Naša planéta dočasne získa druhý „mesiac“. Na obežnej dráhe Zeme bude až do novembra
Na jeseň nás čaká vesmírna rarita – malý asteroid sa stane dočasným mini-mesiacom Zeme. Vedci predpovedajú, že tento asteroid, známy ako 2024 PT5, bude na obežnej dráhe našej planéty od 29. septembra do 25. novembra.
Asteroid 2024 PT5
Toto vesmírne teleso bolo prvýkrát spozorované 7. augusta systémom NASA s názvom ATLAS.
Asteroid, ktorý vedci označujú ako 2024 PT5, pochádza z pásu asteroidov Arjuna, ktorých dráha je podobná dráhe Zeme. Občas sa niektoré z týchto asteroidov dostanú pomerne blízko, až na vzdialenosť 4,5 milióna km od našej planéty. Ak sa takýto asteroid pohybuje relatívne nízkou rýchlosťou 3 540 km/h, gravitačná sila Zeme ho môže zachytiť.
Podľa astronómky Jennifer Millardovej druhý „mesiac“ vstúpi na obežnú dráhu Zeme 29. septembra a opustí ju 25. novembra, strávi tak na nej približnej dva mesiace. Informuje o tom portál BBC.
Asteroid je dlhý približne desať metrov. V porovnaní s Mesiacom Zeme, ktorý má priemer približne 3 474 kilometrov, je teda príliš malý na to, aby sa dal zachytiť voľným okom, ďalekohľadom či domácim teleskopom. Pozorovať ho bude možné len pomocou profesionálneho ďalekohľadu.
Dychberúca fotografia Mesiaca nad Spišským hradom ohúrila aj NASA. Uverejnila ju v prestížnej snímke dňa
Mini-mesiace v slnečnej sústave
Podobné mini-mesiace nie sú v slnečnej sústave úplnou novinkou. Asteroidy sa stali dočasnými obežníkmi Zeme už viackrát. Napríklad asteroid NX1 sa stal mini-mesiacom v roku 1981 a následne opäť v roku 2022. Predpokladá sa tiež, že mnohé ďalšie asteroidy ostali nepovšimnuté.
Podľa vedcov sa asteroid 2024 PT5 vráti do blízkosti Zeme znova v roku 2055.
Astronómka Millardová tvrdí, že „tento príbeh poukazuje na to, koľko veľa práce má naša slnečná sústava“.
„Vonku sú desaťtisíce, ak nie státisíce objektov, ktoré sme neobjavili, a preto si myslím, že to zdôrazňuje dôležitosť toho, aby sme boli schopní neustále monitorovať nočnú oblohu a nájsť všetky tieto objekty,“ uzatvára.
Nebolo to tak dávno, čo na Mesiaci tiekla láva, zistili vedci. K objavu ich viedli drobné sklenené guľôčky
Pozrite si reportáž z 12. septembra 2024 o prvom komerčnom výstupe do vesmíru.