Nitra a jej okolie: Objavte magické miesta na jednej epickej jazde + Súťaž o CUPRA na víkend

C.E.N. - ADteam (sponzorovaný obsah)
dnes 00:00

V Podunajskej pahorkatine, pri južnej strane pohoria Tribeč, leží jedno z našich najstarších a najvýznamnejších miest. V minulosti bolo dôležitým náboženských, kultúrnym, obchodným i samosprávnym centrom a je tomu tak aj dnes. Počtom obyvateľov je piate najväčšie na Slovensku, preteká ním rovnomenná rieka a obklopuje ho sedem pahorkov, ktoré vytvárajú nezameniteľnú panorámu. Sme v Nitre a vydáme sa na miesta, ktoré sa priamo v meste i jeho okolí oplatí vidieť.

thumbnail_ALBEX_NITRA-7552.jpg
Foto: Monika Kabele
CUPRA Terramar na Nitrianskom hrade

Ako prvý navštívime Nitriansky hrad. Sieťou úzkych jednosmeriek sa prepletieme k bráne a pokračujeme soche Jána Pavla II. Hradný komplex stojí na vápencovom brale, ktoré z troch strán obtekajú meandre rieky. Patril k najväčším stredovekým hradom v celom Uhorsku. Postavený bol na mieste slovanského hradiska z obdobia Veľkej Moravy a tvorili ho štyri samostatné časti – katedrála, biskupský palác, hospodárske budovy a vonkajšie opevnenie so vstupnou bránou. V 10. storočí ho Arpádovci začlenili do územnej správy rodiaceho sa uhorského štátu. Hrad neslúžil len svetskej moci, ale i Nitrianskej kapitule a biskupom. V čase ohrozenia tu našlo útočisko aj miestne obyvateľstvo. Tatárskym vpádom odolal, no vojská Matúša Čáka ho zničili a vypálili. Preto sa pri jeho obnove pristúpilo k posilneniu opevnenia, postavený bol renesančný hradný palác a nová vnútorná brána. Začiatkom 18. storočia došlo k ďalšej veľkej rekonštrukcii, po ktorej získal hrad svoju dnešnú podobu.

V areáli si môžete pozrieť Katedrálu Sv. Emeráma, Diecézne múzeum, veľkomoravskú archeologickú expozíciu, Vazulovu vežu, hradnú studňu, gotickú priekopu, katedrálnu vežu či biskupský palác. Z hradieb je úchvatný výhľad na okolie.

Po výjazde z Nitry smerujeme do obce Oponice. Už z diaľky vidíme zrúcaninu hradu, ktorý v roku 1395 pripadol zakladateľovi rodu Apponyi. V priebehu storočí toto sídlo zažívalo lepšie i horšie časy. O jeho koniec sa pravdepodobne postarali Turci vyhodením do povetria, je však možné, že bolo zničené počas Rákócziho povstania.

Apponyiovcom patril v Oponiciach aj kaštieľ. Pôvodne dvojkrídlovú renesančnú budovu zo 16. a 17. storočia obývala početná rodina takmer do začiatku II. svetovej vojny. Za ten čas prešla mnohými stavebnými úpravami. Počas socializmu slúžil kaštieľ na rôzne účely, na prelome milénií už chátral a rozpadal sa. V rokoch 2007 až 2011 však prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a dnes je z neho luxusný historický hotel. Verejnosť tu môže obdivovať úchvatnú knižnicu s fascinujúcim príbehom.

Bibliotheca Apponiana, založená v roku 1774 vo Viedni grófom Antonom Jurajom Apponyi, mala pôvodne okolo 30 000 vzácnych kníh vrátane prvotlačí Gutenbergovej biblie alebo Danteho Božskej komédie s ilustráciami Sandra Boticceliho. Neskôr bola presťahovaná do Bratislavy a stala sa prvou verejnou knižnicou v Hornom Uhorsku. Po nezhodách s mestom ju jej zakladateľ v roku 1846 opäť presťahoval. Tentoraz do Oponíc, do novopristaveného krídla rodinného kaštieľa. Jeho posledný majiteľ Henrich Apponyi bol vychýreným bohémom, ktorého nákladný život knižnicu takmer priviedol k zániku. No vďaka jeho záľube v okázalých večierkoch sem zavítala medzinárodná smotánka a známe osobnosti ako indický maharadža, továrnik Adam Opel, tanečníčka a speváčka Josephine Baker či bohatý podnikateľ Thomas Cardeza, ktorý prežil skazu Titanicu. Na plavbu do rodnej Philadelphie vyrazil práve po návšteve oponického kaštieľa. Po znárodnení knižnica chátrala, neskôr pripadla Matici Slovenskej. Vzácne knihy boli v roku 1972 prevezené do Slovenskej národnej knižnice a postupne reštaurované. Po rekonštrukcii kaštieľa bol podľa dobových výkresov obnovený aj interiér a knižné zbierky sa vrátili späť. Dnes je expozícia najkrajšou knižnicou na Slovensku. Určite si nenechajte ujsť jej návštevu.

Po necelej hodinke jazdy pozdĺž tribečských kopcov dorazíme do Národného žrebčína, poslednej destinácie nášho výletu. Kone pod kapotou vystriedajú lipicany, huculy, arabské kone a slovenské teplokrvníky. V údolí rieky Žitava leží malé mestečko Topoľčianky. Na jeho severnom konci sa rozprestiera anglický park s klasicistickým zámkom, poľovným zámočkom a jazdiarňou. Toto šľachtické panstvo patrilo od roku 1890 Habsburgovcom, po skončení prvej svetovej vojny pripadlo štátu a slúžilo ako letné sídlo prezidenta ČSR. V roku 1921 tu zriadili štátny žrebčín. Bývalá jazdiareň z habsburgského majetku bola základom pre chov koní, postupne sa však budovali aj ďalšie objekty. Dnes je žrebčím unikátom v medzinárodnom meradle, lebo nikde v Európe sa nechovajú štyri plemená koní na jednom mieste, len v Topoľčiankach. Ak sem zavítate, od mája do októbra tu môžete absolvovať jazdu kočom, prehliadku stajní a jazdiarne, pozrieť si hipologickú expozíciu, vystúpenia s cvikmi a choreografiou na hudbu, drezúrne ukážky alebo pas de deux, kedy dvaja jazdci predvedú najnáročnejšie cviky vrátene piruet a preskokov.

Tento článok vznikol vďaka spolupráci s CUPRA Garážou ALBEX PLUS s.r.o. v Nitre. Výlet sme absolvovali v modeli Terramar, ktorý bol na trh uvedený v novembri 2024. Verzia VZ s dvojlitrovým štvorvalcom, 7-stupňovou automatickou prevodovkou DSG a pohonom 4Drive dosahuje výkon 195 kW/265 koní. Športové brzdy Akebono, adaptívne tlmiče DCC Pro druhej generácie, Matrix LED svetlá, široká paleta jazdných asistentov, prediktívny tempomat, precízne vypracovaný interiér, prémiové audio Sennheiser, komfortné sedadlá s posuvnou lavicou vzadu, panoramatická strecha, batožinový priestoru s objemom 642 litrov oslovujú dynamických ľudí, aj rodinne a prakticky založenú klientelu. Ak hľadáte kompaktné SUV s atraktívnym dizajnom a vyváženými jazdnými vlastnosťami, nový Terramar je pre vás výbornou voľbou. Pri jazde v úzkych uličkách alebo prejazde bránou, ktorá bola len o pár centimetrov širšia ako auto, sme využili funkciu zobrazenia vozidla z vtáčej perspektívy, ktorá vizuálnou výstrahou aj akusticky upozorňovala vodiča na možnú kolíziu. Viezol nás CUPRA Master Attila Nagy, ktorému ďakujeme za bezpečnú, pohodovú jazdu a príjemnú atmosféru.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok