Ničivá sila a neskutočná presnosť. ATACMS v rukách Ukrajiny môžu Rusku spôsobiť nepredstaviteľné škody

19.11.2024 15:16

Ukrajinci si už odskúšali, čo to znamená využiť v boji balistické strely z americkej dielne. Vývoj vojny, ktorá trvá už tisíc dní, sa môže razantne zmeniť.

strela raketa ATACMS
Foto: itc.ua

Ukrajina podľa dostupných správ nasadila rakety ATACMS (Army Tactical Missile System pozn. red.) s doletom až 300 kilometrov proti cieľom v hĺbke ruského územia.

Tieto balistické strely americkej výroby sú odpaľované z mobilných zariadení, ako sú systémy HIMARS alebo MLRS, a ich účelom je ničiť pozemné ciele.

Viaceré verzie striel

Spojené štáty povolili ich použitie ako reakciu na situáciu, kedy severokórejskí vojaci začali podporovať ruské sily pri pokusoch znovu dobyť stratené územia, najmä v Kurskej oblasti.

Podľa amerických zdrojov má Ukrajina k dispozícii viaceré verzie týchto striel, vrátane M39A1 Block IA a modernejších M57.

Fakty o ATACMS:

  • Vývoj a využitie: ATACMS vznikli v rámci programu Assault Breaker v roku 1978 na ničenie tankov a vojenských cieľov hlboko v tyle nepriateľa. Prvý odpal bol testovaný v roku 1988.
  • Dĺžka a hmotnosť: Rakety majú približne 4 metre na dĺžku a vážia okolo 1 600 kilogramov.
  • História nasadenia: Okrem konfliktov v Perzskom zálive a Afganistane boli podľa špekulácií použité Ukrajinou už vlani na letiskách v Berďansku a Luhansku.
  • Technologické detaily: Sú vybavené navádzaním cez globálny polohový systém (GPS), čo zvyšuje ich presnosť.
  • Kapacita bojovej hlavice: Každá raketa nesie konvenčnú nálož schopnú ničiť vojenskú infraštruktúru na väčšie vzdialenosti.

Západné rakety pre Ukrajinu

Európski spojenci Ukrajiny ako Francúzsko a Veľká Británia poskytli rakety SCALP a Storm Shadow s doletom 250 kilometrov, no zatiaľ neumožnili ich použitie proti cieľom na ruskom území.

Nemecký kancelár Olaf Scholz naďalej odmieta poskytnutie rakiet Taurus, o ktoré Kyjev prejavil záujem.

Rozhodnutie o nasadení ATACMS môže mať zásadný vplyv na vojenskú dynamiku konfliktu, pričom stovky ruských vojenských cieľov môžu byť teraz v dosahu ukrajinských jednotiek.

V reakcii na Bidena mení Putin doktrínu. Rusko už nemusí byť napadnuté jadrovými zbraňami, aby ich samo použilo:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok