Politický chaos na obzore? Trumpovo víťazstvo vo voľbách by bolo pre Európu nočnou morou, píše Politico

4.11.2024 16:25

Reálne vyzerajúca možnosť víťazstva Donalda Trumpa v utorkových prezidentských voľbách v Spojených štátoch je pre politikov európskych krajín nočnou morou.

Donald Trump
Foto: TASR/AP

Pre Európu, ktorá sa vyrovnáva s dvoma vojnami vo svojom susedstve, môže mať jeho druhé sťahovanie do Bieleho domu výrazne horšie následky ako jeho prvé prezidentstvo v pomerne pokojnej dobe.

Vlna paniky a nezhody

Trumpova výhra môže zniesť vlnu paniky a prehĺbiť nezhody v čase, keď sa európske krajiny stretávajú s politickou nestabilitou a chýba im jasný vodca, napísal v pondelok (4. 11.) bruselský web Politico.

Nikto v Európe nevylučuje, že šancu vyhrať prezidentské voľby má rovnako ako republikánsky kandidát Trump aj jeho demokratická súperka Kamala Harrisová.

Anketa

Kto sa podľa vás stane víťazom prezidentských volieb v USA?

Donald Trump (republikán)
- %
Kamala Harrisová (demokratka)
- %
Celkovo hlasov: 1471

Kým jej výhra by Európe nepriniesla veľkú zmenu vzťahov proti končiacemu sa obdobiu prezidenta Joea Bidena, Trumpov návrat do Bieleho domu by bol zásadným otrasom.

A to nielen kvôli hroziacemu obchodnému protekcionizmu v podobe zavedenia vysokých ciel, ktoré bolo témou transatlantických sporov už počas Trumpovej predchádzajúcej vlády.

V hlavných mestách Európy silnie zhoda na tom, že teraz by nástup vrchného narušiteľa vzájomných vzťahov mohol priniesť ešte horšie následky.

Okrem potenciálneho rozpútania obchodnej vojny by zrejme posilnil pozíciu ruského vládcu Vladimira Putina, ktorý tretím rokom vedie útočnú vojnu proti Ukrajine.

Európa aj pre oslabenie vládnucich mainstreamových strán v kľúčových krajinách v súčasnosti chýba dominantná osobnosť, ktorou v predchádzajúcej Trumpovej ére bola nemecká kancelárka Angela Merkelová, vnímaná ako symbol stability.

Jej nástupca Olaf Scholz ledva drží vládnu koalíciu pohromade a francúzsky prezident Emmanuel Macron po tohtoročných parlamentných voľbách výrazne oslabil.

Ak by Trump naplnil vyhrážky a výrazne obmedzil americkú pomoc Ukrajine, vypláva na povrch vážna otázka, ako dlho zvládne Kyjev za podpory vysychajúcich vojenských zdrojov z Európy čeliť Putinovej armáde. Trump tvrdí, že po svojom zvolení ukončí vojnu na Ukrajine do 24 hodín, čo v Európe berú vážne

Pomoc môže skončiť okamžite

"Pomoc sa môže skončiť zo dňa na deň. Putin to bude chcieť využiť a povie, že si berie Donbas, Krym a s ďalším vyčká do budúcna," zdieľal obavy jeden z európskych diplomatov.

Obavy vyvoláva tiež možnosť, že bude Trump na svoje druhé obdobie výrazne lepšie personálne pripravený a dokáže eliminovať činiteľov americkej administratívy, ktorí jeho počínanie krotili v rokoch 2016 až 2020.

Jeho pôsobenie by bolo iné

"Druhé Trumpovo obdobie by bolo iné. Teraz vie, kto mu podľa neho pôsobil ťažkosti na medzinárodnej i domácej scéne a so svojím tímom pripravil plány, ako ich zraziť na kolená," súdi expertka na americkú politiku z londýnskeho think-tanku Chatham House Leslie Vinjamuriová.

S tým súvisí aj hroziace prehĺbenie vzájomných nezhôd medzi jednotlivými európskymi krajinami. Vlády v Británii či Francúzsku sa s obavami pripravujú na oslabenie americkej podpory Ukrajiny a Paríž vyzýva na posilnenie spoločnej európskej obrany.

Naproti tomu napríklad krajne pravicoví či populistickí premiéri Talianska alebo Maďarska by víťazstvo zástancov podobných hodnôt privítali.

Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý napriek nesúhlasu ďalších európskych lídrov tento rok navštívil Putina v Moskve, je pravidelným hosťom na akciách amerických ultrakonzervatívnych skupín spojených s Trumpom a vyhlásil, že jeho výhru oslávi šampanským.

Šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová by potom podľa svojich straníckych kolegov bola ideálnou predĺženou rukou staronového prezidenta v Európe.

Politickú šancu vidia v možnom Trumpovom úspechu prekvapivo aj niektorí politici nemeckej vládnej koalície. Nemá ale príliš pozitívny nádych: časť z nich usudzuje, že vyhliadka na jeho návrat do Bieleho domu bude takou veľkou hrozbou pre geopolitickú stabilitu, že môže zomknúť rozhádanú koalíciu a zvýšiť jej šance na prežitie, píše Politico.

Pozrite si aj reportáž zo 4. novembra o volebnom systéme v USA:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok