nemôžeme rešpektovať to, že celý tento sektor sa stáva istým spôsobom nástrojom na ovplyvňovanie spoločenských politík a predovšetkým ovplyvňovania vývoja politickej scény na Slovensku s cieľom pomôcť alebo poškodiť nejakú politickú stranu,“ podotkol.

Pozrite si vstup našej redaktorky Diany Štrusovej zo 16:00:

15:28 Koalícia je podľa predsedu opozičnej strany SaS a poslanca Branislava Gröhlinga naďalej zlepencom a jej jednotlivé strany sa naďalej vydierajú.

Zopakoval, že na voľbe predsedu parlamentu sa strana nezúčastní. Gröhling to vyhlásil v utorok na tlačovej konferencii.

„Nech nás neobťažujú voľbou, nech si zvolia pána Rašiho, nech je pokoj, ale nech neočakávajú, že my tu teraz pôjdeme do ulíc a budeme tam ako v monarchii mávať nejakými mávadlami, že pán Raši bol zvolený a že hurá, všetci sa tu tešíme. Nech si ho zvolia a nech dajú pokoj,“ vyhlásil.

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) vládnu koalíciu kritizovala za mesiace nefungujúce plénum národnej rady. Ako ozrejmila, vláda tým bola podľa nej mesiace bez kontroly. Nepáči sa jej, že návrh na odvolanie premiéra a celej vlády je „odložený na neurčito“. Spomenula, že SaS predkladá na rokovanie parlamentu viacero návrhov, ktoré podľa nej pomôžu občanom.

14:57 Poslanci začali rokovať o návrhu na voľbu predsedu parlamentu.

Post šéfa NR SR patrí podľa koaličnej zmluvy strane Hlas-SD. Tá do funkcie nominovala jej podpredsedu Richarda Rašiho. Podporu mu už deklarovali koaliční poslanci. Opozícia sa na voľbe neplánuje zúčastniť.

Do rozpravy sa písomne prihlásili štyria poslanci. Parlament by mal k voľbe pristúpiť v utorok o 17-tej hodine. V prípade, že nestihnú ukončiť diskusiu k návrhu, tak voliť predsedu budú až v stredu (26. 3.).

14:40 Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) kritizuje Igora Matoviča za to, že v parlamente označil koaličných poslancov za „teliatka“. Zároveň avizuje, že chce hľadať spôsob, ako sa s lídrom hnutia Slovensko „vysporiadať“ – navrhuje, aby sa jeho výrokmi zaoberal mandátový a imunitný výbor.

Na Gašparove slová reagoval poslanec Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko) otázkou, či vidí rozdiel medzi pomenovaním „teliatko“ a výrazom „suka“, ktorý v minulosti použil poslanec Rudolf Huliak na adresu jeho straníckej kolegyne Lucie Plavákovej.

14:12 Poslanci budú počas aktuálnej schôdze rokovať od deviatej hodiny do 20-tej hodiny okrem piatkov, počas ktorých budú zasadať do 16-tej.

Zvyčajne poslanci rokujú do 19-tej a v piatky do 14-tej. V piatok nebude obedová prestávka, v ostatné dni sa skráti prestávka na hodinu - od 13-tej do 14-tej.

Hlasovať o prerokovaných bodoch bude parlament vo zvyčajných časoch o 11-tej a 17-tej okrem piatkov.

14:04 Parlament neschválil návrhy opozície na zmenu programu schôdze.

Igor Matovič navrhol, aby sa voľba predsedu Národnej rady posunula na koniec schôdze. Chce, aby kandidát Richard Raši (Hlas-SD) vysvetlil okolnosti štátnej zákazky za 29 miliónov eur, na ktorú upozornila Nadácia Zastavme korupciu.

Zákazku na projekt integrovaného cestovného lístka získala firma Rašiho švagra, pričom ju financuje ministerstvo dopravy z plánu obnovy.

Poslanec hnutia Slovensko Jozef Pročko chcel, aby parlament odporučil vláde rozšíriť pôsobnosť splnomocnenca Petra Kotlára, ktorý by sa mal okrem pandémie venovať aj vyšetrovaniu situácie okolo slintačky a krívačky. Ani tento návrh neprešiel.

13:57 Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR) bude aj naďalej riadiť Igor Slanina. Podpredseda NR SR poverený jej riadením Žiga predĺžil na základe zákona o STVR Slaninovi poverenie na pozíciu dočasne povereného štatutára STVR.

Rozhodnutie, ktoré v zverejnili na webe Národnej rady SR, predlžuje Slaninov mandát od 1. apríla do 30. júna.

13:49 Opozičné hnutie PS a strana SaS kritizujú návrh novely zákona o neziskových organizáciách. Poslanec Branislav Vančo (PS) uviedol, že je útokom na demokraciu.

Cieľom návrhu je podľa poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) vytvorenie nástroja na zastrašovanie občianskeho sektora. Predstavitelia strán to vyhlásili po rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR k tejto téme.

„Návrh sa odkladal, odkladal a bol potom kompletne prekopaný pozmeňujúcim návrhom, ktorý predložil pán poslanec Lučanský, predkladateľ návrhu zákona. Mení ho z lex zahraničný agent na zákon o lobingu, ale iba pre mimovládky. Teraz sme sa dozvedeli po koaličnej rade od nového pána ministra Migaľa, že ešte ani toto nie je finálna podoba, že ešte ten návrh bude zmenený. Preto ja som navrhol, aby výbor prerušil rokovanie o spoločnej správe a aby, ak má prísť nejaký pozmeňujúci návrh, aby ten pozmeňujúci návrh bol prerokovaný najprv na pôde výboru,“ uviedol poslanec Ondrej Dostál (SaS).

13:36 Poslanci si minútou ticha uctili zosnulých Jána Cupera, Dušana Čaploviča, Štefana Kvietika a Jozefa Markuša.

13:32 Na úvod schôdze zaznela pôvodná verzia hymny od skladateľa Ladislava Burlasa, nie nová od Oskara Rózsu.

13:27 V úvode schôdze sa prezentovalo 79 prítomných poslancov. Národná rada je uzášaniaschopná. Okrem vládnych a poslaneckých návrhov ich čakajú aj personálne voľby, výročné správy či návrhy uznesení.

Na tejto schôdzi majú tiež hlasovať o návrhoch, ktoré sa presunuli z predchádzajúcej schôdze pre nezhody v koalícii.

13:14 V úvode zasadnutia zložili poslanecký sľub noví náhradníci. Miroslav Radačovský nahradil Rudolfa Huliaka, Ján Hrubý nastúpil namiesto Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša vystriedala Andrea Szaboová.

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života,“ znie sľub. Poslanec ho potvrdzuje slovom „sľubujem“ a podpisom.

Hlavné body rokovania

Prvýkrát sa v tomto roku zišla Národná rada na riadnom rokovaní. Udialo sa tak takmer 15 týždňov po tom, ako ukončili poslednú riadnu schôdzu v decembri.

Parlament zároveň čaká tajná voľba nového predsedu, ktorým by sa mal stať Richard Raši (Hlas-SD).

Program 33. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.

13:06 Zmeny v programe schôdze potvrdil aj minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ide podľa neho o výsledok rokovania koaličnej rady.

„V pondelok (24. 3.) bola koaličná rada, kde sa prebrali všetky veci, a tie dohody, ktoré budú nasledovať, a veci, ktoré sa udejú, sú prijaté konsenzom. Niektoré veci majú mať lepšie časovanie, niektoré veci sa posúvajú dopredu, niektoré veci stratili na aktuálnosti,“ povedal novinárom v parlamente.

V tejto súvislosti ocenil prístup lídra SNS Andreja Danka a predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka.

13:05 „Predseda parlamentu je do programu zaradený ako bod číslo tri. Samozrejme, bude tam rozprava. My by sme boli radi, keby v utorok o 17.00 h mohli prebehnúť aj voľby, ale to závisí od toho, či bude dovtedy ukončená rozprava. Ak nebude v utorok ukončená rozprava, tak voľby, konkrétny akt volieb, prebehnú v stredu o 17.00 h,“ poznamenal predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter.

Zároveň informoval o jednotnom postupe koaličných poslancov pri personálnych voľbách. Poslanci Smeru podľa jeho slov podporia Ivana Ševčíka (nezaradený) do čela výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Pripravení sú takisto podporiť vládne návrhy zákonov.

13:05 Otvorenie 33. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok