Slováci sú nespokojní s fungovaním demokracie v krajine. V rebríčku EÚ patríme medzi najhorších, ukázal Eurobarometer
Nízka dôvera v štátne inštitúcie, nespokojnosť s demokraciou či obavy z vojny na Ukrajine. Nový Eurobarometer priniesol niekoľko nepotešujúcich zistení o Slovensku.
Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra vyjadrila väčšina Slovákov nespokojnosť s tým, ako funguje naša demokracia. Negatívny názor na ňu má 62 % respondentov, čo je výrazný nárast oproti výsledkom Eurobarometra z tohtoročnej jari.
V rámci celej Európskej únie sa Slovensko radí medzi krajiny s najvyššou mierou nespokojnosti, pričom horšie výsledky zaznamenali už len Cyprus (67 %) a Grécko (71 %).
Dobrej miere dôvery sa však teší Európska únia. Viac ako polovica opýtaných (53 %) dôveruje EÚ, čo je mierny nárast oproti predošlému obdobiu. Až dve tretiny Slovákov (68 %) zároveň cítia spätosť s Európskou úniou.
Len tretina dôveruje vláde
Prieskum tiež ukázal, že štátne inštitúcie čelia klesajúcej dôvere. Národnej rade SR dôveruje 32 % ľudí, zatiaľ čo vláde iba 31 %. Oproti jari sú tieto čísla nižšie o niekoľko percentuálnych bodov.
Európsky parlament a Európska komisia majú dôveru u 52 % Slovákov, čo je stabilná alebo mierne rastúca úroveň.
Slovensko je v kríze podnikateľskej dôvery, ukazuje prieskum. Panujú obavy z korupcie a zmanipulovaných zákaziek
Z ekonomických a spoločenských problémov Slovákov najviac trápi inflácia a zvyšujúce sa náklady na život.
Za jeden z hlavných problémov tieto možnosti označilo 47 % respondentov. Nasleduje celková ekonomická situácia v krajine, štátny dlh a zdravotníctvo.
Začíname veriť médiám?
V medzinárodnom kontexte vnímajú Slováci ako najväčší problém vojnu na Ukrajine, ktorá znepokojuje 49 % opýtaných. V porovnaní s európskym priemerom (31 %) je táto miera znepokojenia podstatne vyššia.
Prieskum tiež priniesol pozitívne správy o dôvere v médiá. Takmer tri štvrtiny Slovákov (72 %) veria, že slovenské médiá poskytujú dôveryhodné informácie, čo je výrazný nárast oproti jarnej vlne prieskumu.
Pozrite si výsledky prieskumu o situácii v zdravotníctve: