Kyjev už nebude bojovať s jednou rukou za chrbtom. Ako môžu rakety ATACMS ovplyvniť vojnu a čo povie Trump?

Americkí predstavitelia tvrdia, že prezident Joe Biden dal Ukrajine zelenú na použitie rakiet dlhého doletu na území v Rusku. Otázne však je, čo bude, keď vstúpi do Bieleho domu novozvolený prezident Donald Trump.

Ukrajina
Foto: TASR/AP

Útok na Rusko americkými raketami

Ukrajina teraz bude môcť útočiť na ciele v Rusku, no iba v Kurskej oblasti, píše americký sever Axios. Tam ukrajinské sily ovládajú viac ako tisíc kilometrov štvorcových územia.

Dodávky rakiet pravdepodobne nebudú stačiť na zvrátenie priebehu vojny. Ruská vojenská technika, ako napríklad stíhačky, už bola v očakávaní takéhoto rozhodnutia presunutá na letiská ďalej vo vnútri Ruska.

Zbrane však môžu poskytnúť Ukrajine určitú výhodu v čase, keď ruské jednotky na východe krajiny získavajú územia a ich morálka je nízka.

"Nemyslím si, že to bude rozhodujúce," povedal pre BBC západný diplomat v Kyjeve. Je to však oneskorené symbolické rozhodnutie, ktoré má zvýšiť stávky a demonštrovať vojenskú podporu Ukrajine. "Môže to zvýšiť vojnové náklady pre Rusko," dodal diplomat.

Koľko munície dostane Ukrajina?

Otázne je aj to, koľko munície sa poskytne, uviedla Evelyn Farkasová, ktorá v administratíve Baracka Obamu pôsobila ako zástupkyňa námestníka ministra obrany.

"Počuli sme, že Pentagón varoval, že tých rakiet, ktoré môžu dať k dispozícii Ukrajine, nie je až tak veľa," hovorí Farkasová.

Dodala, že ATACMS by mohli mať "pozitívny psychologický vplyv" na Ukrajinu, ak sa použijú na zasiahnutie cieľov ako je Kerčský most, ktorý spája Krym s Ruskom.

Bidenova administratíva celé mesiace odmietala povoliť Ukrajine zasiahnuť Rusko raketami dlhého doletu, pretože sa obávala eskalácie konfliktu.

Vladimir Putin varoval pred povolením použitia západných zbraní na zasiahnutie Ruska s tým, že Moskva by to považovala za "priamu účasť" krajín NATO vo vojne na Ukrajine.

"Podstatne by to zmenilo samotnú podstatu, charakter konfliktu," povedal Putin v septembri. Znamenalo by to podľa neho, že krajiny NATO, USA a európske štáty bojujú s Ruskom.

"Obmedzením rozsahu použitia amerických zbraní Ukrajinou USA neoprávnene zaviedli jednostranné obmedzenia na sebaobranu Ukrajiny," povedal bývalý veľvyslanec USA pri NATO Kurt Volker.

Dodal, že rozhodnutie obmedziť používanie ATACMS bolo "úplne svojvoľné a urobené zo strachu z provokácie Ruska".

Pozrite si archívnu reportáž z 18. októbra 2024 o tom, ako Rusi znova útočili na civilistov.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok