VIDEO: Severokórejčania v Rusku používajú brutálnu taktiku "živých vĺn". Pochodujú vpred aj cez mŕtvoly svojich spolubojovníkov

16.12.2024 12:31

Prvé videá potvrdzujú, že v ruskej armáde skutočne bojujú jednotky KĽDR. Využívajú pritom taktiky z polovice minulého storočia.

prehliadka kľdr.jpg
Foto: TASR/AP
Ilustračná fotografia

V októbri tohto roka sa začali objavovať prvé správy o tom, že Rusku pomôžu na ukrajinskom fronte vojaci z KĽDR. Koncom mesiaca informácie po diskusii s juhokórejskými spravodajskými službami potvrdil aj generálny tajomník NATO Mark Rutte.

Trvalo však takmer ďalšie dva mesiace, kým sa objavili videá či fotografie, ktoré by tvrdenia Ukrajiny a Západu o prítomnosti severokórejských jednotiek dokázali potvrdiť. V uplynulých dňoch sa tak, zdá sa, stalo.

Viaceré vojenské kanály na sociálnu sieť X uverejnili sériu videí, ktoré údajne zachytávajú pohyb vojakov KĽDR v ruskom regióne Kursk. Ten Ukrajina čiastočne okupuje.

Staré pušky aj taktiky

Zábery však podľa novinárov a ozbrojených síl odhaľujú aj viac, než len samotnú prítomnosť Severokórejčanov v ruskej armáde. Jedným zaujímavým detailom je zdanlivá nepripravenosť na moderné bojisko a druhým je brutálna taktika, ktorú posily z KĽDR používajú.

„Používajú taktiku spred 70 rokov, nespoliehajú sa na drony a nosia zbrane ako Mosin-Nagant. Slabosť a odvaha - to je ich prístup,“ okomentovali správanie severokórejských vojakov Ukrajinci.

Mosin-Nagant je opakovacia puška, ktorej prvé kusy vznikli už koncom 19. storočia. Jej výroba sa pritom ukončila približne v polovici 20. storočia, primárne sa používala v Sovietskom zväze. Jej použitie jednotkami KĽDR v 21. storočí je preto prinajmenšom zarážajúce.

Podľa očitých svedectiev z frontu však Severokórejčania ani príliš nepotrebujú moderné vybavenie. Ich silou je vraj krvavá stratégia, ktorú používajú.

Ako na sociálnej sieti opísal ukrajinský novinár Jurij Butusov, jednotky KĽDR útočili na ukrajinské ozbrojené sily v okolí obce Malaya Loknya v Kurskej oblasti. Ukrajinci ich pozície ostreľovali a, podľa svojich slov, značné množstvo Severokórejčanov aj eliminovali.

Posily z KĽDR však nezastavili svoj postup a ani si nevšímali svojich zranených. „Pripomína to taktiku živých vĺn, ktorú používali severokórejská a čínska armáda počas kórejskej vojny v rokoch 1950 - 1953,“ píše Butusov.

Taktika im pritom vyšla, hoci s výraznými stratami. Zábery z frontu naznačujú, že Ukrajincom sa mohlo podariť zasiahnuť niekoľko desiatok vojakov KĽDR.

„Bitka bola tvrdá. Nepriateľovi sa podarilo dosiahnuť ukrajinské pozície vďaka dobrej fyzickej zdatnosti, rýchlemu pohybu a nevenovaniu pozornosti vlastným stratám; počas útoku sa neuskutočnila žiadna evakuácia ranených a mŕtvych,“ dodal Butusov.

Zahynulo ich už aspoň 30

Ukrajinské velenie tvrdí, že celkovo v bojoch v Kurskej oblasti prišlo cez uplynulý víkend o život alebo bolo zranených najmenej 30 severokórejských vojakov. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruské ministerstvo obrany účasť armády KĽDR v bojoch voči Ukrajine obvykle nekomentuje, doplnila britská stanica BBC.

„V dňoch 14. a 15. decembra utrpeli armádne jednotky z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) značné straty pri obciach Plechovo, Vorožba, Martynovka v Kurskej oblasti - najmenej 30 vojakov bolo zabitých a zranených,“ uviedla v pondelok ukrajinská vojenská rozviedka HUR.

HUR hlási aj troch nezvestných severokórejských vojakov, doplnila britská stanica BBC.

Ukrajinská rozviedka tiež tvrdí, že po stratách živej sily sú jednotky „dopĺňané čerstvým personálom“ zo Severnej Kórey, ktorá podľa odhadov západných predstaviteľov vyslala Moskve na pomoc najmenej 10 000 vojakov.

Na to, že Rusko začalo do útokov v Kurskej oblasti nasadzovať „značný počet“ Severokórejčanov, upozornil opäť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podľa jeho informácií Rusi zaraďujú Severokórejčanov do tzv. kombinovaných jednotiek. Ukrajinský prezident dodal, že Severokórejčania majú byť údajne použití aj v iných častiach frontovej línie a že „straty v tejto kategórii sú už tiež badateľné“.

Pozrite si aj reportáž zo 14. decembra o nasadení vojakov KĽDR v Rusku:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok