Napätie medzi odborármi a Šaškom pretrváva. Tvrdí, že požiadavky postupne plní, ale zoznam úloh nedostal
Konflikt medzi lekárskymi odbormi a ministerstvom zdravotníctva pretrváva pre nesplnené dohody a rozdielne pohľady na riešenie situácie, a to najmä v otázke platov a reforiem. Odborári žiadajú prezidenta, aby zasiahol.
Lekárski odborári a minister zdravotníctva Kamil Šaško naďalej nevedia nájsť zhodu. Približne 3 000 lekárov odmieta stiahnuť svoje výpovede, kým vláda nesplní podmienky z memoranda z roku 2022.
Vysvetľujeme: Čo prinesie "bič na lekárov" a ako to pocítia pacienti? Na problém sme sa pozreli z troch strán
Minister trvá na tom, že väčšine požiadaviek už vyhovel. Odborári však tvrdia, že problémom je nedodržanie dohôd zo strany vlády a nespravodlivé podmienky financovania v zdravotníctve.
Sú peniaze problém?
Minister Šaško v relácii Rádia Expres uviedol, že lekári sa primárne nezaoberajú vyššími platmi. Tie im vláda nemôže ani v plnej miere garantovať.
Hoci im minister navrhol nárast o 6,4 % namiesto pôvodne dohodnutých 9,7 %, odborári túto ponuku odmietli.
Parlament schválil "bič na lekárov", Migaľ a Šalitroš z Hlasu boli proti. Odborári vyzvali Pellegriniho, aby zákon nepodpísal
„Dajte tým lekárom peniaze a je po probléme,“ poznamenal minister na margo odborárov. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský však upozornil, že problém nie je len v platoch, ale aj v nedodržiavaní základných dohôd zo strany vlády.
Päť zásadných nedostatkov
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) adresoval prezidentovi list, v ktorom vyjadruje vážne obavy k schválenému návrhu.
Odborári upozorňujú na niekoľko zásadných nedostatkov, ktoré podľa nich ohrozujú kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
Prvým problémom je selektívny výber zdravotníckych povolaní, kde opatrenia platia iba pre niektoré profesie, čím sa diskriminuje zvyšok zdravotníckeho personálu. Ďalej kritizujú nejasnú definíciu „kritickej nedostupnosti“ zdravotnej starostlivosti a nepresné kritériá pre vyhlásenie mimoriadnej situácie, čo môže viesť k právnej neistote.
Chýbajúce časové obmedzenie platnosti navrhovaných zmien zvyšuje riziko ich trvalého uplatňovania, a zvolený spôsob skráteného legislatívneho konania môže vytvoriť nebezpečný precedens pre ďalšie sektory. Odborári tiež varujú, že návrh bol pripravený narýchlo, bez dostatočnej verejnej diskusie.
Nevie, čo ich trápi
Šaško tiež kritizoval neochotu odborárov rokovať. Tí podľa neho odmietli účasť na štvrtkovom rokovaní (12. decembra), pretože minister pozval aj iných zástupcov zdravotníckeho sektora.
„Pán doktor povedal, že nepríde, a ja tam ako minister potom nemám prečo byť,“ konštatoval Šaško.
Minister v rádiu tiež uviedol, že odborári mu zatiaľ neposkytli konkrétny zoznam opatrení, ktoré by mali byť splnené do konca roka na stiahnutie výpovedí lekárov.
Lekárski odborári zaslali ministrovi zdravotníctva 19 požiadaviek a poslancom list. Prečítajte si, za čím si stoja (+zoznam)
Pripomenul však, že z celkovo 19 podmienok predložených odborármi je podľa neho už deväť až desať splnených.
Obrátenie sa na prezidenta
Odborári medzitým požiadali prezidenta Petra Pellegriniho o osobné stretnutie. Rovnako tak ho žiadajú, aby nepodpísal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá podľa nich eskaluje konflikt v zdravotníctve.
„Nútiť jednotlivca pracovať, keď sa slobodne rozhodol odísť, prekračuje hranice demokracie,“ uviedol Visolajský.
LOZ zároveň zdôrazňuje, že reformy by mali byť dôsledne prejednané a spravodlivé.
Minister avizoval, že prvé návrhy na systémové zmeny predloží na februárovej schôdzi parlamentu. Tvrdí, že má podporu celej koalície a reformy zdravotníctva považuje za prioritu.
Poslanci schválili vládny návrh legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti: