Zdesenie lídrov v Mníchove: Trump rozbíja svetový poriadok a chce zničiť EÚ, tvrdí európsky diplomat

16.2.2025 17:45

Nemali by byť prekvapení. Európski lídri však boli v posledných dňoch šokovaní krokmi americkej administratívy Donalda Trumpa v súvislosti s Ukrajinou, Ruskom a európskou obranou. Napísala to agentúra Reuters vo svojej analýze po Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Mníchov konferencia
Foto: TASR/AP

Medzi európskymi delegátmi na víkendovej konferencii bolo cítiť zdesenie a nedôveru - a závan paniky. Obávajú sa najmä toho, že si už nemôžu byť istí vojenskou ochranou USA, ako aj to, že Trump uzavrie s ruským prezidentom Vladimírom Putinom mierovú dohodu o Ukrajine, ktorá oslabí celkovú európsku bezpečnosť.

Obvinenia z potláčania slobody prejavu

Tieto obavy podporil prejav amerického viceprezidenta J. D. Vancea na konferencii, v ktorom sa len okrajovo zmienil o Ukrajine a európskej obrane a zameral sa hlavne na obvinenie Európy z potláčania slobody prejavu a nezvládania migrácie.

Európski lídri uviedli, že budú musieť prevziať väčšiu zodpovednosť za vlastnú obranu a zvýšiť vojenské výdavky a výrobu zbraní. Ale ani po rokoch takýchto vyhlásení počas Trumpovho prvého funkčného obdobia v rokoch 2017 až 2021 a po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 sa zatiaľ nedohodli na tom, ako takéto úsilie zorganizovať a ako ho zaplatiť.

Európania sú tiež pod tlakom USA, aby predložili bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, o ktorých bude skupina európskych lídrov rokovať na narýchlo zorganizovanom summite v Paríži v pondelok.

Európa na druhej koľaji

Obavy Európanov, že budú odsunutí na vedľajšiu koľaj, posilnil Trumpov vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg, ktorý v sobotu povedal, že počas mierových rokovaní nebudú sedieť za rokovacím stolom - aj keď ich názory sa budú brať do úvahy.

Neskôr počas dňa vyšlo najavo, že predstavitelia USA a Ruska sa v najbližších dňoch stretnú v Saudskej Arábii na rokovaniach zameraných na ukončenie vojny. Predstavitelia USA trvajú na tom, že budú súhlasiť len s „trvalou“ mierovou dohodou a že Ukrajina bude pri rokovacom stole.

Na stretnutí v Mníchove, ktorý je synonymom zmluvy z roku 1938, ktorá umožnila nacistickému Nemecku obsadiť sudetské oblasti Československa, niektorí európski lídri otvorene povedali, že sa obávajú, že na programe rokovania je opäť „ústupok“.

„Keď tu dnes večer stojím v Mníchove, nemôžem sa nepýtať: Nezažili sme to už niekedy?“ pýtala sa v sobotu (15. 2.) večer to šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová.

Poľský premiér Donald Tusk sa na diaľku vyjadril na sieti X: „Ako historik a politik môžem dnes povedať len jedno: MNÍCHOV. NIKDY VIAC.“

Nečakaná aktivita Trumpovho kabinetu

Európania sa snažia spamätať z prudkej aktivity Trumpovej administratívy v posledných dňoch, aj keď Washington trvá na tom, že jeho záväzok voči NATO, ktoré je už 75 rokov základom európskej bezpečnosti, zostáva zachovaný.

V stredu nový americký minister obrany Pete Hegseth v centrále NATO povedal, že mierová dohoda nebude zahŕňať členstvo Ukrajiny v NATO a že je nereálne, aby sa Ukrajina vrátila k svojim hraniciam spred roka 2014. Hegseth tiež povedal, že „strategické skutočnosti“ bránia USA „sústrediť sa predovšetkým na bezpečnosť Európy“.

Neskôr v ten deň Trump oznámil, že zavolal ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Telefonát hodnotil optimisticky a uviedol, že mierové rokovania sa začnú okamžite.

Prudký obrat v medzinárodnej politike

Trumpovo konanie obrátilo hore nohami dlhodobú politiku Západu, na ktorej spolupracovala s predchádzajúcou administratívou Joea Bidena a európskych krajín. Tie sa snažili izolovať Putina a trvali na tom, že mierové rozhovory sa môžu začať, keď bude Ukrajina na bojisku v silnejšej pozícii.

Mnohé z Trumpových súčasných krokov boli naznačené v jeho volebnej kampani a odkazujú na jeho prvé funkčné obdobie, keď často kritizoval NATO a obviňoval Európanov z nedostatočných výdavkov na obranu.

Európski lídri mesiace diskutovali o možných európskych bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, ale k činom ich dotlačila až požiadavka americkej diplomacie, aby podrobne uviedli, čo by mohli poskytnúť.

Dvaja európski predstavitelia v nedeľu tiež vyzvali EÚ, aby vymenovala osobitného vyslanca pre mierové rokovania na Ukrajine - niekoľko mesiacov po tom, ako Trump vymenoval svojho emisára.

Obavy zo slabnúceho transatlantického spojenectva

Napriek tomu boli mnohí európski politici zmätení, keď sa snažili rozoznať, či má Trumpova administratíva podrobný plán pre Ukrajinu a kto sú kľúčoví hráči.

Niektorí čerpali nádej zo zákulisných diskusií s americkými predstaviteľmi, ktoré boli podľa nich triezvejšie a konštruktívnejšie ako priame verejné vyhlásenia Vancea, Hegsetha a ďalších.

Iní však uvádzali obavy o transatlantické spojenectvo vo všeobecnosti a tvrdili, že Trumpova administratíva nielenže presadzuje inú politiku ako Európa, ale aktívne sa stavia proti európskemu politickému mainstreamu.

V piatok sa Vance stretol s lídrami krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorej sa pred voľbami 23. februára vyhýbajú strany hlavného prúdu.

„Teraz je jasné, že Spojené štáty chcú rozbiť svetový poriadok, ktorý si vytvorili po druhej svetovej vojne. A to zahŕňa aj zničenie Európskej únie. Budeme sa na to musieť pripraviť a úplne zmeniť svoj postoj,“ povedal jeden z európskych diplomatov.

Pozrite si reportáž o plánovanom samite predstaviteľov USA a Ruska z 15. februára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok