Lekárski odborári zaslali ministrovi zdravotníctva 19 požiadaviek a poslancom list. Prečítajte si, za čím si stoja (+zoznam)
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský vyhlásil, že odborári urobia maximum pre dosiahnutie spoločnej dohody s vládou ešte v tomto roku. Ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi poslali zoznam realizovateľných požiadaviek, ktoré je možné splniť do konca decembra. Poslancom poslali odborári list, v ktorom ich vyzývajú, aby za novelizáciu zákona nehlasovali.
Vysvetľujeme: Čo prinesie "bič na lekárov" a ako to pocítia pacienti? Na problém sme sa pozreli z troch strán
Lekárske odbory zaslali ministerstvu zdravotníctva 19 požiadaviek. Podľa odborárov je možné ich splniť do konca decembra.
„Napriek tomu, že v nedeľu vláda prišla s návrhom zákona, ktorý má kriminalizovať lekárov, chceme deklarovať, že naším cieľom naďalej zostáva byť v komunikácii s ňou konštruktívni, s jasným cieľom dosiahnuť dohodu na potrebných zmenách v zdravotníctve,“ uvádza sa v stanovisku LOZ. Požiadavky vychádzajú z memoranda podpísané v roku 2022.
- Ministerstvo financií by sa malo zapojiť do tvorby štandardizovaných zmlúv a zabezpečiť úhrady výkonov zdravotnými poisťovňami.
- Je potrebné zaviesť programovú rozpočtovú vyhlášku, ktorá určí minimálne výdavky na zdravotnú starostlivosť a zabezpečí ich transparentné rozdelenie podľa typov nemocníc.
- Riadiaci výbor DRG by mal prejsť zmenou, ktorá umožní účasť ministerstva financií a upraví jeho zloženie podľa aktuálnych potrieb.
- Ministerstvo financií by malo byť zapojené aj do pracovnej skupiny DRG financovania.
- Od roku 2025 by sa mala zabezpečiť transparentnosť DRG procesov prostredníctvom zverejňovania agendy, členov, zápisníc a výsledkov rokovaní.
- ÚDZS by mal povinne každoročne (alebo ideálne kvartálne) zverejňovať údaje o úhradách, efektívny casemix a ďalších relevantných parametroch pre poskytovateľov a poisťovne.
- Zdravotné poisťovne by mali mesačne zverejňovať údaje o efektívnom casemixe a sadzbách pre jednotlivé nemocnice.
- Minimálne personálne normatívy by sa mali preniesť do zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
- Uznesenie vlády k transformácii nemocníc by malo byť upravené na základe pripomienok.
- Špecializačné odbory lekárov by sa mali prehodnotiť tak, aby ich dĺžka bola v súlade s európskou smernicou, a nemalo by dochádzať k ich predlžovaniu.
Celé znenie prvej strany požiadaviek si môžete pozrieť nižšie:
11. Zrušiť záverečné písomné práce pri špecializačnom štúdiu a nahradiť ich alternatívami, ako sú odborné články či prednášky.
12. Rozhodnúť o stavbe Národnej nemocnice Slovenska na základe analýzy lokalít.
13. Upraviť systémové riešenie miezd zdravotníkov do stavu kompromisu z roku 2022.
14. Opraviť Zákonník práce podľa zaslaného návrhu.
15. Opraviť nariadenie vlády týkajúce sa praktickej časti počas rodičovskej dovolenky.
16. Doplniť zákon 578/2004 o jasnú definíciu nepretržitej prevádzky zdravotnej starostlivosti.
17. Opraviť uznesenie vlády k spoločnej paritnej komisii pre kontrolu dodržiavania Memoranda.
18. Uzatvoriť zmluvu o plnení Memoránd a dodržiavaní Zákonníka práce na zabezpečenie návratu lekárov do nemocníc.
19. Riešiť trestnoprávnu zodpovednosť riaditeľov nemocníc, ktorí vedome ohrozujú zdravie pacientov, namiesto obviňovania lekárov za ich výpovede.
Celé znenie druhej strany požiadaviek si môžete pozrieť nižšie:
List poslancom
LOZ v utorok zaslalo poslancom NR SR otvorený list. V ňom odborári a vyše 3300 lekárov, ktorí podali výpovede vyhlásili, že výpovede sa im nepodávajú ľahko a znamenajú pre nich a ich rodiny vážne ohrozenie.
„Vy sami viete, v akom stave je slovenské zdravotníctvo. Dlhé čakacie doby na vyšetrenia, odkladané operácie aj v prípadoch, keď ide o život človeka, je už štandardom na Slovensku. My, lekári, sa s tým odmietame zmieriť! Naše výpovede sú snahou o zásadné zmeny vo fungovaní slovenského zdravotníctva, ktorého rozpad a znefunkčnenie vidíme každý deň,“ tvrdia lekári.
„Dnes vidíte odpoveď vlády SR na našu snahu zachrániť slovenské zdravotníctvo. Za krátky čas budete hlasovať o vládnom návrhu zmeny legislatívy, ktorá ide cestou kriminalizovania lekárov. Treba povedať úplne jasne a zrozumiteľne, že tento krok je cestou k úplnému kolapsu slovenského zdravotníctva,“ píše sa ďalej.
Lekári vyhlásili, že budú pozorne sledovať rozhodnutia každého poslanca Národnej rady SR, ako sa ku kríze postaví a vyzýva ich, že podporou vládneho návrhu novelizácie Zákona o civilnej ochrane sa postavia na stranu oligarchov a proti záujmom slovenských občanov.
Pozrite si vyhlásenie ministra Šaška po rokovaní odvetvovej tripartity z 9. decembra: