Ukrajina mala prvý raz použiť britské strely Storm Shadow na ruskom území. Úlomky sa našli v Kurskej oblasti

20.11.2024 17:02 , Aktualizované: 20.11.2024 21:47

Ukrajinské ozbrojené sily po prvý raz zaútočili britskou strelou s plochou dráhou letu Storm Shadow do hĺbky Ruska, uviedla v stredu agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenovaného západného predstaviteľa.

Ukrajinské útoky

Británia podľa tohto anonymného zdroja povolila Kyjevu použiť strely na ruskom území v reakcii na nasadenie severokórejských vojakov v Kurskej oblasti na západe Ruska, kde od začiatku augusta bojujú ukrajinské jednotky.

Stalo sa tak deň po tom, ako Ukrajina podľa médií a ruského ministerstva obrany prvýkrát použila americké rakety ATACMS na údery v ruskom vnútrozemí. Kyjev túto informáciu oficiálne nepotvrdil. Takéto použitie Spojenými štátmi dodaných striel umožnil Biely dom po mesiacoch váhania len pred pár dňami.

Úlomky striel Storm Shadow boli nájdené v Kurskej oblasti a ďalšie dve strely boli zostrelené nad juhoruským prístavným mestom Hosk pri Azovskom mori, napísal v stredu na sociálnej sieti spravodajský kanál Rybar, pokladaný za blízky ruskej armáde. Tieto správy nebolo možné overiť, dodal Bloomberg.

Ukrajina sa bráni ruskej agresii už viac ako 1 000 dní.

Rakety ATACMS a Storm Shadow

ATACMS (Army TACtical Missile System) je séria amerických taktických balistických striel s doletom 70 až 300 kilometrov. Sú odpaľované z mobilného prostriedku, vozidla, a sú určené na ničenie pozemných cieľov.

Strely SCALP/Storm Shadow o dolete 250 kilometrov poskytli Francúzsko a Veľká Británia a Ukrajina ich už použila na útoky na ciele na Kryme, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo na jar 2014, ale väčšina sveta naďalej považuje polostrov za súčasť Ukrajiny. Týmto strelám sa pripisuje potopenie niekoľkých lodí ruskej Čiernomorskej flotily.

Pozrite si zostrih z rozhovoru s generálom Mackom o tom, že Biden po prvý raz povolil Ukrajine použiť rakety ATACMS:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok