Vody je síce dosť, štát sa ale nestará o jej zadržiavanie. Poľnohospodárov trápi sucho

Poľnohospodárov trápi sucho. To môže ovplyvniť jarnú úrodu. Vody je pritom podľa nich dosť, no štát sa vraj poriadne nestará o jej zadržiavanie. Problémy majú aj so zastaralými závlahovými systémami, ktorými si sucho kompenzujú. Rezort pôdohospodárstva odkazuje, že situáciu rieši.

Sucho robí problémy aj farmárovi Michalovi. Svojmu "remeslu" sa venuje už vyše 30 rokov. Pár kilometrov za Bratislavou má svoje polia, na ktorých pestuje napríklad zemiaky, mrkvu či cibuľu. Pôda podľa neho vyzerá momentálne tak, ako by mala vyzerať napríklad až v marci.

Situáciu zhoršuje aj málo snehu

"V takomto čase by mala byť buď úplne primrznutá alebo vlhká a lepivá," hovorí poľnohospodár Michal Szalay.

Situáciu zhoršuje aj málo snehu. Ten by pomohol udržať vlahu do začiatku jari. Ak bude takéto suché počasie pokračovať, farmári sa obávajú o zemiaky, zeleninu, jačmeň či pšenicu. Tie potrebujú vlahu už od prvého okamihu, ako prídu do zeme. Slabá zima neprispeje podľa nich ani k likvidácii škodcov.

"Môže sa zopakovať situácia z pred 2 rokov, kde nedostatok vlahy spôsobil, že kukurica vyschla ako trstina," tvrdí predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Róbert Kovács.

"Jedna vec je dobra, že nemáme teraz nejaké silne mrazy, čiže neprišlo k poškodeniu ozimín a repky," tvrdí podpredseda SPPK Jozef Šumichrast. Aby však takéto suchá prežili, používajú závlahové systémy. Tie sú ale podľa nich zastaralé a potrebovali by modernizáciu.

Napriek tomu, že sú vo vlastníctve štátu, farmári do nich musia investovať z vlastného vrecka. Štát im podľa nich nevenuje dostatočnú pozornosť. Počas roka pritom spadne dostatok zrážok, no vyše tretina vody podľa farmárov zbytočne odtečie.

Stav čerpacích staníc je katastrofálny

"Je vytvorených 190 nádrží na závlahy ale nádrže sú zanesené, je potrebne ich vyčistiť. Ten stav čerpacích staníc je katastrofálny," dodáva podpredseda SPPK Jozef Šumichrast.

V kontakte sú aj s rezortom pôdohospodárstva. Strategický plán, ktorý majú na stole pritom počíta s investíciami do závlah a vodozádržných opatrení za 38 miliónov eur. Šéf rezortu si ale vie predstaviť aj vyššiu sumu.

Riešením by podľa rezortu mohli byť aj spoločné konzorciá poľnohospodárov a štátu. Túto možnosť by privítali aj samotní farmári. Rezort sľubuje, že by sa pomoci mohli dočkať už v najbližších dňoch.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok