Biden povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu na ruskom území. Strely budú hovoriť za seba, poznamenal Zelenskyj

17.11.2024 19:24 , Aktualizované: 17.11.2024 22:21

Prezident Joe Biden po prvý raz povolil Ukrajine použiť rakety ATACMS na útoky v hĺbke ruského územia. Tento krok má za cieľ posilniť ochranu ukrajinských síl pôsobiacich v Kurskej oblasti v Rusku, píšu médiá.

Americký prezident Joe Biden, ktorý v januári opustí Biely dom, povolil Ukrajine použiť Spojenými štátmi dodané rakety dlhého doletu proti cieľom na ruskom území, napísal dnes spravodajský web denníka The New York Times (NYT) s odvolaním sa na amerických predstaviteľov.

S podobnou informáciou prišla len chvíľu potom s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje tiež Reuters. Biely dom vec odmietol komentovať, dodala agentúra.

Podľa informácií NYT budú rakety pravdepodobne nasadené proti ruským a severokórejským vojakom s cieľom brániť ukrajinské jednotky v západoruskej Kurskej oblasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj správu nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. V príspevku na telegrame poznamenal, že takéto veci sa neoznamujú, ale strely hovoria samy za seba.

Anketa

Súhlasíte s rozhodnutím USA povoliť Ukrajine používať rakety dlhého doletu na ciele v Rusku?

Nie, takéto rozhodnutie môže viesť k eskalácii konfliktu.
- %
Áno, je to správny krok na podporu Ukrajiny v jej obrane.
- %
Neviem, situácia je príliš zložitá na jednoznačný názor.
- %
Celkovo hlasov: 2299

Priali si to už dlho

Ukrajinská armáda v auguste prekvapivo prenikla do ruskej Kurskej oblasti a obsadila tam stovky kilometrov štvorcových ruského územia. Kyjev podľa médií okrem iného dúfal, že touto ofenzívou prinúti Moskvu premiestniť jednotky z východu Ukrajiny a spomalí tak tamojší ruský postup.

Rozhodnutie končiacej Bidenovej administratívy prichádza zhruba dva mesiace pred nástupom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa funkcie ujme 20. januára budúceho roka. O povolenie použiť americké zbrane proti ruským vojenským cieľom ďaleko od ukrajinskej hranice žiada Bidena ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už mesiace.

Rozhodnutie zároveň prichádza po tom, ako sa severokórejskí vojaci začali podieľať na snahe ruských síl znovu ovládnuť ukrajinskými jednotkami v auguste obsadené územie ruskej Kurskej oblasti, čo vyvolalo obavy v Kyjeve aj vo Washingtone.

Prvé ukrajinské údery budú zrejme vykonané americkými strelami ATACMS, ktoré majú dolet približne 300 kilometrov, uviedli zdroje Reuters.

Zelenskyj vo večernom príspevku na sociálnej sieti Telegram uviedol, že ukrajinský plán pre víťazstvo vo vojne s Ruskom zahŕňa aj schopnosť jej armády podnikať zásahy s využitím striel dlhého doletu.

„Dnes mnohé médiá uvádzajú, že sme dostali povolenie na príslušné kroky. Údery sa ale nevykonávajú slovne. Takéto veci sa neoznamujú. Strely budú hovoriť samy za seba. Budú,“ poznamenal.

Nemusia fungovať, hrozbou je aj Trump

Kým niektorí americkí činitelia vyjadrili pochybnosti nad tým, či rakety dlhého doletu zmenia vývoj vojny, terajšie rozhodnutie by mohlo Kyjev dostať do lepšej vyjednávacej pozície, ak by začali rozhovory o prímerí, napísal Reuters. Podľa zdrojov NYT je cieľom Bidenovho kroku tiež vyslať Severnej Kórei odkaz, že jej vojaci sú v Rusku v zraniteľnej pozícii a že by nemala vysielať ďalšie.

Či Trump Bidenovo terajšie povolenie zruší, až sa ujme funkcie, nie je jasné. Trump však dlhodobo kritizuje výšku americkej finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine a tvrdí, že vojnu rýchlo ukončí, hoci nespresnil ako.

Biden začal zmierňovať obmedzenia ohľadom nasadenia amerických zbraní na ruskom území po tom, ako Rusko v máji začalo cezhraničný útok zameraný na Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto.

Aby pomohol Ukrajincom brániť Charkov, povolil im Biden použiť proti ruským silám priamo za hranicou salvovej raketomety HIMARS, ktoré majú dostrel asi 80 kilometrov. Použiť rakety dlhého doletu ATACMS im ale pri tejto obrane Charkova nepovolil, uviedol NYT.

Reakcia Ruska

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok