Na fronte veria, že Trump zotrvá vo vojenskej pomoci. Nechceme falošné nádeje, hovoria Ukrajinci

dnes 14:22

Vojaci ukrajinskej delostreleckej batérie na východnom fronte v stredu (6. 11.) len matne vnímali výsledky amerických prezidentských volieb, ktoré naznačovali víťazstvo Donalda Trumpa.

ukrajina vojaci
Foto: X/Mario Nawfal

Vojaci však mali jasno v tom, aké nádeje vkladajú do budúceho prezidenta Spojených štátov, informuje agentúra AP.

„Dúfam, že sa zvýši množstvo zbraní potrebných na naše víťazstvo,“ povedal tridsaťdeväťročný veliteľ jednotky vystupujúci pod prezývkou Mozart niekoľko hodín pred potvrdením Trumpovho víťazstva.

„Nezáleží na tom, kto bude prezidentom, pokiaľ nás neodreže od pomoci, pretože ju potrebujeme,“ uviedol pre americkú tlačovú agentúru.

Podpora USA je kľúčová

Zakopaná delostrelecká batéria denne ostreľuje ruské sily a je rovnako často terčom odvetnej paľby. Len nedávno jednu z maskovacích sietí nad delami zachytil ruský dron.

Vojaci, ktorí občas využívajú internetové pripojenie Starlink, sa o výsledkoch amerických volieb dozvedeli od reportérov agentúry Associated Press.

Trumpovo zvolenie spochybňuje americkú podporu Ukrajine a v konečnom dôsledku aj to, či Kyjev dokáže odraziť ruskú inváziu.

Veria v spoluprácu

Mozart, ktorý podobne ako ostatní vojaci neuviedol svoje pravé meno v súlade s predpismi, patrí medzi mnohých Ukrajincov, ktorí dúfajú, že Trump bude pokračovať v podpore pre ich krajinu. Ruské sily nedávno dosiahli úspechy na východnom fronte, hoci veliteľ batérie označil situáciu na frontovej línii za „statickú“.

Jurij Fedorenko, veliteľ ukrajinského bezpilotného práporu v Charkovskej oblasti, nosí na uniforme nášivku s americkou vlajkou. Dobre si uvedomuje, aká je americká podpora pre Ukrajinu dôležitá.

„Predpokladajme, že mi povedia, že za oceánom je krajina, o ktorej ani neviem, a že tejto krajine musím platiť peniaze zo svojich daní, aby mohla existovať. Neviem, ako by som reagoval, a preto naozaj ďakujem Američanom a naozaj verím, že majú dobrý vzdelávací systém, pretože drvivá väčšina ľudí chápe, prečo Spojené štáty pomáhajú tretím krajinám, a teraz najmä Ukrajine,“ povedal Fedorenko.

Dobré vzťahy s Ruskom

Práve za prezidenta Trumpa Spojené štáty v roku 2017 prvýkrát poslali zbrane na Ukrajinu, aby pomohli v boji proti Rusku. Protitankové strely Javelin zohrali kľúčovú úlohu v tom, že Ukrajina dokázala odraziť inváziu z roku 2022. Trump je však vo všeobecnosti opatrný voči zapojeniu USA do zahraničných konfliktov.

Trump, ktorý sa chválil dobrými vzťahmi s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého označil za „dosť šikovného“ na to, aby napadol susednú krajinu, opakovane kritizoval americkú podporu Ukrajine. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za „najväčšieho obchodníka na svete“, pretože získal americkú pomoc.

Zelenskyj gratuloval medzi prvými

Zelenskyj bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorí verejne zablahoželali Trumpovi k jeho aktuálnemu volebnému víťazstvu a pripomenul, že počas septembrového stretnutia diskutovali o tom, ako ukončiť „ruskú agresiu voči Ukrajine“. Neskôr na sociálnych sieťach napísal, že s Trumpom hovoril telefonicky: „Dohodli sme sa, že budeme udržiavať úzky dialóg a rozvíjať našu spoluprácu.“

Trump opakovane vyhlásil, že v prípade svojho zvolenia dosiahne mierovú dohodu medzi Ukrajinou a Ruskom do jedného dňa, ale nepovedal, ako by to urobil. Počas televíznej debaty s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou dvakrát odmietol priamo odpovedať na otázku, či chce, aby Ukrajina zvíťazila. To vyvolalo obavy, že bude Kyjev nútiť prijať nevýhodné podmienky.

Zelenskyj bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorí verejne zablahoželali Trumpovi k jeho aktuálnemu volebnému víťazstvu a pripomenul, že počas septembrového stretnutia diskutovali o tom, ako ukončiť „ruskú agresiu voči Ukrajine“. Neskôr na sociálnych sieťach napísal, že s Trumpom hovoril telefonicky: „Dohodli sme sa, že budeme udržiavať úzky dialóg a rozvíjať našu spoluprácu.“

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok