Stretnutie konzervatívcov a Trumpových priaznivcov. Čo je konferencia CPAC, na ktorú ide Fico?

včera 00:00

Premiér Robert Fico „rozsekol“ koaličnú krízu a ďalším bodom v jeho programe je vycestovanie do Washingtonu DC. Nejde však na oficiálnu návštevu Bieleho domu, ako to bolo v prípade politických predstaviteľov Slovenska viackrát v minulosti.

fico a trump.jpg
Foto: TASR/Martin Baumann, Profimedia

Premiér má vo štvrtok namierené na Conservative Political Action Conference (CPAC) – najväčšie stretnutie konzervatívnych politikov, aktivistov a priaznivcov pravicovej ideológie. Teda, aspoň tak sa dala táto každoročná akcia opísať v minulosti. Dnes je jej realita iná.

Oficiálna stránka podujatia uvádza, že Fico na konferencii vystúpi ako jeden zo spíkrov. Účasť na jeho vystúpení si je možné zakúpiť za 195 dolárov. „Fico má za sebou tri premiérske obdobia, počas ktorých bol známy svojím kritickým postojom k migračnej politike Európskej únie, odmietaním vyučovania gender ideológie v školách a obhajovaním slovenskej národnej suverenity. V máji 2024 Fico prežil pokus o atentát, po ktorom bol v ohrození života,“ opisuje CPAC slovenského premiéra.

Hlavným bodom večera však bude, samozrejme, americký prezident Donald Trump a aj niektorí členovia jeho novej administratívy. Zatiaľ nie je jasné, či sa v rámci konferencie, prípadne po nej, Fico s Trumpom stretnú.

Takisto zatiaľ nebolo oznámené, či sa objaví americký miliardár a Trumpov blízky spojenec Elon Musk, ktorému Fico prednedávnom poslal otvorený list.

Konferencia však nie je len ďalším zhromaždením spriaznených politických prúdov, akých sú po svete hromady.

Čo je to vlastne CPAC?

Informácie o konferencii ta3 čerpala z mediálnych výstupov denníkov The Conversation a The Guardian.

Hoci bola pôvodne platformou pre široké spektrum pravicových myšlienok, dnes už slúži predovšetkým ako zhromaždenie oddaných stúpencov amerického prezidenta Trumpa a jeho politického hnutia Make America Great Again (MAGA).

CPAC sa prvýkrát konala v roku 1974 a dlhé roky bola úzko spätá s Ronaldom Reaganom, ikonou amerického konzervativizmu. Postupne sa však menila a v súčasnosti dominuje populistická, nacionalistická a krajne pravicová agenda.

Hlavnou hviezdou konferencie je Trump, ktorého tu jeho podporovatelia vnímajú ako spasiteľa Ameriky, človeka bojujúceho proti „zradcom národa“, „liberálnej elite“ a „systému, ktorý hrá proti obyčajným ľuďom“.

Krajná pravica a extrémisti

Konferencia CPAC sa postupne stala miestom, kde majú priestor krajne pravicoví politici, aktivisti a mediálne osobnosti. Pravidelnými rečníkmi sú napríklad Steve Bannon, bývalý hlavný stratég Trumpovej administratívy a hlasný podporovateľ nacionalistických a konšpiračných teórií, či Matt Gaetz, republikánsky kongresman známy šírením radikálnych postojov proti imigrácii a progresívnej politike.

Gaetza Trump pôvodne zvolil na pozíciu generálneho prokurátora, nakoniec sa však svojej nominácie vzdal kvôli podozreniam zo sexuálnych trestných činov.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok