Analytik Jeseňák zhodnotil stav zdravotníctva a Šaškov mandát: Vo všetkom sme na chvoste, pánboh zaplať za Bulharsko
Slovenské zdravotníctvo sa prepadá v rebríčkoch efektivity a čelí dlhodobej kríze. Zdravotnícky analytik Šimon Jeseňák kritizuje neschopnosť systému efektívne hospodáriť s financiami, upozorňuje na krátku životnosť ministrov a riaditeľov nemocníc a poukazuje na vplyv lekárskych odborov, ktoré podľa neho odmietajú reformy bez vlastných riešení.
![Šaško](https://www.ta3.com/cdn/2024/11/26/1139553/16x9-big/sasko.jpg?v=40716)
Podľa neho problém nie je len vo financiách, ale aj v spôsobe ich vynakladania. Neefektívne riadenie nemocníc a zdravotných poisťovní spolu s nedostatočnými reformami vytvára prostredie, v ktorom zdravotníci odchádzajú do zahraničia a pacienti sa stretávajú s nedostupnou zdravotnou starostlivosťou.
LOZ vraj rado kritizuje, no neponúka riešenia
V rozhovore sa Jeseňák venoval aj vplyvu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na zdravotnícky sektor. Voči odborárom je pritom značne kritický.
„Lekárske odborové združenie je jedno z najantireformnejších entít slovenského zdravotníctva. Dá sa povedať, že málokto tomuto sektoru ublížil viac,“ hovorí analytik.
Podľa Jeseňáka odborári dlhodobo vystupujú v pozícii, kde vedia povedať, čo nechcú, ale neponúkajú žiadne alternatívy.
„Keď niekto hovorí A, mal by povedať aj B. Odbory sú schopné len neustále odmietať zmeny, ale žiadne riešenia neprichádzajú. Mnohí odborári dokonca odmietli ponuky na riadiace pozície v nemocniciach alebo na ministerstve, kde by mohli veci reálne ovplyvniť,“ dodal.
Memorandum s lekárskymi odborármi a splnená časť dohody. Šaško zhodnotil svoje pôsobenie na ministerstve
![Memorandum s lekárskymi odborármi a splnená časť dohody. Šaško zhodnotil svoje pôsobenie na ministerstve](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/05/1167477/16x9-mini/kamil-sasko.jpg?v=9049)
Aj keď zdravotnícke zákony boli v parlamente schválené a podpísané prezidentom, Jeseňák si nemyslí, že by to znamenalo koniec krízy. „Kríza je v princípe permanentná. Lekárske odbory si uvedomili svoju silu a budú naďalej využívať svoje postavenie. Keď raz vyhráte a dosiahnete viac, ako ste očakávali, prečo by ste nepokračovali?“ pýta sa analytik.
Slovenské zdravotníctvo tak čelí neistému vývoju. Hoci minister zdravotníctva Kamil Šaško zatiaľ nepredstavil konkrétne reformy, analytik verí, že ak chce niečo zmeniť, musí si uvedomiť realitu: „Potrebujeme si priznať, že v rozpočte je len istá suma peňazí a na viac nemáme. Musíme zaviesť viaczdrojové zdravotníctvo a začať s dlhodobo udržateľnými.“
Šaško zatiaľ neohúril ani nesklamal
Jeseňák napokon aj stručne zhodnotil relatívne krátke pôsobenie ministra Šaška. Podľa analytika má väčšiu podporu ako jeho predchodkyňa, čo mu môže pomôcť pri presadzovaní zmien.
„Zatiaľ sa javí, že bude lepší. Minimálne z toho dôvodu, že to vyzerá tak, že má väčšiu politickú podporu vlastnej strany a možno aj premiéra. Ale my si musíme počkať na konkrétne kroky,“ povedal analytik.
Jeseňák však zdôrazňuje, že oveľa viac zavážia konkrétne činy. „Mňa už nezaujímajú slová. Chcem vidieť, čo sa bude reálne robiť a aké kroky v zdravotníctve sa urobia počas mandátu ministra Šaška,“ dodal.
Celý rozhovor so zdravotníckym analytikom Jeseňákom si môžete pozrieť tu: