Dokáže zachytiť balistické strely. V Poľsku otvorili americkú základňu protivzdušnej obrany

včera 16:01

V Redzikowe na severovýchode Poľska v stredu bola slávnostne otvorená americká základňa protivzdušnej obrany, vybavená systémom Aegis.

Poľsko
Foto: TASR/AP

Informujú o tom poľské médiá ako server Onet alebo denník Rzeczpospolita. Podľa Severoatlantickej aliancie je základňa súčasťou širšieho protiraketového štítu a dokáže zachytiť balistické strely krátkeho a stredného doletu.

Kremeľ reagoval vyhlásením, že podnikne príslušné opatrenia, ktoré však nijako nespresnil.

„Dúfam, že táto základňa nikdy nebude musieť byť použitá,“ uviedol pri ceremoniáli poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.

Slávnostného otvorenia sa podľa agentúry PAP zúčastnil okrem neho aj prezident Andrzej Duda, šéf rezortu obrany Wladyslaw Kosiniak-kamysz a predstavitelia USA vrátane amerického veľvyslanca Marka Brzezinského. Duda v prejave v súvislosti so základňou hovoril o „konci ruskej sféry vplyvu“ v regióne.

Obranná aliancia

„Je to dôležitý krok pre transatlantickú bezpečnosť a schopnosť NATO brániť sa proti rastúcej hrozbe balistických striel,“ uviedol už skôr bývalý generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

„Balistické strely sú široko používané v konfliktoch na Ukrajine a na Blízkom východe. Ako obranná aliancia nemôžeme túto hrozbu ignorovať,“ uviedol Stoltenberg, ktorého v októbri nahradil na čele NATO holandský expremiér Mark Rutte. Ten má v stredu Poľsko navštíviť.

Základňa leží asi 150 kilometrov od ruskej Kaliningradskej oblasti. Poľský denník Gazeta Wyborcza ju označil za kľúčový prvok systému protiraketovej obrany NATO v Európe.

„Chvíľu to trvalo, ale táto stavba dokazuje geostrategickú dôslednosť Spojených štátov,“ uviedol v utorok Sikorski na sieti X, kde dodal, že budovanie základne inicioval republikánsky prezident George Bush, začal ju demokrat Barack Obama, pokračoval v nej republikán Donald Trump a dokončil demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden.

Ruský vojenský potenciál

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes podľa agentúry TASS vyhlásil, že umiestnením systému protivzdušnej obrany v Poľsku približujú Spojené štáty svoju vojenskú infraštruktúru k Rusku v snahe obmedziť ruský vojenský „potenciál“.

„Samozrejme to povedie k prijatiu príslušných opatrení na zabezpečenie parity,“ vyhlásil hovorca Kremľa. Aké kroky Moskva podnikne, Peskov nespresnil. Moskva vyjadrovala nesúhlas s vybudovaním základne už v roku 2007, keď sa ešte len plánovala, poznamenala agentúra Reuters.

NATO uvádza, že protiraketový štít je čisto obranný. Jeho ďalšími kľúčovými súčasťami je základňa v Rumunsku, americké torpédoborce rozmiestnené v Španielsku a radar včasného varovania v Turecku.

Vypálené strely z Blízkeho východu

Reuters s odvolaním sa na nemenované vojenské zdroje píše, že systém umiestnený v Poľsku môže byť v súčasnosti použitý len proti strelám vypáleným z Blízkeho východu a bolo by potrebné upraviť smer zamerania radaru, aby mohol zachytávať strely tiež z Ruska, čo by bol zložitý postup.

Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-kamysz v pondelok uviedol, že rozsah štítu je potrebné rozšíriť, o čom bude Varšava rokovať s NATO a USA.

Základňa v Redzikowe mala byť podľa poľských médií hotová už pred rokmi, ale jej dokončenie sa preťahovalo.

Poľsko uzavrelo v roku 2008 s USA dohodu o výstavbe obranného štítu a rozmiestnení antibalistických rakiet v Redzikove, píše denník Gazeta Wyborcza a dodáva, že podľa prvých plánov Bushovej administratívy mali byť v Poľsku rozmiestnené odpaľovacie zariadenia a radar mal byť v Česku.

USA neskôr za prezidenta Obamu od projektu v tejto podobe upustili.

Pozrite si archívnu reportáž z 12. októbra o tom, ako Poľsko chce pozastaviť právo na azyl.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok