Liptovská Mara odhaľuje svoje dno, lode uviazli na suchu. Nízka hladina ohrozuje letnú rekreáciu aj rybolov
Nízka hladina Liptovskej Mary, ktorá odhaľuje suché dno aj pozostatky zatopených dedín, vyvoláva obavy o budúci vývoj. Hoci vodohospodári tvrdia, že situácia je zatiaľ pod kontrolou, dlhodobý nedostatok zrážok by mohol ovplyvniť zásobovanie vodou, rekreáciu aj život v priehrade.
![vyschnutá mara.jpeg](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/13/1170813/16x9-big/vyschnuta-mara-jpeg.jpg?v=67825)
Hladina vodného diela Liptovská Mara je tak nízka, že to pôsobí až alarmujúco. Lode kotviace na brehu ležia na vyschnutom dne a náznaky vody vidno až približne dva kilometre od brehu.
Znižovanie hladiny Liptovskej Mary síce nie je ničím nezvyčajným, a to najmä v zimných mesiacoch, keď je zrážok málo a sneh z hôr sa ešte nestihol roztopiť. Miestni to dobre vedia, no tiež začínajú mať obavy. Je niečo v neporiadku?
Pozrite si, ako to na Liptovskej Mare aktuálne vyzerá:
Zdroj videa: Natália Baňasová
Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý vodné dielo spravuje, hovorí, že situácia je ešte stále v norme. „VS Liptovská Mara je k dnešnému (13. 2.) ránu naplnená na úrovni 553,91 m n. m. čo je naplnenie na 44% jej celkového objemu. Stále je to v rozmedzí medzi minimálnou, ktorá je 539,59 m n a maximálnou hladinou vo výške 564,89 m n. m.,“ ubezpečuje Marián Bocák, hovorca SVP.
Dodáva tiež, že vzhľadom na súčasný stav požiadal podnik okresný úrad o mimoriadnu manipuláciu na vodnej stavbe. „To znamená, že odtok z nádrže bol dočasne znížený s ohľadom na zabezpečenie všetkých potrieb užívateľov pod vodnou stavbou,“ vysvetlil Bocák.
Nevyschne úplne, ale...
Znepokojenie obyvateľov, najmä ak sa týka neskoršej letnej rekreácie či rybolovu, však opodstatnenie má. Hovorca podotýka, že v prípade pretrvávajúceho sucha môže hladina ostať nízko. O vodu však nemôže stavba prísť úplne.
„Každá vodná stavba je závislá od prítoku do nej a od vývoja počasia. Dôvodom výstavby vodných stavieb bolo reagovanie na potreby územia a ich občanov. Či už kvôli protipovodňovej ochrane, pre potreby dodávky pitnej vody, akumulácii vody s ohľadom na zabezpečenie odtoku do rieky pod stavbou, ale aj kvôli čističkám odpadových vôd, priemyslu, životu v rieke,“ vysvetľuje funkciu Liptovskej Mary Bocák.
Dodáva, že objem nádrže má svoje hranice a vždy si udržiava minimálnu hladinu vody. Ak by do nádrže nepritekala ďalšia voda, musel by sa obmedziť aj jej odtok. Bez existencie vodných stavieb by však rieky v tomto regióne vysychali takmer neustále.
Netreba zabúdať na to, že nádrže neslúžia len na vypúšťanie vody a jej akumuláciu, ale plnia aj množstvo ďalších dôležitých funkcií. Každý extrém, či už povodne alebo suchá, môže priniesť potenciálne problémy. Preto v prípade dlhodobého nedostatku vlahy vodná stavba najprv „obetuje“ iné, menej dôležité funkcie.
„V prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom prípade obmedzenie zabezpečovania potrieb ako je voda pre individuálne účel, t.j. odbery vôd pre závlahy súkromným osobám, rekreáciu či rybolov,“ hovorí Bocák.
Prechádzku po dne neodporúča
Otázkou je aj to, ako by sa s takýmto stavom vyrovnali živočíchy, ktoré v Liptovskej Mare žijú. Hovorca podniku vraví, že niektorým druhom by poloprázdna Mara nevyhovovala.
Rok 2024 bol najteplejším rokom v histórii globálnych meraní. Za poslednú dekádu prekonal tento rekord každý nový rok
![Rok 2024 bol najteplejším rokom v histórii globálnych meraní. Za poslednú dekádu prekonal tento rekord každý nový rok](https://www.ta3.com/cdn/2024/12/13/1146499/16x9-mini/horucavy.jpg?v=60057)
„Svojim spôsobom áno, ak je v letných mesiacoch nízka hladina vody, skôr sa voda v nej prehreje, čo nemá pozitívny vplyv na všetky druhy živočíchov,“ vysvetlil. Dodáva však, že napríklad ryby žijúce vo vodnej stavbe sa dokážu presunúť do rieky pod Liptovskou Marou.
Nízka hladina vodnej nádrže môže lákať návštevníkov na prechádzku po odhalenom dne. Obzrieť si môžu napríklad pozostatky dedín, ktoré tu kedysi stáli, no boli zatopené pri výstavbe vodného diela.
Bocák však upozorňuje, že takéto aktivity sú jednak zakázané a môžu byť aj nebezpečné. „Situácia v povodí sa môže prudko meniť a aj keď sa to priamo nad nádržou nemusí tak javiť, a v priebehu krátkej doby môže hladina v nádrži stúpnuť,“ varuje hovorca.
Stále však existuje možnosť, že Mara sa opäť zaplní vodou. Počasie je totiž nepredvídateľné a pokojne sa môže stať, že v horách výdatne nasneží, alebo že nasledujúce mesiace prinesú výdatnejšie zrážky.
Čo bude s elektrinou?
Hladina vody na Liptovskej Mare však neovplyvňuje rekreáciu či rybolov. Na vodnom diele totiž funguje aj prečerpávacia vodná elektráreň, ktorú spravujú Slovenské elektrárne (SE). Tých sme sa pýtali, či je fungovanie suchami nejako ohrozené.
„Z dôvodu aktuálnej hydrologickej situácie a stavu hladiny v nádrži SE požiadali SVP, š.p., ako vlastníka vodohospodárskej časti predmetnej vodnej stavby, o zabezpečenie súhlasu na zníženie minimálneho zostatkového prietoku z 15m3/s na 10m3/s,“ vysvetlila pre ta3 Lenka Šarláková z komunikačného oddelenia SE.
Odpojenie od Ruska nemalo podľa odborníka priamy vplyv na ceny. Prečo elektrina v Estónsku výrazne zdražela?
![Odpojenie od Ruska nemalo podľa odborníka priamy vplyv na ceny. Prečo elektrina v Estónsku výrazne zdražela?](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/12/1170565/16x9-mini/elektrina-cena.jpg?v=123387)
Dodáva, že pokles hladiny zatiaľ nemá priamy vplyv na výrobu elektriny.
SE však priznáva, že problémy by teoreticky nastať mohli. „Pokiaľ by k zníženiu odtoku nedošlo, pri aktuálnom prítoku do nádrže na úrovni do 10m3/s by bola nemožná čerpadlová prevádzka dvoch reverzibilných sústrojenstiev,“ vysvetľuje Šarláková.
Hranica, pod ktorú nesmie hladina klesnúť, je 552,09 m.n.m. Ak by to nastalo, elektráreň by nemohla fungovať, pretože by nemala dostatočný „spád“, teda výškový rozdiel potrebný na prečerpávanie vody. Znížením odtoku sa snažia predísť tomu, aby sa táto kritická hranica dosiahla.
Pozrite si, aké problémy spôsobujú suchá poľnohospodárom:
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac![](/ta3static/images/mreporter/mreporter-image.png?1b1a78)