Ak vláda padne, bude na vine Migaľ, vyhlásil Danko. Malatinec ľutuje, že hlasoval za zmeny vo Fonde na podporu umenia
Parlament dnes opäť nebol uznášaniaschopný a to kvôli "rebélii" dvoch poslancov Hlasu - Samuela Migaľa a Romana Malatinca. Tí koalíciu oslabili o dva cenné hlasy, ktoré potrebuje po odchode trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka. Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že ohrozujú vládu, Roman Malatinec sa zas obáva o stav športu, keď vidí, ako to dopadlo pod taktovkou SNS v kultúre.
„Som hlavne v šoku, lebo vidím cynický úsmev pána Migaľa, ktorý nechápe vážnosť tej situácie,“ povedal na úvod podpredseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko. O zákone o Fonde na podporu športu Danko hovorí, že má „podporu všetkých profíkov“ a nejde o zákon politickej strany.
„Ostal som v nemom úžase, myslel som, že to nemyslí najprv vážne pán Migaľ,“ povedal predseda národniarov na margo toho, že poslanec Hlasu-SD mal údajne žiadať peniaze aj pre priaznivcov tzv. hobby-horsingu.
Danko dodal, že Migaľa v súčasnosti odsudzujú všetky športové zväzy. „Všetci sú šokovaní, aj basketbalový zväz, aj volejbalový, aj olympijský výbor,“ menuje šéf SNS.
Nezhody s Hlasom
Danko sa následne rozrozprával aj o svojich výhradách voči strane Hlas vo všeobecnosti. Pripomenul, že podľa koaličnej zmluvy sú za jednotlivé ministerstvá zodpovedné strany, ktoré v ich čele majú svojich nominantov. Podľa Danka to znamená, že Matúš Šutaj Eštok je zodpovedný za to, že „Matovič, Sulík ani Kollár ešte neboli na polícii vypovedať, kde zmizlo 20 miliónov eur“, alebo Tomáš Drucker za to, že „učiteľom nerastú platy“.
SNS chce, aby sa Šutaj Eštok stal šéfom parlamentu a uvoľnil ministerskú stoličku. Rozhodneme o tom my, reaguje Hlas
„Pokiaľ to tak funguje, tak Hlas veľmi nepekne reagoval, aj keď sme volili Radu STVR. Prišli mi s menom Dano Krajcer,“ hovorí ďalej predseda SNS. Krajcer bol v minulosti ministrom kultúry za stranu SaS. „S Krajcerom môžeme ísť večer maximálne na pohárik vína,“ okomentoval Danko s tým, že exminister je stále „symbolom SaS“.
Majú na svedomí osud vlády
Podpredseda parlamentu sa následne vrátil ku kritike Migaľa. „Nech sa nehnevá, ale keď chce bojovať za športovcov, tak nech zabudne na financovanie športu, v ktorom je jeho rodina. To je choré. Ja som takúto drzosť poslanca ešte nezažil,“ povedal rozhorčene. Dodal, že má pocit, ako keby sa ho niektorí poslanci snažia provokovať. Z Migaľa je podľa neho „zúfalý“ aj predseda Hlasu Šutaj Eštok.
Danko ďalej argumentuje tým, že pre neregistrované športy, medzi ktoré patrí aj spomínaný hobby-horsing, už sú v pripravovanom balíku vyčlenené peniaze. Konkrétne ide o 1,2 milióna eur.
„Migaľ dvakrát ohrozil túto vládu,“ povedal otvorene Danko a priznal, že ak sa koalícia rozpadne, na vine bude práve poslanec z Hlasu a tiež trojica odídencov z klubu SNS. Neskôr dodal, že dianie v parlamente pomáha len opozícii a, ako Danko teoretizuje, aj prezidentovi Petrovi Pellegrinimu.
Migaľ šiel pre zmarené hlasovanie "na koberček". Danko si nevšimol ani semafor, nieto moje pripomienky, odkázal
„Ak by táto vláda padla, najsilnejším človekom v štáte sa stane Pellegrini, lebo by mohol vymenovať úradnícku vládu. Ja stále vidím spojitosť medzi konaním Huliaka a Migaľa a pri niektorých zákonoch aj pána Malatinca,“ hovorí predseda SNS a doplnil, že má pocit, že ide o provokáciu jeho strany. Tvrdí však, že napriek tomu má s predsedom Hlasu korektný pracovný vzťah.
Šéf národniarov na záver dodal, že spolu s premiérom Robertom Ficom sú „zúfalí“, pričom opäť skritizoval médiá a novinárov. Dodal, že vyjadrenie predsedu vlády na adresu médií, počas ktorého ich obvinil z klamstiev, bolo opodstatnené.
Na Slovensku je dosť ľudí, ktorí by privítali Migaľove zmeny
Hosťom druhej časti Témy dňa bol poslanec za stranu Hlas-SD Roman Malatinec, ktorý, podobne ako Samuel Migaľ, hlasoval v niektorých prípadoch inak, ako zvyšok koalície.
Ten na margo zablokovania zákonov o športe argumentuje tým, že 60 miliónov v ňom je výhradne v rukách SNS a jej ministerstva.
„Nieže by pán Danko bol rád, že je akékoľvek dieťa v pohybe. Myslím si, že na Slovensku má dostatočné zastúpenie aj táto časť obyvateľstva, ktorá sa venuje netradičným športom. Ja v regiónoch stále počúvam otázky, že prečo sa dáva do popredia futbal a hokej,“ argumentuje Malatinec. Dodal, že rozbitie koalície nie je nikoho cieľom.
Ak je nefunkčný jeden fond, má strach aj o druhý
Malatinec tiež hovorí, že z toho, za čo sa zasadzuje v koalícii, osobný prospech nemá. „V oblasti kultúry je celý svet hore nohami,“ myslí si poslanec a hovorí, že je potrebné sfunkčniť Fond na podporu umenia, ktorého fungovanie predošle zákonom zmenila vládna koalícia. Chýbajú však členovia jeho rady.
V súvislosti s týmito problémami má Malatinec obavy aj z Fondu na podporu športu, teda, že bude tiež nefunkčný.
Zákon o Fonde na podporu športu sa vráti do NR SR budúci týždeň. Poslanec nemá blokovať vládny návrh, kritizuje Danko
„Zamrzelo ma, že slovník pána Danka je taký expresívny voči redaktorom, iným športom či našim ministrom,“ kritizuje Malatinec. Dodal, že aj on by mohol kritizovať množstvo záležitostí, ktoré sú v réžii SNS.
Poslanec tiež tvrdí, že predsedu SNS nikto z koalície nikdy nevydieral. „Ja som mu odstúpil vo Fonde na podporu umenia a ľutujem to dodnes. Dohodli sme sa, že keď nebude fungovať, tak sa k tomu vrátime a prerobíme ten zákon,“ priznal Malatinec.
Chce, aby mali poslanci slovo
Ďalej vysvetľuje, že existujú témy, v ktorých sa najlepšie vyznajú aj radoví poslanci. „Ja som v umení 30 rokov,“ uviedol. To, že zákonodarcovia môžu vstúpiť do procesu prijímania zákonov, považuje Malatinec za principiálnu vec. „Nemôže všetko prísť z koaličnej rady,“ povedal.
Poslanec by si želal, aby existovala lepšia komunikácia medzi poslancami a ministrami. Myslí si, že by mal existovať nejaký štandardizovaný mechanizmus. Jeho kroky a kroky poslanca Migaľa nepovažuje za porušenie koaličnej zmluvy.
„S tými peniazmi budú hospodáriť len predstavitelia SNS. Myslím si, že kompromis, nechať si 59 miliónov a ustúpiť 900-tisíc na iné športy, je úplne v poriadku,“ zhodnotil Malatinec.
Pozrite si kompletnú epizódu Témy dňa: