Štát láka Slovákov na nové dlhopisy. Odborník vysvetľuje, pre koho sú výhodné

Vláda plánuje od marca ponúknuť občanom možnosť investovať do štátnych dlhopisov. Ministerstvo financií pripravilo dva typy – Investor a Patriot – ktoré majú ponúknuť výnos vyšší ako termínované vklady v bankách. O tom, či ide o výhodnú investíciu, hovoril pre ta3 odborník na financie z časopisu Forbes Ľuboslav Kačalka.

euro financie peniaze
Foto: TASR/DPA

Čo sú štátne dlhopisy a prečo ich vláda ponúka?

Kačalka hovorí, že ide o cenné papiere, ktorými si štát požičiava peniaze od občanov s prísľubom ich vrátenia aj s úrokmi.

„Je to cenný papier, ktorý zaväzuje toho, kto si požičiava, že peniaze vráti aj s úrokom,“ vysvetlil.

Vláda sa týmto krokom snaží rozhýbať peniaze, ktoré majú Slováci uložené v bankách alebo doma.

„Máme veľa Slovákov, ktorí majú svoje peniaze v bankách, v ponožkách a nezhodnocujú ich. Nie sú to investori, hoci by mohli byť,“ tvrdí odborník.

Zároveň však upozornil, že tento krok je aj testom dôvery občanov voči štátu. Ak by si Slováci ochotne požičiavali štátu, vláda by mohla v budúcnosti takto financovať väčšie sumy, napríklad niekoľko miliárd eur.

Vyšší výnos ako v banke, ale nie pre každého

Štátne dlhopisy ponúkajú vyšší úrok ako bežné termínované vklady. Investor má dvojročnú splatnosť, Patriot štvorročnú.

Kačalka porovnal výhodnosť tejto investície s ponukami bánk: „Ak v banke na termínovanom vklade dostanete 2,5 % ročne, tak je to veľmi dobré úročenie. V porovnaní s tým sú štátne dlhopisy výhodnejšie.“

Na druhej strane, pri dlhodobom investovaní do podielových fondov či ETF môže byť výnos podstatne vyšší. „Niektoré fondy ponúkajú aj dvojciferné zhodnotenie, ale je tam aj vyššie riziko,“ dodal.

Kto by mal o dlhopisoch uvažovať?

Finančný expert upozornil, že dlhopisy nemusia byť vhodné pre každého.

„Ak máte len tisíc eur bokom, určite by ste ich nemali dávať do dlhopisov. Radšej si nechajte rezervu pre nečakané výdavky, ako je pokazená práčka alebo auto," radí odborník.

Dlhopisy sú podľa neho zaujímavé pre tých, ktorí majú vyššie úspory a chcú ich bezpečne uložiť. „Ak mám viac peňazí, môžem časť investovať do dlhopisov a časť nechať v banke alebo v iných investičných produktoch,“ radí Kačalka.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok