Otázky a odpovede: Kedy spoznáme nového amerického prezidenta? Kompletný program volieb a kľúčové informácie

5.11.2024 00:00

Američania budú v utorok 5. novembra rozhodovať o svojom budúcom prezidentovi. Prinášame prehľad odpovedí na kľúčové otázky o prezidentských voľbách v USA.

Harrisová Trump
Foto: TASR/AP

Kandidáti na prezidenta USA, demokratka Kamala Harrisová (súčasná viceprezidentka) a republikán Donald Trump (bývalý prezident) vedú podľa posledných prieskumov tesný súboj.

Po uzavretí volebných miestností nemusí byť víťaz jasný v priebehu niekoľkých hodín. Môže trvať aj niekoľko dní či týždňov, kým budú výsledky Prezidentských volieb v USA 2024 oficiálne známe.

Ako uvádza BBC, tento proces môže byť komplikovaný a ovplyvnený rôznymi faktormi. Čo podstatné treba vedieť o amerických prezidentských voľbách a výsledkoch:

Kedy možno očakávať výsledok prezidentských volieb?

Niektoré výsledky by mohli prichádzať pomalšie, v dôsledku zmien v riadení volieb v jednotlivých štátoch od roku 2020, vrátane všetkých siedmich kľúčových tzv. swingových štátov, ktoré rozhodnú o konečnom víťazovi (štáty, v ktorých pri voľbách politických zástupcov prevláda medzi obyvateľmi vyrovnaná podpora republikánskej aj demokratickej strany - Pensylvánia, Georgia, Severná Karolína, Michigan, Arizona, Wisconsin, Nevada, pozn. red.).

Na druhej strane sa očakáva, že počet hlasov odovzdaných poštou bude podstatne nižší v porovnaní s voľbami počas pandémie COVID-19.

To naznačuje niekoľko možností: víťaz môže byť oznámený v priebehu pár hodín po uzavretí volebných miestností, ale aj o niekoľko dní či týždňov neskôr.

Kedy sa zavrú volebné miestnosti v kľúčových štátoch?

Prvé volebné miestnosti sa uzavrú v utorok (5. novembra) o 18:00 miestneho času (na Slovensku v stredu 6. novembra o 00:00) a posledné v stredu skoro ráno o 01:00 miestneho času (na Slovensku v stredu 6. novembra o 07:00).

Výsledky týchto volieb budú najpravdepodobnejšie závisieť od siedmich rozhodujúcich "swingových" štátov - Arizony, Georgie, Michiganu, Nevady, Severnej Karolíny, Pensylvánie a Wisconsinu:

O 19:00 miestneho času (na Slovensku v stredu 6. novembra o 01:00) sa uzavrú volebné miestnosti v Georgii a ďalších piatich štátoch, pričom v tomto čase sa očakáva, že americké televízie zverejnia prvé výsledky z menej konkurenčných oblastí.

O 19:30 miestneho času (na Slovensku v stredu 6. novembra o 01:30) sa volebný deň skončí v troch štátoch, vrátane Severnej Karolíny, kde Harrisová dúfa, že prelomí sériu prehier demokratov od roku 2008.

O 20:00 miestneho času (na Slovensku v stredu 6. novembra o 02:00) sa uzavrú volebné miestnosti v Pensylvánii a v ďalších 15 štátoch, pričom hlasovanie sa zastaví aj v Michigane a niekoľkých ďalších oblastiach.

O 21:00 miestneho času (na Slovensku v stredu 6. novembra o 03:00) sa uzatvoria posledné volebné miestnosti v Michigane, Arizone, Wisconsine a 12 ďalších štátoch.

Nakoniec o 22:00 miestneho času (na Slovensku v stredu 6. novembra o 04:00) sa uzavrú volebné miestnosti v Nevade a dvoch ďalších štátoch, pričom v ďalších dvoch štátoch sa uzavrú len čiastočne.

Anketa

Kto sa podľa vás stane víťazom prezidentských volieb v USA?

Donald Trump (republikán)
- %
Kamala Harrisová (demokratka)
- %
Celkovo hlasov: 1471

Ako prebieha proces sčítavania hlasov?

Sčítavanie hlasov zvyčajne začína tými, ktoré boli odovzdané v deň volieb, následne sa spracovávajú hlasy odovzdané predčasne a poštou, no a napokon sa pozornosť venuje spochybneným hlasom, hlasom odovzdaným v zahraničí a vojenským hlasovacím lístkom. 

Za overenie, spracovanie a sčítanie jednotlivých hlasov zodpovedajú miestni volební úradníci. Overovanie zahŕňa porovnanie počtu odovzdaných hlasovacích lístkov s počtom registrovaných voličov, ako aj kontrolu stavu každého hlasovacieho lístka, aby sa zistilo, či nie je poškodený.

Pri samotnom sčítavaní sa každý hlasovací lístok vkladá do elektronického skenera, ktorý spracováva výsledky. V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať ručné sčítanie alebo dodatočné overenie. 

Každý štát a miestna samospráva majú svoje vlastné prísne pravidlá, ktoré určujú, kto môže byť pri sčítaní prítomný, v akom poradí sa hlasy spracovávajú a aké časti procesu sú otvorené pre verejnosť. Taktiež sa reguluje, ako môžu stranícki pozorovatelia sledovať sčítavanie hlasov a zasahovať doň.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok