Odpojenie od Ruska nemalo podľa odborníka priamy vplyv na ceny. Prečo elektrina v Estónsku výrazne zdražela?
Pobaltské štáty cez víkend definitívne ukončili závislosť od ruskej elektrickej siete a pripojili sa k európskej energetickej sústave. Tento krok, ktorý bol plánovaný už 12 rokov, sa urýchlil po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Odpojenie od ruského systému má nielen geopolitický, ale aj symbolický význam – Estónsko, Lotyšsko a Litva sa teraz plne spoliehajú na prepojenia s Poľskom a Škandináviou.
Krátko po odpojení však v Estónsku došlo k výraznému nárastu cien elektriny. O príčinách tohto vývoja hovoril v rozhovore pre ta3 analytik webu Energie-portal.sk Radovan Potočár.
Ceny elektriny ovplyvnilo viacero faktorov
Hoci niektorí považujú nárast cien za dôsledok prechodu na európsku sieť, Potočár vysvetľuje, že hlavným faktorom boli iné okolnosti:
"V prvom rade je to nízka produkcia veterných elektrární, ktoré majú v regióne silné postavenie. S tým súvisí vyššia výroba plynových elektrární, ktorá musela stúpnuť, aby kompenzovala dopyt po elektrine. Do toho sa premietli vysoké ceny plynu, ktoré v posledných dňoch dosiahli najvyššie úrovne za posledné dva roky – až k hranici 60 eur za megawatthodinu," uviedol Potočár.
Dodáva, že dôležitým faktorom bolo aj chladnejšie počasie v regióne, ktoré zvýšilo spotrebu elektriny. Okrem toho došlo k narušeniu energetických tokov medzi Pobaltím a Škandináviou po poškodení podmorského elektrického prepojenia medzi Fínskom a Estónskom.
Energetická nezávislosť za vysokú cenu: Pobaltské štáty po odpojení od Ruska čelia drahšej elektrine
![Energetická nezávislosť za vysokú cenu: Pobaltské štáty po odpojení od Ruska čelia drahšej elektrine](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/12/1170383/16x9-mini/elektricke-vedenie-elektrina.jpg?v=103734)
Odpojenie od Ruska nemalo priamy vplyv na ceny
Podľa Potočára však samotné pripojenie k európskej sústave nemohlo automaticky spôsobiť prudký nárast cien.
"Väčšina elektriny v Pobaltí je vyrobená v Pobaltí a dovoz z Ruska sa zastavil už v roku 2022. Odvtedy prebiehali len malé cezhraničné výmeny. To, že sa teraz napojili na európsku sieť, znamená, že ich partneri sú iné krajiny – Škandinávia a Poľsko, s ktorými teraz balansujú svoju sústavu," vysvetlil analytik.
Zmeny v cenách by sa mohli prejaviť až po dlhšom období, keď bude možné vyhodnotiť ich vývoj. "Oficiálne vyjadrenia pobaltských vlád hovoria o tom, že nárast cien môže nastať, no nemalo by ísť o markantné zmeny, ktoré by zásadne ovplyvnili pravidlá trhu s elektrinou," dodal Potočár.
Pobaltie sa tak definitívne zbavilo energetickej závislosti od Ruska a stalo sa plnohodnotnou súčasťou európskej elektrickej siete.
Hoci krátkodobé faktory môžu ovplyvniť ceny, odborníci očakávajú, že v dlhodobom horizonte by mala integrácia do európskeho systému priniesť väčšiu stabilitu a bezpečnosť dodávok elektriny.
Celý rozhovor s Radovanom Potočárom si môžete pozrieť aj tu: