Bude mať slnečná sústava opäť deväť planét? Nový teleskop môže čoskoro pomôcť rozlúsknuť vesmírnu záhadu

12.11.2024 05:00

Hypotézy o existencii deviatej planéty, známej aj ako "planéta X", sa môžu onedlho potvrdiť. Kľúčovú odpoveď by mal priniesť nový teleskop, s ktorým bude možné mapovať celú dostupnú oblohu.

Vesmír Hubblov ďalekohľad 1140 px
Foto: TASR/AP (ilu)

Záhada neznámeho objektu v Kuiperovom páse

V slnečnej sústave by sa mohla nachádzať "planéta číslo deväť", píše CNN Prima News. Jej prítomnosť si vedci vyvodzujú zo zvláštneho pohybu objektov, tzv. transneptunických telies, v Kuiperovom páse – oblasti ľadových telies za Neptúnom. Kuiperov pás, považovaný astronómami za zvyškový materiál po sformovaní slnečnej sústavy, sa nachádza približne 50-násobne ďalej od Slnka než Zem. Pluto spolu s Eris, ktoré sú klasifikované ako trpasličie planéty, patria medzi najväčšie z desiatok ľadových objektov v tomto páse.

Astronómovia, ako napríklad Mike Brown (známy ako "muž, ktorý zabil Pluto"), ktorý prispel k preklasifikovaniu Pluta na trpasličiu planétu, naznačujú, že Kuiperov pás môže tentoraz napomôcť “vrátiť“ slnečnej sústave deviatu planétu.

Brownov objav trpasličej planéty Eris v roku 2005 spustil reťaz udalostí, ktoré viedli k tomu, že Pluto stratilo “status“ planéty. Brown a jeho kolegovia však teraz veria, že zvláštny pohyb objektov v tejto oblasti naznačuje prítomnosť neznámej planéty, ktorá zatiaľ uniká priamemu pozorovaniu.

Odpoveď by mohol priniesť nový teleskop

Vzhľadom na obrovskú vzdialenosť objektov v Kuiperovom páse od Slnka je ich pozorovanie náročné. Už viac ako desaťročie sa astronómovia snažia nájsť v tejto oblasti skrytú planétu, ktorú síce ešte nevideli, ale jej existenciu predpokladajú na základe pohybu okolitých telies. Tento záhadný objekt je často označovaný ako planéta X alebo planéta deväť.

Kľúčom k objaveniu tejto planéty by mohol byť nový širokouhlý teleskop. Vedci z americkej Národnej vedeckej nadácie a Stanfordskej univerzity plánujú začať teleskop používať koncom roka 2025. Observatórium Vary C. Rubinovej, vybavené najväčšou digitálnou kamerou na svete, je umiestnené na vrchole 2 700 metrov vysokej hory v severnom Čile.

Podľa profesorky astronómie Maleny Riceovej z Yaleovej univerzity by nájdenie tejto planéty mohlo zásadne zmeniť naše chápanie slnečnej sústavy a ďalších planetárnych systémov. Riceová dodáva, že takýto objav má obrovský potenciál rozšíriť naše znalosti o vesmíre.

Planéta rozdeľuje vedcov

Pohľad na možnú „planétu deväť“ však rozdeľuje vedeckú komunitu. Mnohí sú presvedčení o jej existencii, zatiaľ čo iní tvrdia, že neexistuje a že zvláštny pohyb telies môže mať iné vysvetlenie.

„Niektorí ľudia veľmi vášnivo veria, že existuje. Niektorí ľudia sú presvedčení, že neexistuje. V snahe určiť, čo to je a či existuje, sa vedie veľa diskusií. Ale to je znakom skutočne zaujímavej témy, pretože inak by ľudia nemali na ňu vyhrotené názory,“ tvrdí Riceová.

Debata by však mohla čoskoro dospieť k riešeniu. Nový teleskop, ktorý má začať fungovať koncom roka 2025, by mal byť schopný preskúmať celú dostupnú oblohu. Do jeho uvedenia sa však možno spoliehať iba na nepriame dôkazy.

Pozrite si reportáž z 12. septembra 2024 o prvom komerčnom výstupe do vesmíru:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok