Vysvetľujeme: Čo prinesie "bič na lekárov" a ako to pocítia pacienti? Na problém sme sa pozreli z troch strán

10.12.2024 10:00 , Aktualizované: 13.12.2024 15:05

Požiadavky lekárov, viac ako 3 000 výpovedí a sporné riešenie situácie. To všetko zažíva slovenské zdravotníctvo za posledné týždne. Vláda pripravila plán, ktorý má situáciu nateraz vyriešiť, no nie je jasné, ako to bude vyzerať v praxi a čo bude potom. ta3 sa na situáciu spýtala odborníkov.

LOZ_LEKARI_MZ
Foto: TASR/Jakub Kotian

Vládou navrhnuté legislatívne zmeny teda de facto zaistia, že k masívnemu podávaniu výpovedí nedôjde, no neriešia už praktickú stránku veci - ako môžu „bič na zdravotníkov“ pocítiť samotní pacienti.

Podľa Jeseňáka by ohrození byť nemali, no isté dopady by vidieť mohli. „Nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti dohliada Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Bezpečnosť pacientov by sa za žiadnych okolností nemala znížiť. Môže však dôjsť k odloženiu plánovaných neakútnych výkonov. Dôsledkom budú dlhšie ‚čakačky' na viaceré medicínske služby,“ prognózuje Jeseňák.

V hre je aj otázka fyzického a psychického nátlaku na zdravotníkov, ktorí budú po schválení „páky“ v podstate musieť pracovať. „Ono tak nielen pôsobí ale nátlak, to aj je,“ zhodnotil analytik. Dodáva však, že LOZ „koná už dekády nátlakovo, výpalnícky a amorálne“, a tak vláda musela reagovať.

Čo bude ďalej?

Zo znenia prijatých zmien vyplýva, že mimoriadna situácia môže trvať nanajvýš 120 dní. Lekári tak budú môcť po približne štyroch mesiacoch podať výpovede tak či tak.

„Ak niekto nechce pracovať pre svojho zamestnávateľa, je to jeho svätým právom a nikto by týmto lekárom nemal brániť zvoliť si svoje živobytie podľa ľubovôle. Ak chcú lekári odísť, nech tak urobia, pretože domotivovaný lekár je trávičom studne, takže pre samotného lekára, pacientov aj nemocnice bude lepšie, ak tí, ktorí odísť chcú aj reálne odídu,“ myslí si Jeseňák.

Upozorňuje tiež, že riešenie je len krátkodobé, no zároveň kritizuje LOZ za ich prístup k rokovaniam.

„Slovensko je, pevne verím, demokratická krajina, kde je nútená práca neprípustná. Ak chcú lekári odísť, situáciu musia riešiť riaditelia nemocníc a ministerstvo zdravotníctva. Odborár rozhodne nie je odborník. Vláda SR však LOZ ustupuje neuveriteľným spôsobom,“ dodal analytik.

Otázkou však zostáva, ako na tento vývoj zareagujú samotní zdravotníci. Šéf odborárov Peter Visolajský už medzičasom reagoval slovami, že „bič na lekárov nebude fungovať“.

„Odkazujeme vláde, že všetci lekári stiahnu výpovede a stačí na to iba jedno - aby začala vláda dodržiavať dohody, ktoré porušila,“ odkázal na sociálnej sieti.

Po schválení zmien v parlamente zas Visolajský napísal, že „poslanci odhlasovali nútené práce lekárom a potom si zatlieskali a popriali pekné Vianoce a lyžovačky“.

Tisíce výpovedí tak stále visia vo vzduchu a nie je jasné, čo by sa so slovenským zdravotníctvom stalo, ak by reálne podané boli. Podľa Jeseňáka by to tragédiou byť nemuselo.

„Kľúčové je povedať, že 3 300 lekárov sa od 01.01.2025 nestratí v stratosfére, časť z nich má paralelné úväzky v ambulantnej sfére,“ vysvetlil.

Dodáva, že Slovensko má viac ako 100 nemocníc, takže výpovede môžu byť aj príležitosťou pre ich optimalizáciu. „Táto situácia by teda bola paradoxná, keďže by sme konečne pohli so stratifikáciou či optimalizáciou siete nemocníc,“ uviedol Jeseňák.

Pozrite si reportáž o zmenách navrhovaných vládnym kabinetom:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok