Od Červeného Kameňa po Pezinok: Spoznajte perly Malých Karpát + Súťaž o CUPRA na víkend
Okolie nášho hlavného mesta ponúka širokú škálu možností, kam sa vybrať na výlet autom za zážitkami. V dvoch predchádzajúcich článkoch sme vám ako inšpiráciu predstavili juhozápadnú oblasť - hrad Devín, Vodárenskú záhradu, kopec Sandberg, areál Divoká voda a blízku galériu moderného umenia, vyhliadkovú vežu na brehu vodného diela, ekocentrum v čunovskom kaštieli alebo neskorobarokový kostol Svätého Mikuláša v Jarovciach. Dnes sa vyberieme na severovýchod, navštívime hrad, prevezieme sa cez horský priechod a výlet ukončíme na zámku.
Z Bratislavy sa po nedávno otvorenom obchvate, ktorý je súčasťou projektu D4/R7, vydáme cez Pezinok a Modru smerom na Trnavu. Rýchly diaľničný úsek vystriedali šoférsky atraktívne prejazdy. Po polhodine dorazíme do obce Častá, kde sa nachádza prvý cieľ nášho výletu, hrad Červený Kameň.
Svoje meno dostal podľa farby skalného podložia, na ktorom je postavený. Pri prehliadke podzemných priestorov môžete vidieť obnažený kus brala so skutočne červenkastým odtieňom. Hrad z 13. storočia vyzeral úplne inak ako dnes. Keď ho v roku 1535 získal obchodník Anton Fugger, dal pôvodné gotické sídlo od základov prestavať v renesančnom štýle. Neplánoval sa v ňom však usadiť, využíval ho ako bezpečné skladisko tovaru, s ktorým obchodoval. Časté osmanské vpády zmenili plány Fuggerovcov, a tak hrad predali Mikulášovi II. Pálffymu. Jeho potomkovia sa v 17. storočí pustili do výraznej renovácie a dobudovali ďalšie krídlo. Súčasnú podobu získal pri opätovnej modernizácii v 18. storočí. Dnes patrí Červený Kameň k najzachovalejším hradom na Slovensku. Pozoruhodné je nielen opevnenie a mohutné bašty, ale aj rozsiahle podzemné pivnice, ktoré sú najväčšie v strednej Európe. Majú jedinečné čaro, ktoré k návšteve láka milovníkov histórie i filmárov. Natočilo sa tu niekoľko známych filmov ako Šialene smutná princezná, Pacho, hybský zbojník, Soľ nad zlato, Fantaghiro, Dračie srdce, Kull: Dobyvateľ, Zmluva s diablom, Posledná légia, Cinka Panna, či seriály Van Helsing a Zaklínač.
Hrad môžete pokojne navštíviť aj s deťmi. Prehliadka Ako sa žilo na hrade je prispôsobená tak, aby ich upútala. Okrem toho je možné absolvovať malý a veľký okruh, prehliadku renesančnej pevnosti, severnej bašty, dať si kávu, niečo pod zub, alebo si pozrieť výstavu v obrazárni.
Známy Konfuciov výrok hovorí sa, že cesta je cieľ. Preto našim ďalším cieľom bude – cesta. Len tak sa prevezieme, užijeme si jazdu a vychutnáme šoférsky zážitok, ktorý ponúkajú serpentíny Pezinskej Baby. Od jari do jesene na nej stretnete vyznávačov jednej stopy, aj športových áut či veteránov. Organizujú sa tu preteky do vrchu, ktoré sú súčasťou Majstrovstiev zóny strednej Európy i národných šampionátov Slovenska, Českej republiky i Rakúska. Areál Pod kameňolomom slúži ako paddock s technickým zázemím, ale verejnosť si ho mimo súťaží môže prenajať na športové tréningy, tréningy auto- i moto kaskadérov, drifterov a na cvičné jazdy ho využíva aj tunajšia autoškola.
Pezinská Baba je obľúbeným miestom mnohých turistov. Priamo cez sedlo vedie Štefánikova magistrála s červeným značením, ktorá je súčasťou medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy E8. Okrem nej sú tu ľahšie i náročnejšie chodníky s modrou značkou. Na svoje si prídu aj cestní a horskí cyklisti. Galuskári využívajú asfaltovú cestu, MTB nadšencom sú k dispozícii zjazdové i výšľapové traily a okruhy s rôznou dĺžkou a prevýšením.
V zime sa pri priaznivom počasí Pezinská Baba mení na rušné lyžiarske stredisko. Je najbližším ski centrom pri Bratislave, preto ho využívajú najmä obyvatelia hlavného mesta a Záhoria. Ponúka tri zjazdovky s celkovou dĺžkou 2,3 km a dvomi vlekmi. Pre bežkárov sú pripravené trate s dĺžkou 8 km.
Či sem pôjdete sami, vo dvojici alebo s rodinou, Pezinská Baba ponúka v každom ročnom období podmienky na nezabudnuteľné zážitky.
Posledným miestom nášho výletu je zámok v Pezinku. Pôvodne vodný hrad z 13. storočia bol sídlom veľmožov zo Svätého Jura a Pezinka, ktorí tu vládli do polovice 16. storočia. V roku
1694 pripadol rodu Pálffyovcov a za ich éry bol prestavaný do zámockej podoby. V druhej polovici 19. storočia ho upravili v štýle neskorého klasicizmu, neogotiky a neorenesancie. Posledný majiteľ Ján Pálffy nemal vlastných potomkov a po jeho smrti v roku 1908 prepukli medzi dedičmi veľké nezhody pre majetok. Zámok chátral, až bol nakoniec zdevastovaný predaný mestu.
Novodobá história sa píše od roku 2015, kedy ho kúpil súčasný majiteľ. Zámok bol zásadne zrekonštruovaný a do jeho pivníc sa vrátila výroba špičkového vína. Dnes patrí medzi naše najúspešnejšie historické hotely. Konajú sa tu výnimočné koncerty, meno si získal aj zážitkovou gastronómiou a wellness službami. Verejnosť si môže prezrieť Galériu skla, ktorá nemá v strednej Európe obdobu. Sú tu vystavené diela najlepších slovenských, českých i svetových sklárskych majstrov. Oko chlapcov a chlapov určite poteší jedinečná zbierka historických motocyklov Jawa.
Tento článok vznikol vďaka spolupráci s bratislavskou CUPRA Garážou Auto BNP, a.s. Výlet sme absolvovali v modeli Terramar, ktorý bol na trh uvedený v novembri 2024. Jeho názov vzdáva hold historickému pretekovému okruhu neďaleko Barcelony. Verzia VZ je vybavená benzínovým dvojlitrovým štvorvalcom s výkonom 195 kW/265 koní, ktorý na všetky štyri kolesá prenáša 7-stupňový automat DSG. K bezpečnosti prispeli športové brzdy Akebono, adaptívne tlmiče, Matrix LED svetlá a široká paleta jazdných asistentov. Prediktívny tempomat v spolupráci s navigáciou automaticky prispôsobuje rýchlosť vozidla cestným podmienkam. O pohodlie sa postarali prémiové materiály a precízne vypracovaný interiér či panoramatická strecha. Škrupinové športové sedadlá nám v serpentínach na Pezinskej Babe poskytli výbornú bočnú oporu, vďaka čomu sme si jazdu naozaj užili.
Nový Terramar je robustné, ale kompaktné vozidlo s atraktívnym dizajnom a vyváženými vlastnosťami na ceste i v nespevnenom teréne. Ideálna voľba, ak hľadáte rodinné SUV so športovým charakterom. Za príjemnú a pohodovú atmosféru ďakujeme CUPRA Masterovi Patrikovi Fanovi.