Opozícia kritizuje Gašparove výroky o možnom vystúpení z EÚ a NATO: Fico si pripravuje pôdu pre odchod z Európy
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) vyvolal svojím vyjadrením o možnosti vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO ostrú reakciu opozície. Jeho slová považujú viaceré politické strany za nebezpečné a ohrozujúce zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska.
Šimečka: Fico si pripravuje pôdu pre odchod z Európy
Líder PS Michal Šimečka označil Gašparove výroky za jasný signál, že vláda Smeru-SD postupne pripravuje Slovensko na odchod z európskych a transatlantických štruktúr. „Potvrdzuje sa to, pred čím sme varovali: Robert Fico si pripravuje pôdu pre vyvedenie Slovenska z Európy,“ vyhlásil Šimečka.
„Ostro odmietame vyjadrenie Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO. V plnej nahote sa potvrdilo, že Ficova vláda je hrozbou pre Slovensko,“ dodal.
Podľa člena predsedníctva PS Ivana Korčoka je vláda kvôli odlákaniu pozornosti od vlastných zlyhaní ochotná hazardovať so základnými piliermi stability štátu.
„Ficova vláda je kvôli odlákaniu pozornosti od vlastných zlyhaní doma schopná ohroziť základné piliere stability, bezpečia a prosperity našej vlasti,“ upozornil Korčok. Zdôraznil, že slovenská cesta do Európskej únie bola výsledkom zápasu celých generácií, a opozícia nedovolí, aby sa vládna koalícia svojimi krokmi pohrávala s budúcnosťou krajiny.
Gašpar pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO. Strana Hlas to odmieta, reagoval aj prezident
KDH: Vládna koalícia sa rozpadá
Kritiku pridalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré označilo Gašparove vyjadrenia za ďalší dôkaz rozpadu vládnej koalície.
„Výrok Tibora Gašpara o možnom vystúpení z EÚ a NATO považujeme za dôkaz rozpadu vládnej koalície, keďže jeho vyjadrenie je v priamom rozpore s Programovým vyhlásením vlády a aj s postojom prezidenta SR,“ uviedlo KDH.
Strana zároveň tvrdí, že Smer-SD sa týmto vyjadrením snaží odpútať pozornosť od nepopulárnych ekonomických opatrení.
„Je to manéver strany Smer-SD na zakrytie zbabraného konsolidačného balíčka, ktorý mnohé rodiny dovedie do existenčných problémov,“ dodalo hnutie.
KDH zdôraznilo, že členstvo v EÚ a NATO je pre Slovensko kľúčové z hľadiska bezpečnosti, ekonomickej stability a ochrany štátnych hraníc.
„EÚ a NATO považujeme za záruku ochrany bezpečnosti a ekonomických istôt pre našich občanov, našej štátnosti a nedotknuteľnosti našich hraníc,“ dodala strana.
Hnutie Slovensko: Gašpar ohrozuje dôveryhodnosť krajiny
K ostrým vyjadreniam sa pridalo aj hnutie Slovensko. „Výroky podpredsedu NR SR Tibora Gašpara sú nielen nepochopiteľné, ale aj nebezpečné pre budúcnosť Slovenska. SR je stabilnou a neoddeliteľnou súčasťou EÚ a NATO – organizácií, ktoré nám poskytujú bezpečnosť, hospodársky rast a politickú stabilitu,“ uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
Hnutie zároveň vyhlásilo, že ak niekto pripúšťa možnosť vystúpenia SR z EÚ a NATO, nemal by zastávať vysoký politický post.
Podpredseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Gábor Grendel (Slovensko) upozornil, že výroky Gašpara poškodzujú medzinárodné postavenie Slovenska. „Oslabovať dôveryhodnosť a spoľahlivosť našich spravodajských a bezpečnostných zložiek pred spojencami škodí záujmom štátu vždy. Ale v čase masívnych kybernetických a hybridných útokov škodia takéto výroky dvojnásobne,“ upozornil Grendel s tým, že SIS riadi Gašparov syn Pavol.
Šimečka odišiel z Ukrajiny, vyslal odkazy na obe strany. Slovensko nie je len Fico, pripomína Kyjevu, premiéra žiada rokovať
SaS: Vláda musí jasne povedať, či podporuje Gašparove výroky
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala Roberta Fica a Smer-SD, aby sa vyjadrili, či podporujú Gašparove slová. „Pre SaS je členstvo v EÚ a NATO nespochybniteľný záväzok. Aj preto sme na februárovú schôdzu predstavili návrh zmeny Ústavy SR, ktorý by do nej zakotvil členstvo Slovenska v EÚ a NATO,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Liberáli pripomínajú, že Gašpar pripustil vystúpenie z EÚ, čo podľa nich potvrdzuje pro-ruské smerovanie Smeru-SD. „Vyzývame stranu Smer a premiéra Roberta Fica, aby sa k týmto slovám oficiálne prihlásila, respektíve ich dementovala. Taktiež vyzývame všetky parlamentné strany, aby zaujali stanovisko k predstavenej zmene ústavy. Tu totiž nejde o politiku, ale o prežitie Slovenskej republiky,“ uzavrel Gröhling.
Gašpar: Vystúpenie z EÚ je krajné riešenie
Tibor Gašpar v STVR reagoval na návrh opozičnej SaS zakotviť členstvo SR v EÚ a NATO do ústavy. Pripomenul, že Slovensko vstúpilo do týchto spoločenstiev na základe referenda, a rovnako by sa malo postupovať aj v prípade možného odchodu.
„Obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase. Menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme do nich vstupovali. Preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z EÚ,“ vyhlásil Gašpar.
Podľa jeho slov však v súčasnosti Smer-SD nemá v pláne iniciovať vystúpenie z EÚ ani NATO. Opozícia však upozorňuje, že podobné výroky môžu prispieť k oslabeniu dôvery v členstvo Slovenska v týchto medzinárodných organizáciách.
Pozrite si tiež reportáž zo 17. januára o ceste šéfa PS do Kyjeva: