Otázky a odpovede: Kedy spoznáme nového amerického prezidenta? Kompletný program volieb a kľúčové informácie

5.11.2024 00:00

Američania budú v utorok 5. novembra rozhodovať o svojom budúcom prezidentovi. Prinášame prehľad odpovedí na kľúčové otázky o prezidentských voľbách v USA.

Harrisová Trump
Foto: TASR/AP

Čo môže spôsobiť oneskorenie výsledkov?

Tesné výsledky volieb často vedú k tomu, že médiá musia dlhšie zvažovať svoje prognózy, čo môže vyvolať obavy z prepočítavania hlasov alebo právnych sporov. Napríklad v Pensylvánii sa začne automatické prepočítavanie hlasov v celom štáte, ak je medzi víťazom a porazeným rozdiel menší ako pol percentuálny bod.

V USA bolo pred voľbami podaných viac ako 100 žalôb vrátane spochybnenia oprávnenosti voličov a vedenia zoznamov voličov, a to najmä zo strany republikánov. Súdne rozhodnutia v týchto kauzách môžu každý deň ovplyvniť priebeh volieb.

Okrem toho môžu na volebných miestach vzniknúť aj ďalšie problémy či technické prekážky pri sčítavaní hlasov, ktoré by mohli zdržať proces vyhlásenia výsledkov. Napríklad v roku 2020 došlo vo volebnej miestnosti v štáte Georgia k prasknutiu vodovodného potrubia.

Čo sa stane, ak budú výsledky prezidentských volieb spochybnené?

Akonáhle sú všetky platné hlasy spočítané a všetky potrebné procesy ukončené, výsledky volieb sa potvrdia najprv na miestnej a následne na celoštátnej úrovni.

Výkonný orgán, ktorý zastupuje štát (zvyčajne guvernér) následne schváli zoznam voličov, ktorí budú reprezentovať štát v kolégiu voliteľov. Títo voliči sa stretnú 17. decembra, aby odovzdali svoje hlasy, ktoré budú zaslané do Washingtonu.

Dňa 6. januára sa zíde nový Kongres USA, ktorý pod vedením súčasného viceprezidenta spočíta hlasy voliteľov.

Po voľbách v roku 2020 sa Trump odmietol vzdať a zorganizoval pochod na Kapitol, keď Kongres potvrdzoval Bidenovo víťazstvo. Trump naliehal na viceprezidenta Mikea Pencea, aby zamietol výsledky, čo Pence odmietol. Aj po potlačení vzbury sa 147 republikánov pokúsilo neúspešne zvrátiť Trumpovu porážku.

Volebné reformy odvtedy obmedzili zákonodarcom možnosti spochybniť overené výsledky z jednotlivých štátov a objasnili, že viceprezident nemá právomoc jednostranne odmietnuť volebné hlasy. Napriek tomu sa predpokladá, že aj v roku 2024 sa môžu opätovne objaviť snahy o oddialenie certifikácie hlasovania, a to ako na miestnej, tak aj na štátnej úrovni.

Kedy boli známe výsledky predošlých prezidentských volieb?

Prezidentské voľby v USA v roku 2020 sa uskutočnili v utorok 3. novembra, avšak americké médiá oznámili víťazstvo Joea Bidena až v sobotu 7. novembra neskoro ráno. Po volebnej noci sa priaznivci Donalda Trumpa domnievali, že víťazstvo majú na dosah. No hoci väčšina štátov vyhlásila svoje výsledky do 24 hodín, niektoré kľúčové oblasti ako Pensylvánia či Nevada mali spočítané všetky hlasy až neskôr.

V roku 2016, keď vyhral voľby Donald Trump, bol vyhlásený za víťaza krátko pred 03:00 miestneho času nasledujúci deň (na Slovensku o 09:00). V roku 2012, keď Barack Obama získal svoje druhé funkčné obdobie, bolo jeho víťazstvo oznámené ešte pred polnocou miestneho času v deň volieb (na Slovensku približne o 06:00 nasledujúci deň po voľbách).

Jednou z významných výnimiek boli voľby, ktoré sa konali 7. novembra v roku 2000, keď sa o prezidentský úrad uchádzali George W. Bush a Al Gore. Súboj bol veľmi vyrovnaný a rozhodujúce hlasy na Floride spôsobili, že výsledok bol nejasný až do 12. decembra, keď Najvyšší súd USA rozhodol o ukončení prepočítavania hlasov v tomto štáte. Tento verdikt potvrdil Busha ako víťaza a umožnil mu prevziať Biely dom.

Kedy sa koná prezidentská inaugurácia?

Inaugurácia zvoleného prezidenta sa uskutoční v pondelok 20. januára 2025 v areáli Kapitolu USA.

Bude to už 60. prezidentská inaugurácia v histórii krajiny. Na tomto významnom podujatí nový prezident zloží prísahu vernosti ústave a následne prednesie svoj inauguračný prejav.

Pozrite si reportáž z 30. októbra 2024 o finišovaní kampane prezidentských volieb v USA:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok