Neobvyklé typy hviezd či mimozemské technológie? Vedci rozlúštili záhadu tajomných zábleskov z hlbín vesmíru

Záhadné výbuchy intenzívnej energie, známe aj ako rýchle rádiové záblesky, majú pôvod v masívnych galaxiách.

Vypočítali, koľko rozvinutých civilizácií môže byť v našej galaxii
Foto: TASR (ilu)

Rýchly rádiový záblesk (fast radio burst/FRB) bol prvýkrát zaznamenaný v roku 2017, keď si vedci všimli, že oblohu občas osvetľujú veľmi silné a krátke impulzy rádiofrekvenčného svetla.

Záhadné úkazy

Vedci doteraz nevedeli presne určiť príčinu krátkych zábleskov s tak výnimočnou svetelnou intenzitou, čo viedlo k rôznym špekuláciám o ich možnom pôvode. Ako uvádza denník The Independent, vznik týchto zvláštnych nebeských úkazov sa spočiatku pripisoval rôznym hypotézam – od neobvyklých typov hviezd až po vyspelé mimozemské technológie.

Po zachytení týchto nebeských úkazov odborníci objavili stovky podobných zábleskov, čo ich doviedlo k presvedčeniu, že FRB pochádzajú zo špecifických vesmírnych objektov. Ich pôvodcami sú silne zmagnetizované mŕtve hviezdy, nazývané magnetary. Najnovšia štúdia túto teóriu potvrdila a zároveň poskytla ďalšie dôkazy o ich pôvode.

Výbuchy v supernove

Tieto mŕtve hviezdy s magnetickým poľom silným až 100 biliónovkrát viac než magnetické pole Zeme, vznikajú pri splynutí dvoch hviezd a následnom výbuchu v supernove. Predpokladá sa, že FRB sú častejšie pozorované práve v galaxiách, ktoré sú bohaté na kovy.

„Obrovský výkon magnetárov z nich robí jedny z najfascinujúcejších a najextrémnejších objektov vo vesmíre,“ uviedol hlavný autor novej štúdie Kritti Sharma s tým, že o vzniku magnetárov má veda nateraz len veľmi málo informácií.

Detailne analýzy

Výskum bol realizovaný pomocou rádiovej sústavy Deep Synoptic Array-110 (DSA-110), ktorá patrí pod Kalifornský technologický inštitút. Počas práce na rozsiahlej astronomickej štúdie tím amerických vedcov lokalizoval a skúmal 70 zábleskov, pričom 30 z nich bolo podrobených detailnej analýze.

Výskumníci dúfajú, že ďalšie poznatky o rádiových zábleskov s využitím nových technológií umožnia lepšie pochopiť ich pôvod. V roku 2028 plánujú spustiť nový rádiový teleskop DSA-2000, ktorý by mohol výrazne zlepšiť lokalizáciu vesmírnych úkazov a prispieť k zvýšeniu povedomia o kozmických javoch.

Pozrite si archívnu reportáž o čínskych astronautoch vo vesmíre z 30. októbra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok