Fico kedysi kritizoval vládny zlepenec, dnes je na tom rovnako, tvrdí Majerský. Drucker okomentoval rebéliu migaľovcov
Rebeli okolo Samuela Migaľa to povedali jasne a koalícia zatiaľ nemá v parlamente väčšinu. Na ťahu je vraj predseda vlády. Aký politický vývoj nás čaká? Na to odpovedali minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) a líder KDH Milan Majerský v relácie V politike.
Drucker: Žiadali len funkcie
Vládna koalícia prišla o parlamentnú väčšinu po tom, čo poslanci Hlasu Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Roman Malatinec a Ján Ferenčák oznámili, že v parlamente zatiaľ nebudú hlasovať.
V kombinácii s už dlhšie rebelujúcimi poslancami SNS – Rudolfom Huliakom, Romanom Ševčíkom a Jozefom Luptákom – sa koalícia ocitla vo vážnych problémoch.
Podľa ministra Druckera bolo vylúčenie Migaľa a Šalitroša zo strany Hlas nevyhnutné, keďže ich požiadavky sa netýkali politických hodnôt ani pomoci občanom, ale osobných funkcií.
„Boli to čisto osobné požiadavky. Keď nám niekto povie, že ak ich nesplníme, nebudú hlasovať, tak to je nezlučiteľné s našimi hodnotami,“ vyhlásil Drucker a zopakoval tak slová predsedu Matúša Šutaja Eštoka.
Žiadny zahranično-politický obrat sa nechystá, ubezpečil Šutaj Eštok. Migaľ a Šalitroš ho hlboko ľudsky sklamali
V prípade Ferenčáka a Malatinca strana Hlas ešte neuzavrela dvere na ďalšiu diskusiu. Podľa Druckera si v strane želajú, aby si obaja vyjasnili svoje priority – či chcú ostať v Hlase a presadzovať jeho hodnoty, alebo idú cestou osobných záujmov.
Strana sa však musí pripraviť na blížiacu sa februárovú schôdzu, ktorá bude kľúčová pre riešenie krízy v zdravotníctve. „Verím, že títo poslanci podporia návrhy, ktoré sú v prospech občanov. Nedokážem si predstaviť, že by nehlasovali za opatrenia na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti,“ dodal Drucker. Zároveň dúfa, že hlasovať bude aj opozícia, keďže fungujúce zdravotníctvo by malo byť prioritou.
Majerský si myslí, že migaľovci toho už mali dosť
Predseda KDH Majerský vidí odchod štyroch poslancov ako signál nespokojnosti so smerovaním strany Hlas, ktorá sa podľa neho čoraz viac pripútava k Smeru.
„Oni kandidovali za Hlas, nie za Smer. Teraz vidia, že rozdiel medzi týmito dvoma stranami sa stráca, a preto sa rozhodli odísť,“ myslí si Majerský.
Podľa neho súčasná koalícia nefunguje už mesiace, čo vidno na opakovanom neprechádzaní zákonov v parlamente, odsúvaní citlivých tém a narastajúcich vnútrokoaličných sporoch.
„Fico kedysi kritizoval vládu ako zlepenec. Dnes je v rovnakej situácii – koalícia sa mu rozpadá pod rukami,“ vyhlásil Majerský.
Fico neplánuje odstúpiť, vylúčenie rebelov z Hlasu ho prekvapilo. Šutaj Eštok a Danko dostali ultimátum
Minister Drucker odmietol špekulácie o predčasných voľbách.„Máme prácu na štyri roky a budeme ju robiť. Predčasné voľby by znamenali rezignáciu na sľuby, ktoré sme občanom dali,“ vyhlásil.
Pripomenul, že na predčasné voľby je potrebných 90 hlasov v parlamente, čo je podľa neho v súčasnej situácii nereálne.
„Nie sme v situácii, keď by sme museli uvažovať o rozpade vlády. Máme svoje priority a chceme ich naplniť,“ uzavrel Drucker.
Otázniky nad zahraničnou politikou
Jednou z tém bola aj zahraničná politika Slovenska. Majerský kritizoval vládu za nejasnú európsku orientáciu a pripomenul, že vystúpenie z EÚ alebo NATO sa dostalo do politického diskurzu cez výroky niektorých vládnych politikov.
Drucker však tieto tvrdenia odmietol: „Vystúpenie z EÚ alebo NATO nie je témou vlády. Opozícia týmto len polarizuje spoločnosť a vyvoláva obavy, ktoré nie sú namieste.“
Obaja politici sa zhodli, že Slovensko musí aktívne hájiť svoje záujmy v EÚ a nespochybňovať svoj záväzok voči spojencom v NATO.