Trump ohlasuje zlatú éru Ameriky a návrat zdravého rozumu. O čom hovoril vo svojom prvom prejave ako prezident?

včera 20:30 , Aktualizované: včera 22:09

Republikán Donald Trump v pondelok pred členmi oboch komôr Kongresu a stovkami hostí zložil v rotunde Kapitolu slávnostnú prísahu a stal sa 47. prezidentom Spojených štátov.

Víťaz novembrových volieb zavŕšil nebývalý comeback, keď sa do Bieleho domu vracia po štvorročnej prestávke, po ktorej strieda demokrata Joea Bidena.

Sľubuje zlatý vek Ameriky

V inauguračnom prejave podobne ako pred ôsmimi rokmi Trump vykresľoval USA ako krajinu v úpadku a zároveň sľúbil, že pod jeho vedením Američanov čaká "vzrušujúca nová éra národných úspechov". Hneď v prvých hodinách v úrade chce začať presadzovať svoje plány pomocou exekutívnych príkazov - v prejave okrem iného oznámil sadu opatrení zameraných na potlačenie nelegálnej imigrácie z Mexika, podporu ťažby ropy či zavedenie dovozných ciel. Európski politici v prvých gratuláciách dali najavo, že veria v posilnenie vzťahov s USA. Hovoril tiež o rozširovaní amerického územia, čím nadväzoval na svoje vyhlásenia ohľadom pripojenia Kanady či Grónska k USA.

Pôvodne sa mala inaugurácia tradične konať pred Kapitolom, dovnútra sa ale prvýkrát po 40 rokoch presunula kvôli mrazu; denná teplota v americkom hlavnom meste sa dnes pohybuje okolo mínus piatich stupňov Celzia.

"Práve začína zlatý vek Ameriky," vyhlásil 78-ročný líder Republikánskej strany na úvod príhovoru v budove Kongresu. Oznámil, že chce otočiť americkú politiku opačným smerom proti kurzu nastavenému Bidenom. Spojené štáty podľa Trumpa budú prekvitať a budú rešpektované na medzinárodnej scéne a začne v nich vládnuť "zdravý rozum".

„Spojené štáty sa budú znova považovať za rastúci národ. Národ, ktorý zvyšuje svoje bohatstvo, rozširuje svoje územie, buduje naše mestá, zvyšuje naše očakávania a nesie našu vlajku do nových a skvelých zajtrajškov," pokračoval nový šéf Bieleho domu pred stovkami hostí vrátane Bidena. Podľa agentúry AP pritom sľúbil "absolútne a úplne zvrátiť" kroky svojho predchodcu.

Plánuje zakročiť s nelegálnou deportáciou

"Počnúc týmto okamihom je koniec s úpadkom Ameriky," zdôraznil prezident.

Trump sa chystá druhý mandát začať smrští exekutívnych nariadení týkajúcich sa imigračnej či energetickej politiky a mnohých ďalších otázok. Tieto kroky načrtol v inauguračnom prejave, zatiaľ čo pretrvávajú najrôznejšie otázky týkajúce sa limitov jeho právomocí či o financovaní jeho plánov, ako sú masové deportácie imigrantov bez povolenia na pobyt.

Staronový prezident ohlásil, že podobne ako v roku 2019 v súvislosti s nelegálnou imigráciou vyhlási krízový stav, tiež sa chystá vyslať na južnú hranicu USA vojakov, aby potlačil "katastrofálnu inváziu našej krajiny". Plánuje tiež vyhlásenie stavu "energetickej núdze" v snahe podporiť ťažbu fosílnych palív, čo podľa neho povedie k poklesu cien.

"Zrazíme ceny dole, znovu vrchovato naplníme naše rezervy a budeme vyvážať americkú energiu do celého sveta," vyhlásil Trump. USA pritom podľa analytikov preberá v dobrom ekonomickom stave a tiež v čase, keď ťažba ropy a plynu dosahuje nové rekordy.

Sústredí sa na zahraničie a revolúciu zdravého rozumu

V porovnaní s prvým inauguračným prejavom sa Trump výrazne viac venoval zahraničnej a obchodnej politike, kde sa od neho rovnako čakajú zásadné zmeny. Okrem iného médiá upozorňujú, že rovnako ako v jeho prvom mandáte USA odstúpia od Parížskej klimatickej dohody.

V prejave hovoril o tom, že bude "mierotvorcom", bez toho, aby konkrétne spomenul ruskú agresiu na Ukrajine, a zároveň avizoval zavádzanie nových ciel či snahu prevziať kontrolu nad Panamským prieplavom.

"Berieme si ho späť," povedal ohľadom prieplavu, pričom zopakoval nepravdivé tvrdenie, že ho "prevádzkuje" Čína. Pokiaľ ide o clá, ktorými v poslednom čase pohrozil Číne, Mexiku alebo Kanade, konkrétne terče dnes nespomenul. Sľúbil však, že "budeme brať clá a dane od cudzích krajín, aby sme obohacovali našich občanov".

Svoj návrat do prezidentskej funkcie Trump rámoval ako "revolúciu zdravého rozumu" a avizoval snahu budovať "spoločnosť, ktorá je farebná a založená na zásluhách".

"Od dnešného dňa bude politika americkej vlády taká, že existujú len dva rody: Mužský a ženský," vyhlásil okrem iného.

Inaugurácia sa konala netradične vo vnútri

Lístky na inauguráciu pred Kapitolom malo zhruba 250 000 ľudí a mnoho ďalších malo v pláne ceremoniál sledovať na veľkých obrazovkách na priestranstve National Mall.

Kvôli zmene plánu mohli diváci s lístkami sledovať ceremoniál v zastrešenej aréne Capital One, ktorá však pojme zhruba len 20 000 ľudí. Mnohí Trumpovi fanúšikovia, ktorí prišli do hlavného mesta, tak boli odkázaní na televízie v reštauráciách a baroch. V rotunde Kapitolu skladania sľubu prihliadalo iba niekoľko stoviek hostí, a to najmä bývalí prezidenti, zákonodarcovia a štátnici. Pred Trumpom zložil sľub jeho viceprezident J.D. Vance.

Trump po prejave podpíše v Kapitole kľúčové nominácie, memorandá a príkazy a obeduje so zákonodarcami a niektorými hosťami. Potom by sa mal presunúť do spomínanej arény, kde naň čakajú tisíce priaznivcov. Následne nový prezident zamieri do Oválnej pracovne v Bielom dome. Večer miestneho času sa zúčastnia postupne troch plesov, ktoré sa vo Washingtone tradične pri prezidentských inauguráciách organizujú.

Záznam inaugurácie si môžete pozrieť nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok