Žiadny zahranično-politický obrat sa nechystá, ubezpečil Šutaj Eštok. Migaľ a Šalitroš ho hlboko ľudsky sklamali

včera 09:04 , Aktualizované: včera 19:35

Koaličný Hlas-SD mal od piatka dvojdňový pracovný kongres strany. Konal sa na Táloch v Bystrej. Šéf strany Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril k protestom, aj k vylúčeniu dvoch poslancov.

Šutaj Eštok o NATO a protestoch

Hlas nikdy nebude súčasťou vlády, ktorá by Slovensko chcela vyviesť z EÚ alebo NATO. "Slovensko musi v týchto inštitúciách hovoriť hrdým a narodným hlasom," povedal Šutaj Eštok.

"Žiadny zahranično-politický obrat sa nechystá," ubezpečil občanov Šutaj Eštok.

Najvyšší predstavitelia štátu vo štvrtok 23. januára po bezpečnostnej rade zdôraznili, že ľudia v demokracii majú absolútne právo vždy prejaviť svoj názor aj protestami na námestí, pokiaľ neohrozujú majetok, zdravie, životy a rešpektujú všetky zákony.

"Videli ste spravodajstvo zo včerajších protestov. Niekoľkokrát na nich zaznelo nadávanie na vládu, premiéra a dokonca aj výzva, aby odstúpil," tvrdí Šutaj Eštok s tým, že nikto do protestujúcich nestrieľal gumové projektily, nikto ich nebil obuškami a dokonca im nikto nenadával do opíc.

Šutaj Eštok čítal z hromadného e-mailu, ktorý si posielali organizátori zhromaždenia v Banskej Bystrici. Sami priznali, že plán, ktorý zahŕňa nenásilnú blokádu ciest či budov napísal ChatGPT.

Minister vnútra ľuďom, ktorí chodia na zhromaždenia, odkazuje, aby sa nenechali zneužiť.

Kritizoval aj aktivistku Vieru Dubačovú za to, že na demonštrácii povedala, že bude "písať hromadný e-mail, aby uľahčila ťažkú prácu chlapcom zo SIS".

Celú tlačovú besedu Hlasu po kongrese si môžete pozrieť nižšie:

Dvaja poslanci v Hlase skončili

"V jednote nášho poslaneckého klubu sa objavila trhlina a po istom čase sa preniesla aj do fungovania vládnej koalície," hovorí šéf Hlasu s tým, že niektorí kolegovia ich ambície "prevrátili na hlavu".

"Ich požiadavky nemali nič spoločné s lepším životom ľudí," kritizuje Šutaj Eštok. Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš ho "ľudsky sklamali".

"Tí, čo nerešpektujú, si musia nájsť inú cestu, ako cestu s Hlasom," odkázal.

Poslancom Jánovi Ferenčákovi a Romanovi Malatincovi Šutaj Eštok "podáva pravú ruku". Majú si vybrať, či chcú pokračovať s Hlasom, alebo byť "v partii dvoch vydieračoch".

Predseda Hlasu sľubuje, že bude debatovať s predsedom Smeru-SD a premiérom Robertom Ficom a šéfom SNS Andrejom Dankom o tom, ako bude koalícia ďalej fungovať a presadzovať zákony.

"Snažili sme sa do posledného dňa, aby boli štyria poslanci pevnou súčasťou klubu. No nenecháme sa vydierať," reagoval. "O tom sa budeme baviť so svojimi koaličnými partnermi," odpovedal na otázku, ako bude parlament fungovať.

Predčasné voľby by podľa Šutaja Eštoka boli rezignáciou na to, čo sľubovali ľuďom.

Do akej miery rozhodnutie Hlasu skomplikuje fungovanie v parlamente pre divákov vysvetlila redaktorka Veronika Pancuráková.

Predseda Hlasu v uplynulých dňoch uviedol, že kongres bude skvelou príležitosťou "v pokoji si sadnúť a otvorene si vyjasniť názory".

Reagoval tak na štvoricu poslancov Národnej rady SR z Hlasu okolo Samuela Migaľa, ktorí sú nespokojní so smerovaním strany a žiadali Šutaja Eštoka o stretnutie (pozn. red. - Migaľa a Radomíra Šalitroša strana v piatok večer vylúčila, bez nich má koalícia maximálne 77 poslancov, aj to nie istých).

Práve na kongrese mal podľa lídra Hlasu-SD každý ideálny priestor povedať svoj názor.

Títo poslanci sa na kongrese však nezúčastňili, Migaľ o tom informoval na sociálnej sieti.

Pozrite si prvý živý vstup redaktora Martina Dušičku.

Vnútrostranícke napätie

S vedením strany sa na tomto postupe podľa jeho slov mali dohodnúť na stretnutí počas tohto týždňa, aby nedošlo k eskalácii vnútrostraníckeho napätia.

Poslanci chceli vedeniu Hlasu-SD umožniť upokojiť situáciu. Migaľ dodal, že stále evidujú nové tlaky na ich osoby.

"Aj napriek tomu chceme nájsť cestu, ako naďalej podporovať vládnu koalíciu a pokračujeme v rokovaniach s predsedom a vedením strany Hlas-SD. O podrobnostiach budeme informovať po ich úspešnom či neúspešnom skončení," napísal na sociálnej sieti poslanec.

Prezident ako zakladateľ hlasu o migaľovcoch

Vo štvrtok (23. 1.) sa k skupine poslancov okolo Migaľa vyjadril aj prezident Peter Pellegrini, ktorý založil Hlas-SD a ostal jej čestným predsedom.

Poslanci podľa neho žiadajú silné mocenské postavenie a ziskom pozícií podmieňujú lojalitu vláde. Pellegrini to považuje za neprijateľné.

Pozrite si archívnu reportáž z 23. januára 2025 o tom, ako sa prezident vyjadril o migaľovcoch.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok