Pellegrini prezidentom, atentát na Fica a koaličný rozkol. Pozrite si, čo priniesol politický rok 2024
Čo z politiky tento rok rezonovalo najviac? V štúdiu bola redaktorka Nikola Detáriová, s ktorou sme si zhrnuli TOP politické udalosti tohto roka.
Čo z politiky tento rok rezonovalo najviac?
1. Veľký a niekoľko mesačný rozruch vyvolala novela Trestného zákona, ktorá bola niekoľkokrát opravovaná. Vo finále sa ňou zmenili viaceré trestné sadzby.
2. Významnou udalosťou boli prezidentské voľby – v prvom kole koncom marca vyhral Ivan Korčok, no v druhom kole to otočil Peter Pellegrini.
3. V máji sa stala bezprecedentná udalosť v histórii Slovenska – atentát na premiéra Fica, ktorý postavil na nohy aj svetové médiá.
4. Prvá demisia tejto vlády – v októbri skončila Zuzana Dolinková.
5. Na konci roka sa rozkmotrila koalícia. Rebelovať začali najskôr poslanci okolo Rudolfa Huliaka, neskôr aj poslanci okolo Samuela Migaľa.
Atentát na premiéra Fica: Generálny prokurátor Žilinka potvrdil predĺženie väzby pre obvineného
Začiatok roka: Novela trestného zákona
Začiatok roka patril na politickej scéne novele trestného zákona. Debaty o zmenách v trestných sadzbách či o zrušení špeciálnej prokuratúry trvali v parlamente týždne. Do ulíc vyšla opozícia aj občania.
Zmena na Prezidentskom paláci
Počas verejnej kritiky trestného kódexu sa kandidáti uchádzali o post hlavy štátu. Zuzanu Čaputovú v Prezidentskom paláci vystriedal Peter Pellegrini.
Atentát na premiéra
V máji zmenil slovenskú politiku atentát na premiéra. 71-ročný Levičan, ktorý strieľal na Roberta Fica, svoj čin odôvodnil tým, že nesúhlasil s politikou tejto vlády. Premiér unikol smrti iba o vlások. Koalícia aj opozícia volali po upokojení v spoločnosti a zmiernení napätia. Slovenská politika sa však vôbec nezmenila smerom, na aký politici vyzývali.
Zahraničné rozhlasové spravodajstvo STVR je bez vedenia. Jeho šéfka končí, bojovala proti rušeniu RTVS
Eurovoľby a výsledky
V júni si Slovensko zvolilo nových europoslancov. Voľby vyhralo opozičné Progresívne Slovensko. Do Európskeho parlamentu sa prekrúžkovali zástupcovia piatich politických strán.
Zmeny v RTVS a kultúre
Koalícia nezaháľala ani pri čistkách v kultúre. Okrem mnohých personálnych zmien v národných inštitúciách zmenila verejnoprávnu RTVS na STVR. Telerozhlas však doteraz nemá riadne zvoleného riaditeľa či Radu – v koalícii na nej nie je zhoda.
Prvá demisia vo vláde
V októbri prišla prvá výmena na ministerskej stoličke. Demisiu podala šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Dolinková. Vyčítali jej neriešenie problémov, ona tvrdila, že nemala dostatočnú podporu premiéra.
Nahradil ju Kamil Šaško, problémy v zdravotníctve sa ale zďaleka nekončili. Ešte pár dní pred Vianocami rokovali minister a lekárski odborári o kompromise. Vo výpovediach bolo vyše 3000 lekárov a hrozil januárový kolaps nemocníc. To sa nateraz vraj podarilo odvrátiť.
Dolinková sa už nevráti ako poslankyňa do parlamentu, pracovať bude pod Šaškom. Rysuje sa jej aj miesto v OSN
Koaličné spory na konci roka
Koalícia začala mať koncom roka aj problémy so stabilnou 79-kou. Podarilo sa jej síce touto väčšinou schváliť rozpočet, s inými zákonmi ale začal byť problém. Klub SNS opustili traja poslanci okolo Rudolfa Huliaka, hlasovať s koalíciou prestali aj niektorí poslanci Hlasu okolo Samuela Migaľa. Ten má konflikt najmä s lídrom SNS Andrejom Dankom, s ktorým si odkazy posielajú cez médiá.
Prvý krok urobil Danko
Koalícia považuje január za priestor na rokovania a stabilizovanie vládnej väčšiny. Dá sa povedať, že prvý krok urobil Andrej Danko. Ten už vyjadril podporu kandidátovi Hlasu na post predsedu parlamentu, na ktorý mal najprv zálusk on.