Štát láka Slovákov na nové dlhopisy. Odborník vysvetľuje, pre koho sú výhodné

Vláda plánuje od marca ponúknuť občanom možnosť investovať do štátnych dlhopisov. Ministerstvo financií pripravilo dva typy – Investor a Patriot – ktoré majú ponúknuť výnos vyšší ako termínované vklady v bankách. O tom, či ide o výhodnú investíciu, hovoril pre ta3 odborník na financie z časopisu Forbes Ľuboslav Kačalka.

euro financie peniaze
Foto: TASR/DPA

Budú Slováci požičiavať štátu?

Vláda si plánuje touto formou požičať 400 miliónov eur s možnosťou rozšírenia až na 500 miliónov. Kačalka verí, že záujem bude veľký. „Môže nás prekvapiť, koľko aj starších ľudí má doma uložené peniaze a radšej ich požičia štátu ako banke," podotkol.

Očakáva, že investori sa budú rozhodovať aj na základe politických preferencií.

„Voliči vládnej koalície budú pravdepodobne dlhopisy nakupovať viac, keďže štát vnímajú ako zodpovedného investora. Opozícia bude mať skôr výhrady a môže sa spoliehať na iné investičné nástroje,“ dodal.

Čo ak bude potrebné dlhopisy predať pred splatnosťou?

Dlhopisy sú síce bez poplatkov a daní, no pri predčasnom predaji môže investor stratiť časť svojej investície. „Dlhopis sa bude dať predať aj pred splatnosťou, ale za trhovú cenu. To znamená, že ak hodnota klesne, predávajúci môže dostať menej, ako pôvodne investoval,“ upozornil Kačalka.

Banky dlhopisy predávať budú, ale nie všetky

Do predaja dlhopisov sa zapojilo päť najväčších bánk na Slovensku – ČSOB, Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka a UniCredit Bank. Niektoré banky sa projektu nezúčastnili, pretože nemajú dostatočne širokú pobočkovú sieť alebo sa sústreďujú na iné investičné produkty.

Kačalka tiež naznačil, že banky môžu zákazníkom pri návšteve ponúkať aj iné investičné produkty: „Bude zaujímavé sledovať, či klient príde po štátne dlhopisy a neodíde s podielovým fondom s vyšším výnosom, ktorý mu banka odporučí ako výhodnejší.“

Oplatí sa investovať do štátnych dlhopisov?

Kačalka zdôrazňuje, že rozhodnutie o investícii závisí od individuálnej situácie každého človeka. „Pre konzervatívnych investorov s väčšími úsporami môžu byť štátne dlhopisy zaujímavé. Ak však niekto hľadá vyšší výnos a je ochotný podstúpiť riziko, môže zvážiť iné investičné možnosti," radí expert.

Vláda očakáva, že projekt pomôže zvýšiť investičnú gramotnosť Slovákov a vytvorí nový spôsob financovania verejných výdavkov. Či sa podarí vyzbierať plánovanú sumu, ukážu najbližšie mesiace.

Celý rozhovor s Ľuboslavom Kačalkom si môžete pozrieť aj tu:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok