Kyjev už nebude bojovať s jednou rukou za chrbtom. Ako môžu rakety ATACMS ovplyvniť vojnu a čo povie Trump?

Americkí predstavitelia tvrdia, že prezident Joe Biden dal Ukrajine zelenú na použitie rakiet dlhého doletu na území v Rusku. Otázne však je, čo bude, keď vstúpi do Bieleho domu novozvolený prezident Donald Trump.

Ukrajina
Foto: TASR/AP

Washington predtým odmietal použiť rakety typu ATACMS, pretože sa obával, že by mohli viesť k eskalácii vojny.

K zásadnému politickému obratu dochádza dva mesiace pred tým, ako prezident Joe Biden odovzdá moc Donaldovi Trumpovi, ktorého zvolenie vyvolalo obavy o budúcnosť americkej podpory pre Kyjev, píše spravodajský portál BBC.

Aký raketový systém používa Ukrajina?

Ukrajina už viac ako rok používa armádny taktický raketový systém na ruské ciele na okupovanom ukrajinskom území.

USA však nikdy nepovolili Kyjevu používať tieto rakety na území Ruska - až doteraz.

Balistické rakety Lockheed Martin sú jedny z najvýkonnejších, aké boli doteraz Ukrajine poskytnuté, a dokážu doletieť až do vzdialenosti 300 km.

Ukrajina tvrdila, že keď jej nebolo povolené používať takéto zbrane v Rusku, bolo to, ako keby sa od nej žiadalo, aby bojovala s jednou rukou zviazanou za chrbtom.

Zmena politiky je údajne reakciou na nedávne nasadenie severokórejských jednotiek na podporu Ruska v pohraničnej oblasti Kursk, ktoré Ukrajina od augusta okupuje.

Podpora Ukrajiny bude v rukách Trumpa

BBC uvádza, že novozvolený prezident Trump sa zatiaľ nevyjadril, či by v tejto politike pokračoval, ale niektorí jeho najbližší spojenci ju už kritizovali.

Mnohí najvyšší predstavitelia, ktorí držia s Trumpom, ako napríklad novozvolený viceprezident JD Vance, tvrdia, že USA by už nemali poskytovať Ukrajine žiadnu vojenskú pomoc.

Členovia budúcej administratívy však zastávajú iný názor. Poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz tvrdil, že USA by mohli urýchliť dodávky zbraní na Ukrajinu, aby prinútili Rusko rokovať.

Ktorým smerom sa zvolený prezident vydá, nie je jasné. Mnohí na Ukrajine sa však obávajú, že zastaví dodávky zbraní vrátane systémov ATACMS.

"Máme obavy. Dúfame, že nezmení rozhodnutie," povedal pre BBC ukrajinský poslanec Oleksij Gončarenko.

Anketa

Súhlasíte s rozhodnutím USA povoliť Ukrajine používať rakety dlhého doletu na ciele v Rusku?

Celkovo hlasov: 895

Zelenskyj: Rakety budú hovoriť za seba

Vojenské posilnenie by mohlo Ukrajine poskytnúť výhodu pri akýchkoľvek mierových rokovaniach, ktoré ju môžu čakať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento krok zatiaľ nepotvrdil. "Údery sa nerobia slovami... Rakety budú hovoriť samy za seba," povedal.

"Zdá sa, že vojensko-priemyselný komplex sa chce uistiť, že rozpúta tretiu svetovú vojnu skôr, ako bude mať môj otec šancu vytvoriť mier a zachrániť životy," napísal na sociálnych sieťach Trumpov syn.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok