Ukrajina je rodiskom slávnej vianočnej koledy. Znie aj zo zákopov, mesto Pokrovk drží pri živote

Pokrovsk, rodisko známej vianočnej koledy, čelí masívnym útokom ruskej armády a bojuje o prežitie. Shchedryk sa stal symbolom odhodlania – melódia piesne zaznieva v úkrytoch i v zákopoch a vojakom dodáva nádej a silu. Hoci Pokrovsk môže padnúť, jeho obyvatelia sú odhodlaní ukázať, že kultúra a identita nemôžu byť umlčané.

carol of the bells vojaci ukrajina
Foto: reprofoto BBC

Mesto pod paľbou, ktoré nechce stratiť svoju dušu

Pokrovsk na východe Ukrajiny, rodisko známej vianočnej koledy Shchedryk, svetovo známej ako Carol of the Bells, čelí neľútostným útokom ruskej armády, píše BBC.

Hoci vianočné sviatky pripomína len tenká vrstva snehu na opustených uliciach a troskách budov, mesto bojuje nielen o svoje prežitie, ale aj o zachovanie kultúrnej identity.

Pokrovsk sa stal ďalším strategickým cieľom ruských síl, ktoré sa približujú na menej ako tri kilometre od centra mesta. Väčšina jeho obyvateľov už ušla. Tí, ktorí zostali, ako 59-ročný Ihor, sa odvážia vyjsť von len kvôli základným potrebám. "Je to ako žiť na sude s pušným prachom – nikdy neviete, kedy a kde dopadne ďalší granát," hovorí.

Podmienky v meste sú podľa BBC neľudské. Bez plynu, vody a elektriny si obyvatelia ako 43-ročná Oksana zháňajú drevo a uhlie, aby sa udržali v teple. Hoci dúfa, že ukrajinské ozbrojené sily Pokrovsk udržia, priznáva, že pád mesta je pravdepodobný.

Mesto sa už pripravilo na najhoršie. Sochu známeho skladateľa Mykolu Leontovycha, autora melódie Shchedryk, demontovali a schovali do bezpečia. Hudobná škola, ktorá nesie jeho meno, je opustená. Leontovych, ktorý v Pokrovsku žil a pracoval medzi rokmi 1904 a 1908, napísal základné tóny tejto skladby na základe ukrajinského ľudového spevu.

Shchedryk sa stal symbolom ukrajinskej kultúry, no jeho globálna popularita vzrástla vďaka americkému skladateľovi Petrovi Wilhouskému, ktorý napísal anglický text a premenoval skladbu na Carol of the Bells. Melódia zaznela aj vo filme Sám doma, vďaka čomu sa stala súčasťou svetových Vianoc.

Skladba, ktorá spája a inšpiruje

V Dnipre, kde našli útočisko mnohí obyvatelia Pokrovska, sa hudobníčka Viktoria Ametová snaží zachovať spomienky na rodné mesto. Pod obrazom Leontovycha sleduje, ako 13-ročná Anna Hasych hrá Shchedryk na klavíri. "Táto skladba je majstrovské dielo, symbol Pokrovska," hovorí Viktoria pre britský spravodajský portál.

Pre Annu, ktorá s rodinou utiekla z Pokrovska toto leto, má melódia novú, smutnejšiu dimenziu. "Keď som ju hrala doma, bola radostná. Pripomínala mi zimu a Vianoce. Teraz je pre mňa skôr smutnou piesňou, pretože mi pripomína domov," priznáva.

Medzitým skladba Shchedryk inšpiruje aj ukrajinských vojakov. Na frontovej línii ju hrá vojenská kapela s improvizovanými nástrojmi – od púzdra na raketomet naplneného ryžou až po zbrane. Veliteľ kapely, plukovník Bohdan Zadorozhnyj, hovorí, že skladba povznáša morálku vojakov a symbolizuje boj za ukrajinskú identitu.

Zachovať kultúru za každú cenu

Riaditeľka Múzea histórie Pokrovska Angelina Rožková už evakuovala najvzácnejšie exponáty vrátane artefaktov spojených s Leontovychovým životom. "Rusko nechce len naše územie, chce zničiť aj našu kultúru," varuje.

Aj keď obyvatelia Pokrovska vedia, že návrat do mesta môže byť nemožný, ich odhodlanie uchovať kultúrne dedičstvo neochabuje. "Chrániť a zachovať znamená vyhrať," hovorí Rožková.

BBC píše, že Pokrovsk je zničené mesto, no jeho duch, rovnako ako Leontovychova hudba, zostáva symbolom nezlomnosti a nádeje na slobodnú Ukrajinu.

Pozrite si reportáž o tom, ako Ukrajina použila americké rakety v Rusku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok