Dôstojná posledná rozlúčka sa stáva luxusom: Ceny pohrebov rastú, štátny príspevok je podľa odborníka nedostatočný

Rast cien na Slovensku sa nevyhýba ani pohrebným službám. Dôvodom sú konsolidačné opatrenia vlády, ktoré zdvihli náklady pohrebných ústavov, krematórií, ale aj správy cintorínov. Štátny príspevok na pohreb sa síce od nového roka zvýšil na 200 eur, no podľa odborníkov stále nepokrýva reálne výdavky na dôstojnú poslednú rozlúčku.

Národný cintorín v Martine 1140  px
Foto: TASR/Erika Ďurčová (ilu)

Náklady na pohreb: Čo tvorí cenu?

Cena pohrebu sa líši podľa požiadaviek príbuzných. "Pohybuje sa od 980 eur po 2 045 eur, v závislosti od výberu rakvy, vencov, obradu či hudby. Stále častejšie sa volia kremácie bez obradu, čo znižuje celkové náklady," priblížil Stríž.

Cintoríny a hrobové miesta: Mestá čelia výzvam

Konsolidačné opatrenia ovplyvňujú aj správu cintorínov. "Mestá a obce sa musia zaoberať financiami na prevádzku cintorínov. Potrebujú zdroje na údržbu, elektrinu, vodu a ďalšie služby. Preto rastú aj poplatky za prenájom hrobových miest," upozornil Stríž.

Na Slovensku je bežné, že si pozostalí prenajímajú hrobové miesto na určitý počet rokov, no v iných krajinách, ako napríklad v Kanade, Portugalsku či Írsku, si ich ľudia kupujú natrvalo.

Pohrebná turistika a presun zosnulých

Rast cien vedie k fenoménu "pohrebnej turistiky", keď ľudia hľadajú lacnejšie miesta na pochovanie svojich blízkych. "Obce sa proti tomu bránia vyššími poplatkami pre tých, ktorí tam nemajú trvalý pobyt. Niekde sa platí aj 1 000 - 3 000 eur navyše," uviedol Stríž.

Výzvy do budúcnosti: Dostatok plynu pre krematóriá

Podľa Stríža je dôležité, aby štát venoval pozornosť aj dodávkam plynu pre krematóriá. "Ak by bol nedostatok plynu alebo by jeho cena prudko vzrástla, mohlo by to spôsobiť vážne problémy. Bez krematórií by sme čelili logistickým výzvam pri pochovávaní zosnulých," varuje Stríž.

Asociácia plánuje rokovať s vládou o zaistení stabilných dodávok plynu pre tento sektor.

Je čas hovoriť o pohrebných službách otvorenejšie

Ladislav Stríž upozorňuje, že pohrebníctvo je na Slovensku stále tabuizovanou témou. "Každý z nás sa s týmto sektorom stretne minimálne dvakrát v živote. Musíme sa o ňom viac rozprávať, plánovať a pripravovať sa. Dôstojná rozlúčka s blízkymi by nemala byť otázkou peňazí," uzavrel.

Podľa odborníkov je nevyhnutné riešiť financovanie pohrebných služieb a nastaviť automatické valorizovanie príspevku na pohreb, aby reflektoval infláciu a rastúce náklady. V opačnom prípade budú rodiny čoraz viac nútené hľadať najlacnejšie možné riešenia.

Celý rozhovor s Ladislavom Strížom si môžete pozrieť aj tu:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok