Analytik Jeseňák zhodnotil stav zdravotníctva a Šaškov mandát: Vo všetkom sme na chvoste, pánboh zaplať za Bulharsko

Slovenské zdravotníctvo sa prepadá v rebríčkoch efektivity a čelí dlhodobej kríze. Zdravotnícky analytik Šimon Jeseňák kritizuje neschopnosť systému efektívne hospodáriť s financiami, upozorňuje na krátku životnosť ministrov a riaditeľov nemocníc a poukazuje na vplyv lekárskych odborov, ktoré podľa neho odmietajú reformy bez vlastných riešení.

Šaško
Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kamil Šaško (Hlas-SD) je v ministerskom kresle len štyri mesiace, no do svojho portfólia toho stihol zaradiť dosť. Po výmene jeho predchodkyne Zuzany Dolinkovej vyrokoval s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia dohodu, ktorou odvrátil vážne problémy, ktoré by slovenské zdravotníctvo malo po výpovediach tisícok lekárov.

Dá sa to však považovať za koniec krízy? A v akom stave je zdravotníctvo celkovo? O tom aj o iných témach sme diskutovali so zdravotníckym analytikom Šimonom Jeseňákom.

Problémy sú v každom sektore

Slovenské zdravotníctvo sa naďalej zmieta v problémoch, ktoré nie sú len finančné, ale súvisia aj s nízkou efektivitou, politickou agendou a chýbajúcou stabilitou. Podľa Jeseňáka je súčasný stav zdravotníckeho systému neudržateľný a potrebuje rozsiahle reformy.

„Z jedného eura dokážeme efektívne minúť iba 70 centov. Slovenské zdravotníctvo je pretkané reguláciou, neefektivitou, nekonzistentnosťou a politickými zásahmi. Meníme riaditeľov nemocníc a zdravotných poisťovní na bežiacom páse, pričom priemerná dĺžka dožitia ministra zdravotníctva je možno 18 mesiacov a riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne možno rok. Takto sa rezort riadiť nedá,“ konštatoval Jeseňák.

Podľa analytika je kľúčom k lepšiemu fungovaniu sektora predovšetkým stabilita a predvídateľnosť. Tvrdí, že zdravotníctvo nemôžeme donekonečna udržiavať v umelom statuse quo a predstierať, že je bezplatné.

„Nie je bezplatné, nebolo a nebude. Bez viaczdrojového financovania sa nepohneme. Vedia to všetci, dokonca aj politici, ktorí mimo kamier priznávajú realitu. Chýbajúce reformy sú vážnym problémom, no politická odvaha na ich realizáciu je minimálna,“ dodal.

Jeseňák pripomína, že slovenské zdravotníctvo sa v rebríčkoch efektivity prepadá nižšie a nižšie. „Pánboh zaplať za Bulharsko. Možno sa raz Európska únia rozšíri a niekoho nám pridajú do pelotónu,“ ironizuje situáciu.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok