Trump má oficiálne dostatok hlasov. Po štyroch rokoch sa vráti do Bieleho domu

Občania Spojených štátov si po štyroch rokoch zvolili nového prezidenta. V súboji o Biely dom zvíťazil republikán Donald Trump.

Trump
Foto: TASR/AP

13:25 Americkí voliči nevolia dnes len prezidenta a Kongres, píš BBC. Okrem toho volia aj:

V desiatich štátoch vrátane štátov Arizony a Nevady sa hlasuje o právach na potrat.

O rekreačnom alebo lekárskom užívaní marihuany sa hlasuje aj v štyroch štátoch - na Floride, v Nebraske, Severnej Dakote a Južnej Dakote.

Referendá o hlasovaní a voľbách - v niektorých oblastiach budú voliči rozhodovať aj o tom, ako majú prebiehať voľby.

13:17 Líder britskej krajne pravicovej strany Reform UK Nigel Farage pre britský denník The Telegraph povedal, že ak bývalý americký prezident Donald Trump neuspeje v prezidentských voľbách proti kandidátke Kamale Harrisovej, mal by uznať porážku a ísť hrať golf do Škótska.

Farage zároveň vyhlásil, že si myslí, že Trump prezidentské voľby vyhrá.

Podľa britského politika by druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa bolo pre Spojené kráľovstvo prospešné, lebo kandidát republikánov je odhodlaný presadiť pobrexitovú obchodnú dohodu s Londýnom, ktorá bola pozastavená príchodom Joea Bidena do Bieleho domu.

13:10 Podľa francúzskej televíznej stanice RFI bude mať obchodná politika Spojených štátov negatívny vplyv na ekonomiky afrických krajín, či už sa hlavou štátu stane demokratická kandidátka Kamala Harrisová alebo jej republikánsky kolega Donald Trump.

Podľa RFI Harrisová plánuje obmedziť dovoz v sektore obnoviteľných zdrojov energie, zatiaľ čo Trump má v úmysle zaviesť clá na všetky výrobky dovážané do USA.

13:00 Na východnom pobreží Spojených štátov začali otvárať volebné miestnosti. Postupne sa pridajú štáty v ďalších časových pásmach.

Voľby sa skončia v stredu o siedmej ráno nášho času, keď dokončia hlasovanie na Aljaške a Havajských ostrovoch. 

12:55 Aj keď volebné miestnosti sa v Spojených štátoch oficiálne otvoria na poludnie nášho času, kvôli niekoľkým voličom sa začalo už o polnoci. Ako každé prezidentské voľby, aj tentoraz veľký deň odštartovali obyvatelia drobnej osady pri hraniciach s Kanadou.

12:50 Maroš Šefčovič, ktorý v pondelok úspešne prešiel vypočúvaním vo výboroch Európskeho parlamentu a v Európskej komisii má riadiť ekonomickú a obchodnú politiku EÚ a medziinštitucionálne vzťahy, sa bude podieľať aj na riešení obchodných vzťahov so Spojenými štátmi, ktoré určite ovplyvní výsledok utorňajších prezidentských volieb v USA. Potvrdili to slovenskí europoslanci z Výboru EP pre medzinárodný obchod (INTA).

Týždenník Politico v októbri zverejnil informáciu, že členské krajiny EÚ a eurokomisia sa pripravujú na možnosť "veľkej obchodnej vojny", ak by v amerických prezidentských voľbách Donald Trump porazil Kamalu Harrisovú. Brusel má už údajne pripravený zoznam protiopatrení, ktoré Únii pomôžu "vyhrať túto obchodnú vojnu". Na generálnom sekretariáte EK zriadili "jednotku rýchlej reakcie", ktorá sa pripravuje na víťazstvo buď jednej alebo druhej strany v súboji o Biely dom.

Traja slovenskí europoslanci z výboru INTA - Ľubica Karvašová (Obnovme Európu/PS), Miriam Lexmann (EPP/KDH) a Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) -, sa zhodli na tom, že eurokomisár, ktorý bude zodpovedať za obchod a ekonomickú bezpečnosť, musí byť súčasťou tejto skupiny.

12:40 Nech sa stane americkým prezidentom ktokoľvek, skôr či neskôr pochopí, že Európa je najbližším spojencom Spojených štátov, nie konkurentom. Pri otvorení švajčiarsko-českého podnikateľského fóra to v Zürichu povedal český prezident Petr Pavel.

Podľa hlavy štátu je zrejmé, že len spoločne môžu Európa a Spojené štáty čeliť výzvam od krajín, ako je Čína.

12:30 Kamala Harrisová sa podelila o svoj prvý príspevok na X od otvorenia volebných miestností v USA. „Amerika, toto je chvíľa, keď máš možnosť vyjadriť svoj názor,“ píše demokratka.

Jej súper Donald Trump od otvorenia volebných miestností nezverejnil žiadny príspevok, ale približne pred tromi hodinami to uviedol na svojej sociálnej platforme Truth: „JE ČAS ÍSŤ VOLIŤ, ABY SME SPOLOČNE UROBILI AMERIKU OPÄŤ ÚŽASNOU!!!“ Bolo to asi hodinu po skončení jeho posledného predvolebného zhromaždenia v Michigane.

12:15 Hindovia v južnej Indii sa modlia za víťazstvo Kamaly Harrisovej, informuje o tom CNN. Harrisová je dcérou indických a jamajských prisťahovalcov. Jej matka sa narodila v štáte Tamilnádu, odkiaľ sa presťahovala do USA na doktorandské štúdium.

„Naša líderka indických, ako aj tamilských predkov Kamala Harrisová sa zúčastní na prezidentských voľbách. Určite voľby vyhrá,“ povedal Ballu, zakladateľ hinduistickej skupiny Anushanath's Anukragni Organisation, v meste Madurai v Tamilnádu podľa videí agentúr Reuters a ANI News.

Pozrite si, ako sa hindovia modlia za Harrisovú a ako ju v krajine podporujú:

12:07 Na východnom pobreží začala šiesta hodina ráno a otvorili sa ďalšie volebné miestnosti.

Voliči v štátoch Connecticut, Indiana, Kentucky, Maine, New Jersey, New York a Virgínia tak už môžu odovzdať svoj hlas.

11:45 Záujem slovenských tipérov o voľby v USA rapídne stúpa. K utorkovému ránu evidoval Tipsport stávky za 3 725 168 eur.

„Tipéri na Slovensku viac veria Trumpovi. Hovoria o tom štatistiky tak z pohľadu počtu tiketov (Trump 75 % vs. Harrisová 25 %), ako aj z pohľadu náberov - čiže celkovo vložených eur tipérov (Trump 73 % vs. Harrisová 27 %),“ uviedol Róbert Buček z Tipsportu.

„V predošlých hodinách smerovalo približne 80 % vkladov slovenských tipérov na výhru Donalda Trumpa. Tipéri teda voľby vidia jasnejšie, než naznačujú kurzy na víťaza. Kým podľa nich je šanca, že Trump zvíťazí približne 60 percentná, klienti Tipsportu túto predikciu vnímajú ako takmer istú stávku,“ zhodnotil slovenských tipérov Pavol Boško, vedúci bookmakerov a špecialista na politické stávky.

11:31 Voľby rozhodne peňaženka. Jednou z hlavných tém predvolebnej kampane v Spojených štátoch sa stala ekonomika. Životné náklady sa v posledných rokoch zvýšili asi o 20 percent. O tom, ako sa žije ľuďom v USA a ako sa súčasná situácia pretavila aj do predvolebného diania, sa rozprávala priamo vo Washingtone naša redaktorka Patrícia Kordiaková s Richardom Markom.

11:15 Na východnom pobreží Ameriky je päť hodín ráno. To znamená, že vo Vermonte sa otvorili volebné miestnosti a voľby v USA sa oficiálne začali.

Najbližšie sa otvoria volebné miestnosti v štátoch New York a Virgínia, píše BBC.

10:48 Podniky vo Washingtone sa pripravujú na voľby, ale po svojom. Pre prípadné nepokoje sa začali barikádovať a zabednili okná. Informuje o tom BBC.

Stovky príslušníkov Národnej gardy sú v pohotovosti nielen v americkom hlavnom meste, ale aj v ďalších štátoch vrátane Alabamy, Arizony, Delaware, Iowy, Illinois, Severnej Karolíny a Nového Mexika.

Kovové ploty pred Bielym domom začali stavať už začiatkom októbra - odvtedy sa tak stalo aj v blízkosti ďalších budov vo Washingtone vrátane Kapitolu.

barikády DC Foto: TASR/AP

zabedňovanie podnikov vo washingtone Foto: Profimedia

10:45 Ivanka Trumpová v predvečer amerických prezidentských volieb zdieľala pri príležitosti svojich nedávnych 43. narodenín na sociálnej sieti X príspevok s 19 životnými ponaučeniami. Svojho otca, republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa, ktorý teraz usiluje o návrat do Bieleho domu, však dcéra zlínskej rodáčky Ivany Trumpovej, rodenej Zelníčkovej, nespomenula.

Podľa listu The Independent by sa však viacero z jej ponaučení dalo interpretovať v súvislosti s voľbami, napríklad bod, v ktorom píše "buďte otvorení k pravde, nech vás zavedie kamkoľvek" či v rade "pristupujte k ľuďom a životu s láskou a optimizmom". Ivanka Trumpová koncom roka 2022 oznámila, že nebude vystupovať v kampani svojho otca a nebude sa všeobecne politicky angažovať. "Hoci budem svojho otca vždy milovať a podporovať, budem tak naďalej robiť mimo politickej scény," uviedla. 

10:27 Hoci sa väčšina pozornosti počas utorkových volieb v USA sústreďuje na prezidentský súboj, Američania si zároveň volia aj novú Snemovňu reprezentantov a tretinu Senátu. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Dolná komora Kongresu USA - Snemovňa reprezentantov - má 435 členov. V súčasnosti ju ovláda Republikánska strana s 220 zástupcami. Demokrati tam majú 212 mandátov a tri zvyšné miesta sú neobsadené. V hornej komore - Senáte - majú demokrati 47 kresiel, ale štyria nezávislí senátori sú s nimi spriaznení, takže spolu majú tesnú väčšinu 51 zo 100 hlasov.

Prieskumy verejnej mienky, podobne ako v prípade voľby prezidenta, naznačujú mimoriadne tesný súboj aj v Kongrese. Podľa nich by sa mohlo rozloženie síl v oboch komorách zmeniť v prospech druhej strany, no podľa DPA to tak isté nie je.

Snemovňa reprezentantov je dôležitá aj z medzinárodného hľadiska, pretože v nej vznikajú všetky návrhy zákonov, ktoré sa týkajú financovania a rozpočtovej politiky. Ak chce prezident USA prideliť finančné prostriedky na zahraničnú pomoc, napríklad pre Ukrajinu alebo Izrael, snemovňa musí najprv schváliť príslušný návrh zákona.

V Senáte USA má v zahraničných záležitostiach kľúčovú pozíciu vplyvný výbor pre zahraničné vzťahy. Ten zodpovedá za schvaľovanie a dohľad nad programami zahraničnej pomoci a predajom zbraní do zahraničia, ale podieľa sa napríklad aj na uzatváraní alebo zamietnutí zahraničných zmlúv, doplnila DPA.

10:15 BBC píše o tom, že šéfovia amerických tajných služieb varujú pred zahraničným vplyvom na voľby. Krajiny vrátane Ruska podľa nich uskutočňujú operácie s cieľom „podkopať dôveru verejnosti v integritu volieb v USA a podnietiť rozpory medzi Američanmi“.

V spoločnom vyhlásení Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby (ODNI), FBI a Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry uviedli, že skupiny napojené na Rusko podnecujú násilie proti volebným úradníkom a opakujú nepravdivé tvrdenia o volebných podvodoch.

Agentúry uvádzajú, že „ruskí aktéri ovplyvňovania“ nedávno zverejnili článok, v ktorom nepravdivo tvrdili, že úradníci v kľúčových štátoch plánujú zmanipulovať utorkové prezidentské voľby vypĺňaním volebných schránok. ODNI tiež obviňuje Irán ako „významnú hrozbu zahraničného vplyvu“ pre USA. Teherán a Moskva popreli, že by sa snažili voľby narušiť.

10:05 Podľa univerzity Columbia je viac ako 40 miliónov voličov z generácie Z. Osem miliónov z nich je prvovoličov. Obaja kandidáti sa preto pred voľbami zamerali na mladých voličov cez sociálnu sieť TikTok.

9:55 Demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Walz vo svojom poslednom vystúpení pred voľbami apeloval na mužov v publiku, aby mysleli na ženy v ich živote. Mal tým na mysli reprodukčné práva žien.

„Chcem, aby ste mysleli na ženy vo svojom živote, ktoré milujete,“ povedal Walz. „V týchto voľbách ide o ich životy. Donald Trump vymenoval tých sudcov Najvyššieho súdu, ktorí zrušili rozsudok Roe v. Wade, a on sa tým chváli,“ dodal Walz. Roe v. Wade bol súdny spor o práve na interrupciu.

Pozrite si reportáž zo 4. novembra o kurze dolára:

9:40 Bývalá moderátorka stanice Fox News Megyn Kelly podporila Trumpa. O republikánskom kandidátovi povedala, že je "ochrancom žien a preto ho bude voliť". Ďalej dodala, že sa postará o bežného muža, ktorého nebudú súdiť ľudia ako Oprah či Beyoncé.

O Kelly a ďalších ženách z Fox News vznikol v roku 2019 film Bombshell. Šéf televízie Roger Ailes sexuálne obťažoval viacero žien, medzi nimi aj Kelly.

Od 70. rokov obvinilo Donalda Trumpa najmenej 26 žien zo znásilnenia, bozkávania a obchytkávania či z nazerania ženám pod sukne. Trump všetky obvinenia poprel.

9:21 Donald Trump na svojom poslednom mítingu povedal, že nebojuje proti Kamale Harrisovej, ale proti celému "zlému demokratickému systému".

„Porazíme skorumpovaný systém vo Washingtone. Pretože nekandidujem proti Kamale, ale proti zlému demokratickému systému. Sú to zlí ľudia,“ vyhlásil Trump v Michigane.

9:09 Známy moderátor Joe Rogan v pondelok večer podporil v amerických prezidentských voľbách republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa. Uviedol to na sociálnej sieti X.

9:07 V malej komunite Dixville Notch v americkom štáte New Hampshire v utorok oznámili prvé výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch. Obaja kandidáti, Kamala Harrisová a Donald Trump, tam získali po tri hlasy.

9:05 Televízia ta3 si pre vás pripravila mimoriadne vysielanie. Program nájdete v článku nižšie:

9:03 Harrisová (60), súčasná viceprezidentka USA, získala nomináciu Demokratickej strany do prezidentských volieb po Bidenovom odstúpení. Exsenátorka a bývalá generálna prokurátorka v štáte Kalifornia by sa v prípade víťazstva stala historicky prvou ženou na poste prezidenta USA.

Trump (78) je kandidátom Republikánskej strany na prezidenta tretíkrát po sebe. V roku 2016 zvíťazil v súboji s Hillary Clintonovou a stal sa 45. prezidentom USA. O štyri roky neskôr sa však neúspešne uchádzal o znovuzvolenie, keď ho zdolal demokrat Joe Biden. Trump však odmietol uznať porážku a tvrdil, že došlo k rozsiahlym volebným podvodom. V máji 2024 sa stal prvým exprezidentom Spojených štátov, ktorý bol odsúdený za trestný čin.

9:02 Hoci je oficiálnym termínom tohtoročných volieb 5. november, v predstihu stihlo svoj hlas jednému z kandidátov odovzdať približne 80 miliónov ľudí, vyplýva z údajov.

O víťazovi rozhodne na základe výsledkov volieb zbor voliteľov, v ktorom má každý štát určený počet hlasov.

Celkovo ich je 538 a úspešný kandidát musí získať viac ako polovicu, teda najmenej 270 hlasov. Najviac voliteľov, až 54, má Kalifornia.

9:01 Najväčšia pozornosť sa v amerických voľbách sústredí na takzvané swing states, kde sú šance oboch kandidátov na víťazstvo mimoriadne vyrovnané. Do tejto skupiny tento rok patrí sedem štátov: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pensylvánia, Severná Karolína a Wisconsin.

Búrlivú predvolebnú kampaň poznačil pokus o atentát na Trumpa počas zhromaždenia v Pensylvánii či stiahnutie kandidatúry súčasného prezidenta USA Joea Bidena.

9:00 Desiatky miliónov voličov svojimi hlasmi rozhodujú aj o novom zložení 435-člennej Snemovne reprezentantov USA a tretine 100-členného Senátu.

Otváracie časy volebných miestností sa v jednotlivých štátoch líšia.

V najmenej jednej obci v štáte New Hampshire môžu voliči hlasovať už od polnoci miestneho času (6.00 h SEČ), píše portál U.S. News & World Report.

Prvé volebné miestnosti sa podľa denníka The Guardian zatvoria na východe štátu Kentucky a vo väčšine štátu Indiana už o 18.00 h miestneho času (v stredu 0.00 h SEČ).

Pozrite si prehľad odpovedí na kľúčové otázky o prezidentských voľbách v USA:

Strana 13 / 13
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok