Dôstojná posledná rozlúčka sa stáva luxusom: Ceny pohrebov rastú, štátny príspevok je podľa odborníka nedostatočný

Rast cien na Slovensku sa nevyhýba ani pohrebným službám. Dôvodom sú konsolidačné opatrenia vlády, ktoré zdvihli náklady pohrebných ústavov, krematórií, ale aj správy cintorínov. Štátny príspevok na pohreb sa síce od nového roka zvýšil na 200 eur, no podľa odborníkov stále nepokrýva reálne výdavky na dôstojnú poslednú rozlúčku.

Národný cintorín v Martine 1140  px
Foto: TASR/Erika Ďurčová (ilu)

O situácii v tomto sektore hovoril predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž v rozhovore pre ta3.

Rast cien a dominový efekt

"Nevieme sa tomu vyhnúť, pretože aj náš sektor je súčasťou konsolidačných opatrení. Cena elektriny, plynu a iných nákladov rastie, čo spôsobuje dominový efekt," vysvetlil Stríž. Zdražovanie sa podľa neho naplno prejaví v priebehu prvého štvrťroka 2024.

200-eurový príspevok nestačí

Štátny príspevok na pohreb sa v tomto roku zvýšil na 200 eur. Ide o prvú úpravu tejto sumy po vyše 20 rokoch, avšak podľa odborníkov je stále nedostatočná.

"Tých 200 eur je v súčasnosti naozaj málo. Každý, kto obstaráva pohreb, potrebuje financie na rakvu, vence, prenájom hrobového miesta či kremáciu. Ceny sú rôzne, no takmer všade rastú," uviedol Stríž.

Podľa neho je prekvapujúce, že v niektorých regiónoch, napríklad na strednom Slovensku, sú pohreby drahšie ako v Bratislave.

Ľudia šetria, menia sa trendy

"Pohreb sa dá urobiť len raz a mal by byť dôstojný," zdôraznil Stríž. Napriek tomu sa Slováci čoraz viac snažia ušetriť aj na poslednej rozlúčke.

"Vidíme posun smerom k lacnejším variantom, ako sú kremácie bez obradu. Príbuzní sa lúčia až neskôr, iba s urnou na cintoríne. Kedysi existovali tri cenové úrovne pohrebov, dnes sa stredná kategória takmer vytratila a ľudia volia buď luxusné, alebo úplne základné varianty. Tie tvoria až 70 - 80 % pohrebov," vysvetlil.

Bratislava nie je najdrahšia, ceny sa líšia podľa regiónov

Hoci sa všeobecne predpokladá, že pohreby sú v hlavnom meste najdrahšie, realita je iná. "V Bratislave pôsobí viac pohrebných služieb, čo vytvára konkurenciu a stláča ceny. Naopak, v niektorých menších mestách, kde je menej poskytovateľov, sú pohreby paradoxne drahšie," uviedol Stríž.

Zabezpečenie financií na pohreb: Poistenie ako riešenie?

Vzhľadom na rastúce ceny odporúča Stríž ľuďom zvážiť poistenie pohrebu. "Je to spôsob, ako si zabezpečiť dôstojnú rozlúčku bez finančnej záťaže pre rodinu. Malo by sa o tom viac hovoriť a ľudia by sa mali pripravovať vopred," dodal.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok