Kubiš v ta3: Trump bude presadzovať americké záujmy tvrdšie než predtým. Európu môže rozložiť na drobné

Donald Trump sa po štvorročnej pauze opäť nasťahoval do Bieleho domu. Zložil prísahu a oficiálne sa stal 47. prezidentom USA. S poradcom Petra Pellegriniho pre medzinárodnú politiku Jánom Kubišom sme sa rozprávali o tom, ako Trumpova politika ovplyvní svet, Európsku úniu, konflikt na Ukrajine aj Slovensko.

Amerika je pre Trumpa na prvom mieste

Trumpovo druhé funkčné obdobie sa začína s jasným posolstvom - Amerika na prvom mieste. „Musím povedať jedno - nijak ma neprakvapil,“ zhodnotil Kubiš Trumpov prejav v úvode relácie Téma dňa.

Podľa neho nie je prekvapením, že Trump opäť zdôrazňuje národnoštátne záujmy USA. Táto politika bola základom jeho kampane už v minulosti a teraz bude presadzovaná ešte dôslednejšie.

„Nič prekvapujúce. Toto bola jeho hlavná téza už počas prvého mandátu. Amerika na prvom mieste, všetko ostatné až potom. Teraz to ešte zosilní,“ myslí si Kubiš.

Znamená to zásadné zmeny vo vzťahoch USA s Európou, keďže Trump dlhodobo kritizoval obchodné dohody, vojenské výdavky členov NATO či klimatické záväzky.

Podľa Kubiša je isté, že Trump sa bude snažiť o rýchle riešenie konfliktu na Ukrajine, pričom jeho stratégia bude závisieť od rokovaní nielen s Ukrajinou a Ruskom, ale aj s Čínou, ktorá má na konflikt geopolitický vplyv.

„Trump chce byť mierotvorcom a ukončiť vojnu na Ukrajine, ale zároveň sa bude snažiť nastaviť vzťahy s Ruskom tak, aby USA vyšli z tohto konfliktu ako silnejší hráč,“ komentoval Kubiš.

USA a spolupráca so svetom

Staronový prezident počas kampane avizoval zavedenie vysokých ciel na dovoz z Číny, ktoré môžu dosiahnuť až 60 až 100 % hodnoty tovarov. Tento krok môže vyvolať obchodnú vojnu, ktorá neovplyvní len vzťahy USA a Číny, ale aj európske ekonomiky vrátane Slovenska.

Podľa Kubiša bude EÚ musieť reagovať jednotne, inak hrozí, že si Trump „rozoberie Európu na drobné“ a bude vyjednávať individuálne s jednotlivými krajinami.

„Ak príde EÚ nepripravená a nejednotná, Trump to využije a každého partnera si bude nastavovať podľa svojich pravidiel,“ varuje exminister zahraničných vecí s tým, že ak EÚ nebude jednotná, doplatí na to.

Trump dlhodobo kritizoval aj nízke výdavky európskych krajín na obranu a vyžadoval, aby členské štáty NATO investovali do obrany aspoň 2 % HDP.

Podľa Kubiša bude Trump v tejto téme nekompromisný a krajiny, ktoré nebudú plniť svoje záväzky, môžu očakávať zmeny v aliančnej spolupráci.

Pozrite si súvisiacu reportáž.

Tvrdší a nekompromisnejší Trump

Trumpova politika môže ovplyvniť aj vnútorné dianie v EÚ. Očakáva sa, že bude podporovať konzervatívnejšie vlády v krajinách ako Maďarsko či u nás na Slovensku, čím môže oslabiť tradičné európske štruktúry.

„EÚ musí nájsť spoločnú platformu, inak ju Trump oslabí a využije v svoj prospech,“ uviedol Kubiš s tým, že Únia sa musí pripraviť na novú éru transatlantických vzťahov.

Jedným z kontroverzných bodov Trumpovej politiky je jeho postoj k sociálnym a kultúrnym otázkam.

Jasne sa vyhranil proti rodovej a rasovej politike, pričom zdôraznil, že uznáva len dva rody – muž a žena. „Nebudem hovoriť, že im bude zasahovať do ich vnútorných záležitostí, ale nasadí určitý tón a určite podporí konzervatívnejšie sily v mnohých európskych krajinách, ktoré sú dnes na zostupe," zhodnotil. Tento postoj môže ovplyvniť postoj USA k medzinárodným dohodám o ľudských právach, čo môže vyvolať napätie v niektorých európskych krajinách.

Podľa Kubiša bude Slovensko musieť jasne definovať svoje národné záujmy a zároveň sa udržať v stabilnom európskom rámci. Ak Slovensko nebude v rámci EÚ jednotné, môže sa ocitnúť v nevýhodnej pozícii pri rokovaniach s USA aj ďalšími globálnymi hráčmi.

„Trump bude presadzovať americké záujmy tvrdšie než predtým. Pre Slovensko je preto kľúčové, aby bolo silnou súčasťou EÚ a NATO, inak budeme len štatistom v globálnej politike,“ uzavrel Kubiš.

Špekulácie, kam a kedy Trump príde

V médiách sa objavili špekulácie o možnej návšteve Trumpa v Európe krátko po jeho inaugurácii. Hovorí sa o jeho ceste do Maďarska, Poľska, alebo dokonca na Slovensko, kde by sa mohol stretnúť nielen s Viktorom Orbánom, ale aj s Robertom Ficom a Vladimirom Putinom.

Hoci tieto informácie zatiaľ neboli oficiálne potvrdené, ani ich nikto nevylúčil, podľa zahraničnopolitických analytikov by podobné stretnutie mohlo signalizovať posun v transatlantických vzťahoch a novú stratégiu USA v Európe.

„Ak by sa takáto návšteva uskutočnila a Slovensko by bolo jej súčasťou, mohlo by to byť diplomaticky výhodné pre našu krajinu,“ hovorí poradca prezidenta pre zahraničné otázky.

Celú časť relácie Téma dňa, ktorú moderovala Diana Štrusová, si môžete pozrieť nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok