Na fronte veria, že Trump zotrvá vo vojenskej pomoci. Nechceme falošné nádeje, hovoria Ukrajinci

7.11.2024 14:22

Vojaci ukrajinskej delostreleckej batérie na východnom fronte v stredu (6. 11.) len matne vnímali výsledky amerických prezidentských volieb, ktoré naznačovali víťazstvo Donalda Trumpa.

ukrajina vojaci
Foto: X/Mario Nawfal

Trump sľúbil Ukrajine mier

Trump opakovane vyhlásil, že v prípade svojho zvolenia dosiahne mierovú dohodu medzi Ukrajinou a Ruskom do jedného dňa, ale nepovedal, ako by to urobil.

Počas televíznej debaty s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou dvakrát odmietol priamo odpovedať na otázku, či chce, aby Ukrajina zvíťazila. To vyvolalo obavy, že bude Kyjev nútiť prijať nevýhodné podmienky.

Nechcú falošnú nádej

V Kyjeve, na ktorý takmer denne útočia ruské bezpilotné lietadlá, sa 18-ročná študentka práva Viktoria Zubrycka vyjadrila pragmaticky o svojich očakávaniach od budúceho prezidenta USA.

Myslí si, že za Trumpa bude Ukrajina nútená vzdať sa územia výmenou za mier. Povedala však, že to uprednostňuje pred tým, čo nazvala falošnou nádejou ponúkanou za vlády Joea Bidena: „Budeme žiť vo svete faktov, kde si budeme istí tým, čo nás čaká. Istota a objektívna pravda sú oveľa lepšie ako lži a život v ilúziách.“

Podľa prieskumu VoteCast sa 74 percent voličov, ktorí podporili Harrisovú, vyslovilo za pokračovanie pomoci Ukrajine, zatiaľ čo Trumpových voličov bolo len 36 percent.

Na frontovej línii v Charkovskej oblasti Andrij hovorí, že Ukrajina „niečo vymyslí“ bez ohľadu na výsledok hlasovania v USA. „Sme štítom medzi Európou a Ruskom. Ostatné krajiny nechápu, čo sa tu deje, vidia to v televízii a je to pre nich ďaleko,“ povedal.

Voľby v USA pozorne sledovali spojenci z NATO. Francúzsko a Nemecko na poslednú chvíľu zorganizovali v Paríži samit, na ktorom sa malo diskutovať o výsledkoch, a ústredným bodom bude pravdepodobne Ukrajina. Tieto dve vedúce mocnosti Európskej únie poskytujú Ukrajine významnú podporu pri jej obrane proti ruskej vojne.

Vojna na Ukrajine sa týka celej Európy

Generálny tajomník NATO Mark Rutte sa s odkazom na „agresívnejšie Rusko“ odvolal aj na Trumpov slogan „mier prostredníctvom sily“ a pochválil bývalého prezidenta za to, že počas svojho prvého funkčného obdobia prinútil členov aliancie zvýšiť výdavky na obranu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v Moskve uviedol, že nemá informácie o tom, či Putin plánuje Trumpovi zablahoželať, ale zdôraznil, že Moskva nepovažuje USA za „priateľskú“ krajinu zapojenú do konfliktu s Ruskom. Napriek tomu poukázal na Trumpov sľub, že po svojom zvolení vojnu rýchlo ukončí. „USA môžu pomôcť ukončiť konflikt,“ povedal Peskov a dodal, že sa to nedá urobiť „cez noc“.

Fiona Hillová, ktorá pôsobila ako expertka na spravodajské služby v administratívach Georgea Busha mladšieho, Baracka Obamu a Trumpa, poukázala na vzácnu názorovú zhodu s Kremľom. „Ak Trump hovorí, že to vyrieši za 24 hodín, je veľmi nepravdepodobné, že to vyrieši,“ povedala Hillová niekoľko dní pred voľbami.

„Môžete tvrdiť, že USA prestanú dodávať zbrane a môžete to aj zdržiavať, ale v tomto konkrétnom bode to nezávisí len od Spojených štátov. Pretože pokiaľ ide o pomoc Ukrajine, v hre sú aj Európania,“ povedala.

Pozrite si reportáž o výsledkoch prezidentských volieb v USA zo 6. novembra 2024:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok